Otkriveni novi detalji ubojstva malteške novinarke, trag novca vodi u Crnu Goru
MJESECIMA prije njenog ubojstva 2017. godine malteška novinarska Daphne Caruana Galizia bila je na tragu offshore kompanije pod nazivom 17 Black Limited. Nije znala tko je vlasnik kompanije registrirane u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ali bila je sigurna da je osnovana kako bi kanalizirala korupcijske isplate čelnicima njene zemlje, napisala je u svom blogu, ne navodeći dokaze.
Caruana Galizia ubijena je u eksploziji bombe u svom automobilu u listopadu 2017. godine, piše Reuters.
Prošle godine policija je optužila jednog od najbogatijih malteških poduzetnika Yorgena Fenecha, za kojeg je Reuters već ustanovio da je vlasnik 17 Blacka, za ubojstvo novinarke. On je negirao djelo. Njeno je ubojstvo izazvalo političku krizu na Malti koja je premijera Josepha Muscata nagnala na odlazak s dužnosti početkom ove godine. Aktivnosti 17 Blacka ostale su obavijene velom tajne, ali novi dokazi koje su otkrili Reuters i dnevne novine Times of Malta bacaju svjetlo na poslovanje kompanije kroz jedan konkretni posao.
Trag novca vodi u Crnu Goru
U prosincu 2015. godine 17 Black ostvario je dotad neprijavljenu dobit od 4,6 milijuna eura, kad je malteška državna energetska kompanije Enemalta kupila vjetroelektranu u Crnoj Gori. Transakcija je uslijedila nakon pregovora i nekoliko putovanja u Crnu Goru tadašnjeg malteškog ministra energetike Konrada Mizzija.
Istog mjeseca knjigovođe Mizzija i šefa kabineta premijera Keitha Schembrija napisali su u jednom e-mailu da Schembri i Mizzi trebaju primiti uplatu od 17 Blacka za usluge koje nisu specificirane. Reuters i drugi mediji prethodno su izvijestili o tim mailovima koji su bili dio zahtjeva za otvaranjem bankovnih računa za panamsku kompaniju u vlasništvu njih dvojice.
Schembri je Reutersu u travnju 2018. godine potvrdio da su kompanije kojima je vlasnik izradile poslovni plan sa 17 Blackom, koji nije implementiran, ali nije otkrio detalje. On je sada pod istragom zbog potencijalne umiješanosti u ubojstvo Caruane Galizije, objavila je policija. Schembri negira da je imao bilo kakvu ulogu u njenom ubojstvu. Mizzi je već prije izjavio da nije sudjelovao, niti je znao bilo što o uroti da se ubije Caruana Galizia.
On je Reutersu rekao da nije povezan sa 17 Blackom i osporio je da "e-mail njegovog knjigovođe navodi da bi mogao profitirati od kompanije". Na pitanje o putovanjima u Crnu Goru, Mizzi je rekao: "U ovom projektu sudjelovao sam kao ministar nadležan za Enemaltu i cjelokupnu energetsku politiku." Dodao je da nema veze ni s kakvom korupcijom.
Reuters nije pronašao dokaze da je 17 Black isplatio novac Schembriju i Mizziju.
Posao u Crnoj Gori
Projekt crnogorske vjetroelektrane Mozura pokrenut je 2010. godine kao prvi iskorak ove balkanske zemlje u obnovljive izvore energije. Koncesiju za izgradnju i upravljanje vjetroelektranom dobila je španjolska kompanija Fersa Renovables, koja se u međuvremenu spojila s drugom španjolskom kompanijom Audax Renovablesom.
U studenome 2015. godine malteška vlada objavila je da će državna kompanija Enemalta kupiti taj projekt. Dokumenti koje je objavila Fersa i poslovne knjige iz Crne Gore otkrivaju, međutim, da je Fersa prodala 99 posto vlasništva u Mozuri posredniku, kompaniji sa sjedištem na Sejšelima pod nazivom Cifidex Ltd. Preostalih jedan posto dionica, koje je držala jedna lokalna crnogorska kompanija, također je prodano Cifidexu.
Prema javnim evidencijama, Cifidex je dionice Mozure kupio 10. prosinca 2015. godine za 2,9 milijuna eura. Dva tjedna kasnije Cifidex je dionice prodao Enemalti. Prema poslovnim knjigama Enemalte, Cifidexu je isplaćeno 10,3 milijuna eura, triput više od originalne cijene.
Vlasništvo nad Cifidexom, kao i eventualna dobit koju je ostvario te bilo kakva dodatna naknada koju je ostvario za sklapanje ovog posla nisu navedeni u javno dostupnim dokumentima. Reuters nije uspio ni ustanoviti kako je ili zašto Cifidex uključen u ovu prodaju. Nitko u kompaniji nije bio dostupan za komentar.
Audax je odbio Reutersu otkriti bilo kakve detalje od Cifidexova vlasništva ili zastupnika, napisavši u izjavi da "ne može iznijeti nikakve osobne informacije o pojedincima". Audax je objasnio da je prodao vjetroelektranu zato što "nije bila strateška". Ni crnogorska kompanija s jedan posto vlasništva nije željela komentirATI ovaj posao. Enemalta je rekla da će odgovoriti na pitanja što je prije moguće nakon što "prikupi i provjeri informacije". Do objave ovog članka Enemalta nije pružila nikakve dodatne detalje o kupoprodajI vjetroelektrane.
Kako se odvijala transakcija
Izvori koji su bili uključeni u transakciju Reutersu su otkrili kako se odvijala. Cifidex je kupio dionice od Ferse s tri milijuna eura posuđenih od 17 Blacka. Nakon što je Cifidex prodao dionice Enemalti, vratio je 17 Blacku tri milijuna eura te uplatio dodatnih 4,6 milijuna eura "udjela u dobiti", tvrde izvori. Reuters nije mogao utvrditi što je 17 Black učinio sa svojim dijelom dobiti.
Druge dvije osobe s pristupom informacijama o bankovnom računu 17 Blacka u Dubaiju potvrdile su Reutersu da je 17 Black uplatio tri milijuna eura Cifidexu krajem studenoga 2015. godine. Cifidex je u svibnju sljedeće godine 17 Blacku ukupno uplatio 7,8 milijuna eura. Treći izvor navodi kako su uplate iznosile 7,6 milijuna eura.
Jedna osoba upoznata sa situacijom tvrdi da je vlasnik Cifidexa Turab Musayev, direktor SOCAR Tradinga, švicarske podružnice azerbajdžanske državne naftne kompanije SOCAR. Musayev, inače britanski državljanin, poslovni je partner Fenecha, vlasnika 17 Blacka. Njih dvojica bili su direktori konzorcija koji je 2017. godine izgradio plinsku elektranu na Malti, vrijednu 450 milijuna eura. Musayev je predstavljao SOCAR Trading, koji je držao trećinu konzorcija, prema javno dostupnim podacima.
Atkins Thomson, Musayevljeva britanska odvjetnička kancelarija, tvrdi da Musayev nije imao razloga izbjegavati poslovne dogovore s Fenechom.
"Kao što možete pretpostaviti, naš klijent nije znao ništa, nije sumnjao ništa i nije imao razloge vjerovati da je gospodin Fenech na bilo koji način umiješan u zločin", stoji u Thomsonovu pismu Reutersu.
U pismu još stoji da "bilo koji poslovi koje naš klijent ima s njim uključuju detaljnu analizu od strane uglednih i etabliranih kompanije te bankara, profesionalnih revizora i odvjetnika".
Cifidex ima svoj neovisni menadžment, stoji u pismu. U njemu nema navoda o Musayevljevom vlasništvu nad Cifidexom niti odgovora na pitanja o njegovoj ulozi u kupoprodaji Mozure. U drugom pismu jasno stoji da osim transakcije s Mozurom, Musayev "nije imao drugih poslova s gospodinom Fenechom".
Fenech u zatvoru
Fenech je zatvoru dok se nastavljaju ročišta u slučaju ubojstva i nije odgovarao na pitanja o vjetroelektrani koja su mu upućena preko njegovih odvjetnika. Jedan od odvjetnika rekao je kako Fenech zasad ne želi ništa komentirati o tome.
SOCAR Trading odgovorio je Reutersu da nije bio uključen niti je išta znao o projektu Mozura, niti ima ikakva saznanja o 17 Blacku. Kompanija je u izjavi naglasila da je zaposlila Musayeva kao konzultanta, "dopuštajući mu da posluje i izvan službenih dužnosti". SOCAR je potvrdio da je Musayeva postavio za direktora konzorcija za projekt elektrane, na kojem je surađivao s Fenechom.
Reuters je pitao Schembrija, Mizzija i bivšeg premijera Muscata jesu li znali da su Musayev, 17 Black ili Fenech bili povezani na projektu vjetroelektrane. Mizzi i Muscat odgovorili su da nisu bili svjesni toga. Schembri nije odgovorio. Muscat je otvorio dovršenu vjetroelektranu u studenome 2019. godine, neposredno prije nego što je napustio dužnost premijera, a u izjavi je naveo:
"Moja je uloga bila njegovanje odnosa s vladom Crne Gore na predsjedničkoj i premijerskoj razini, što je bila moja dužnost kao premijera Malte." Rekao je i da, koliko je njemu poznato, Schembri nije bio uključen u pregovore o projektu, zaključuje Reuters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati