Napokon se dogodio najiščekivaniji razgovor u ratu između Zelenskog i Xija
KINESKI predsjednik Xi Jinping poručio je svojem ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom da je "Kina uvijek bila na strani mira" i pozvao na pregovore o okončanju rata u Ukrajini u njihovu prvom telefonskom razgovoru od početka ruske ofenzive u veljači 2022., objavila je u srijedu kineska televizija CCTV.
"Kad je riječ o ukrajinskoj krizi, Kina je uvijek bila na strani mira i njezino temeljno stajalište je promicanje mirovnog dijaloga", prenijela je televizija. "Dijalog i pregovori jedini su izlaz" iz sukoba s Rusijom, naglasio je kineski predsjednik.
Zelenski je rekao da je imao "dugačak i značajan" razgovor s kineskim kolegom u tvitu koji je objavio njegov ured. Dodao je kako se nada "snažnom zamahu razvoja bilateralnih odnosa" između Kijeva i Pekinga.
Razgovor dvojice šefova države trajao je "gotovo sat vremena", rekao je Zelenskijev glasnogovornik. To je njihov prvi poznati razgovor od početka rata u Ukrajini 24. veljače 2022. Zadnji put su razgovarali telefonom u srpnju 2021.
Ukrajinski predsjednik želi već mjesecima razgovarati sa Xijem u nadi da će ga uvjeriti da bude naklonjeniji Kijevu u pogledu ruske invazije, no Peking nije odgovarao na ukrajinske prijedloge. Zelenski je u veljači ocijenio da je "nužno raditi" s Kinom kako bi se pronašlo rješenje za sukob.
U ožujku je ponovio da želi razgovarati s kineskim kolegom o tome i da čeka njegov odgovor. Kina je u srijedu objavila da će poslati izaslanstvo u Ukrajinu u nastojanju da se pronađe političko rješenje sukoba.
"Kineska strana poslat će posebnog izaslanika zaduženog za Euroaziju u Ukrajinu i druge zemlje kako bi temeljito razgovarao sa svim stranama u svrhu političkog rješenja ukrajinske krize", reklo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova novinarima.
Prije mjesec dana Xi bio u Moskvi
Ne samo da Peking nije osudio rat u Ukrajini već je prije mjesec dana došao u prijateljski posjet Putinu u Moskvu. Posjet je trajao dva dana, a Putin i Xi su imali sastanke oba dana.
Kineski čelnik na odlasku je rekao Putinu da se "pokreću geopolitičke promjene diljem svijeta". Dvojica čelnika pozvala su na "odgovoran dijalog" kako bi se riješila ukrajinska kriza, a Xi je priznao da su Peking i Moskva potpisali sporazum koji dovodi njihove veze u "novu eru" suradnje.
"Upravo sada dolazi promjena kakvu nismo vidjeli 100 godina - i mi smo ti koji zajedno pokrećemo te promjene", rekao je Xi Putinu dok je stajao na vratima Kremlja. Ruski predsjednik je odgovorio: "Slažem se."
Xi je zatim pružio ruku Putinu i rekao: "Čuvaj se, molim te, dragi prijatelju." Putin je odgovorio držeći Xija za ruku s obje svoje i rekao: "Sretan put."
Što su dogovorili Putin i Xi?
U nedostatku pomaka oko Ukrajine, summit je prije svega imao za cilj pokazati čvrstinu odnosa između Rusije i Kine u kontekstu pojačanih napetosti između tih zemalja i Zapada, pisao je prije mjesec dana France Presse.
U zajedničkoj izjavi s hladnoratovskim prizvukom dvojica čelnika oštro su napala Zapad optužujući Sjedinjene Države za "podrivanje" međunarodne sigurnosti kako bi održale svoju "vojnu prednost" te su izrazili "zabrinutost" zbog sve veće prisutnosti NATO-a u Aziji.
Znakovit trenutak posjeta
Xijev put u Moskvu bio je važna potpora Putinu, za kojim je tjedan dana ranije raspisan uhidbeni nalog Međunarodnog kaznenog suda (ICC). Sastanak je imao i izrazito važan gospodarski karakter. Putin je objavio da je postigao dogovor sa Xijem o gigantskom projektu plinovoda Sibirska snaga 2, koji će omogućiti Rusiji isporuku 50 milijardi kubičnih metara dodatnog plina godišnje.
Xi je uz to pozvao Putina da ove godine posjeti Kinu.
Kineski mirovni plan
Mjesec dana prije Xijevog posjeta Moskvi, odnosno dva mjeseca prije Xijevog razgovora sa Zelenskim, Kina je objavila svoj mirovni plan za Ukrajinu.
Kina je na prvu godišnjicu ruske invazije ponovila svoje pozive za pronalazak političkog rješenja ukrajinskog sukoba, dok je Peking pod sve većim pritiskom Sjedinjenih Država i njegovih saveznika zbog sve većeg partnerstva s Moskvom.
"Sukob i rat nikome ne koriste. Sve strane moraju ostati racionalne i suzdržane, izbjegavati raspirivanje plamena i pogoršanje napetosti te spriječiti daljnje pogoršanje krize ili čak izmicanje kontroli", piše u dokumentu u kojem je znakovito propušteno da se ruska akcija u Ukrajini okarakterizira kao invazija.
Iako se kineski plan dugo čekao, on je prilično brzo zaboravljen. Zapad, pa i Ukrajina, u više su navrata optuživali Kinu da Rusiji šalje smrtonosnu pomoć, odnosno oružje. Kina je svaki put to demantirala.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati