Ministarstvo socijalne politike: Do kraja sljedeće godine smjestit ćemo 1613 azilanata
Foto: FaH
U POVODU novinarskih upita o zbrinjavanju azilanata, Ministarstvo socijalne politike i mladih je priopćilo da je zadaća ministarstva izrada plana razmještaja tih osoba po županijama na cijelom teritoriju Hrvatske.
Hrvatska se obvezala sudjelovati u Europskom programu premještanja i preseljenja državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva koje ispunjavaju uvjete za odobrenje međunarodne zaštite. U razradi sustavnog rješavanja preseljenja, prihvata i integracije azilanata sudjeluje više ministarstava i državnih institucija, koji su okupljeni u međuresorsku radnu skupinu.
Zadaća je skupine izrada Operativnog plana za provedbu programa zbrinjavanja i integracije osoba kojima će biti odobrena međunarodna zaštita, a Vladino usvajanje plana planira se uskoro, navodi se u priopćenju.
Zadaća Ministarstva socijalne politike i mladih u tom procesu jest izrada plana razmještaja po županijama na cijelom teritoriju Hrvatske, pri čemu se trebaju poštivati dva kriterija, broj stanovnika županije i visina BDP-a.
U nadležnosti Ministarstva je i priznavanje prava na smještaj, za što će rješenja izdavati nadležni centri za socijalnu skrb. Osobi kojoj je odobrena međunarodna zaštita, ako ne posjeduje prihod, imovinu ili nema obveznika uzdržavanja, priznat će se pravo na smještaj u trajanju od najdulje dvije godine od dana dobivanja statusa.
U svrhu učinkovitosti i brže realizacije smještaja, te što kvalitetnijeg prihvata i integracije, briga o smještaju bit će u nadležnosti Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
U nadležnosti Ministarstva je i odlučivanje o pravima iz sustava socijalne skrbi. Osoba kojoj se odobri status međunarodne zaštite imat će sva prava iz toga sustava pod istim uvjetima kao i ostali građani s prebivalištem u Hrvatskoj.
Pri odlučivanju o pravima kriteriji će biti isti kao i za hrvatske građane, korisnike prava na socijalne naknade i usluge – provjeravat će se imaju li prihod, imovinu i obveznika uzdržavanja. Na temelju provjera donosit će se procjena koja prava iz sustava socijalne skrbi i u kojem iznosu osoba može ostvariti, navodi se u priopćenju.
Zbrinjavanje prve skupine stranih državljana očekuje se u ljeto 2016. godine, a ukupno bi do kraja 2017. trebalo smjestiti 1613 osoba. Koordinator procesa integracije osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom je Vladin ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati