Objavljena usporedba cijena u Hrvatskoj i Njemačkoj
NJEMAČKI Ured za statistiku (Destatis) objavio je istraživanje u kojem uspoređuje cijene u 36 europskih država. Uzete su cijene iz srpnja ove godine, koje pokazuju da je u Europi najskuplji život u Švicarskoj, dok je najjeftiniji u Turskoj.
"Bilo radi posla, studija ili odmora, međunarodna usporedba razina cijena za privatnu potrošnju pomaže pri planiranju vašeg proračuna za boravak u inozemstvu", navode iz njemačkog Ureda za statistiku.
Švicarska najskuplja za život u Europi, Turska najjeftinija
"Troškovi života bili su najskuplji u Švicarskoj u srpnju 2021. godine. Tamo je razina cijena bila više od polovice (+51 posto) viša nego u Njemačkoj. Nasuprot tome, troškovi života u Turskoj bili su gotovo dvije trećine (-64 posto) niži nego u Njemačkoj, stoga su bili najniži od svih zemalja u usporedbi", ističu u priopćenju za medije.
Kada je riječ o Hrvatskoj, u njoj je život 36 posto jeftiniji nego u Njemačkoj. Ali te podatke treba dodatno kontekstualizirati, što ćemo učiniti niže u ovom članku.
Osim u Švicarskoj, troškovi života također su bili veći u većini njemačkih susjednih zemalja nego u Njemačkoj. U Danskoj su potrošači morali platiti 28 posto više za kupnju reprezentativne košarice. U Luksemburgu je razina cijena bila viša za 25 posto. U Nizozemskoj je razlika u cijeni prema Njemačkoj bila +7 posto, u Belgiji i Austriji po +5 posto, a u Francuskoj +4 posto.
Usporedba s drugim europskim zemljama pokazuje neke ogromne razlike u troškovima života: oni su bili 40 posto veći na Islandu i 30 posto veći u Norveškoj nego u Njemačkoj.
Nasuprot tome, život je u Poljskoj 46 posto jeftiniji od onog njemačkog, a u Češkoj 28 posto.
U Hrvatskoj je kruh samo 1 posto jeftiniji nego u Njemačkoj
Općenito su cijene manje u istočnoj nego u zapadnoj Europi. U Bugarskoj, Rumunjskoj i Bosni i Hercegovini troškovi života su oko 50 posto niži u odnosu na Njemačku. Litva i Hrvatska su po 36 posto ispod njemačke razine cijena, Španjolska 13 i Italija 9 posto.
U Hrvatskoj su cijene hrane i pića 8 posto niže nego u Njemačkoj, dok je cijena kruha samo jedan posto manja. Meso je 15 posto jeftinije nego u Njemačkoj, riba 29 posto, a mliječni proizvodi i jaja 5 posto. Voće i povrće je 16 posto jeftinije, no zato su alkoholna pića 17 posto skuplja nego u Njemačkoj.
Nadalje, cigarete su 37 posto jeftinije, obuća i odjeća 16 posto, a restorani i hoteli su jeftiniji u prosjeku 19 posto.
Za kupovnu moć nisu važne samo cijene, već i visina plaće
Podaci se temelje na rezultatima Europskog programa usporedbe o paritetima kupovne moći Statističkog ureda Europske unije (Eurostat) i izračunima njemačkog Federalnog zavoda za statistiku. U obzir je uzeta razina cijena za 15 kategorija, uključujući hranu i piće, energiju, restorane i hotele.
Pariteti kupovne moći utvrđuju se na temelju nacionalnih istraživanja cijena i predstavljaju kupovnu moć nacionalnih valuta u različitim zemljama. U svom najjednostavnijem obliku pariteti kupovne moći su omjeri cijena za isti proizvod u dvije zemlje u odgovarajućim nacionalnim valutama. Pariteti kupovne moći pokazuju koliko valutnih jedinica određena količina robe i usluga košta u različitim zemljama.
No, da bi podaci o cijenama bili stavljeni u pravi kontekst, treba navesti i koja je prosječna plaća u Njemačkoj odnosno u Hrvatskoj. Prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je nešto veća od 7000 kuna, dakle manje od tisuću eura, dok je u Njemačkoj prosječna mjesečna plaća oko 2500 eura.
Dakle, Hrvati zapravo imanju mnogo manju kupovnu moć od Nijemaca, jer iako imaju većinom niže cijene istih proizvoda u trgovinama, imaju i manje novaca za kupovinu tih proizvoda.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati