Ove godine u Hrvatskoj potvrđeno sto slučajeva zaraze HIV-om
HRVATSKA ima nisku učestalost infekcije HIV, koja je ove godine potvrđena kod sto osoba, a rana dijagnostika omogućuje uspješno liječenje i smanjenje daljnjega prijenosa, istaknuto je uoči Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, 1. prosinca.
"Hrvatska ima dva potvrđena slučaja HIV infekcije na 100.000 stanovnika, dok je u EU prosječna stopa 30.7. Za održavanje povoljnog trenda važno je testiranje, prevencija i edukacija građana", istaknula je epidemiologinja Tatjana Nemeth Blažić na konferenciji za novinare koju je organizirala Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV).
Infekciju se može otkriti testiranjem jer zaraženi HIV-om, ali i uzročnicima drugih spolno prenosivih bolesti, u početku najčešće nemaju simptome, no komplikacije mogu biti ozbiljne, kao i rizik za nesvjesno širenje na druge osobe.
Ako se otkrije u ranoj fazi, infekcija HIV-om u današnje je vrijeme cjeloživotna kronična bolest s kojom osoba može doživjeti očekivani životni vijek, a liječenjem se eliminira prijenos HIV-a na druge osobe, čak i spolnim putem.
Od 1985. umrlo 349 osoba
Epidemiološki podaci pokazuju da su od 1985. do danas u Hrvatskoj ukupno evidentirane 2004 osobe oboljele od infekcije HIV, a 349 ih je umrlo. Ove je godine u Hrvatskoj zabilježeno sto slučajeva zaraze HIV-om, među kojima 18 oboljelih od AIDS-a. Devet zaraženih je preminulo ove godine.
U 90 posto slučajeva zaraza se prenosi spolnim odnosom bez zaštite, najčešće među homoseksualnom muškom populacijom. U trećini slučajeva prenesena je heteroseksualnim odnosom, a oko pet posto infekcija preneseno je injektiranjem droga nesterilnim iglama i špricama.
"Zaraza HIV-om i AIDS nekada su bile smrtonosne bolesti, a danas je to kronična infekcija koju se uspješno drži pod nadzorom", istaknuo je Josip Begovac iz Klinike za infektivne bolesti. U ranom otkrivanju zaraze važna je uloga centara u zajednici, kamo svatko može doći anonimno i besplatno se testirati, bez uputnice na spolno prenosive bolesti.
U HUHIV-u ističu zabrinutost zbog visokog udjela visokorizičnog spolnog ponašanja mladih koji se ne testiraju, kao i zbog pojave ostalih spolnoprenosivih bolesti kao što su sifilis, klamidija, gonoreja, hepatitis C. Ta udruga već deset godina nudi usluge besplatnog savjetovanja i testiranja na HIV i druge spolno prenosive bolesti u Domagojevoj 10.
Mirela Šentija Knežević iz Grada Zagreba ustvrdila je da su sredstva za to osigurana u gradskom proračunu, a osim u Domagojevoj, testiranje se od ove godine provodi i u sklopu Centra za mlade Grada Zagreba, i to dva puta tjedno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati