Kreće rušenje ilegalnih građevina u Istri. Objavljeni detalji
GLAVNI državni inspektor Andrija Mikulić izjavio je u saboru kako tri prošlotjedna napada na inspektore Državnog inspektorata nisu usamljen slučaj te da postoji niz situacija u kojima građani fizički nasrću na inspektore.
"Prošli tjedan u tri su slučaja bili napadi na inspektore, u jednom i nožem, o svemu smo izvijestili policiju", rekao je Mikulić u Hrvatskom saboru, kojem je predstavio izmjene Zakona o Državnom inspektoratu koje inspektorima donose nove obveze. Time je odgovorio na upit IDS-ovog Emila Dausa kako bolje zaštititi inspektore na terenu, ali i povećati njihovu učinkovitost, posebno onih iz građevinske i turističke inspekcije.
Sanja Udović (Klub Socijaldemokrata) izrazila je nezadovoljstvo brzinom kojom DI reagira na podnesene prijave. "Neke su iz 2020. a još nismo dobili odgovore, a tiču se uz ostalo i građevinske inspekcije", rekla je zastupnica držeći da je vrijeme da se zaposle novi inspektori.
Mikulić: Kroz 20-ak dana u Istri se uklanja 14 objekata
Mikulić je naveo kako je u sustavu Državnog inspektorata (DI) trenutno 80-ak građevinskih inspektora, a da je DI u četiri godine dobio 27.500 prijava. "Napravili smo 32.000 nadzora, a realizirano je 940 rješenja, kroz 20-ak dana u Istri će biti uklonjeno 14 objekata", odgovorio je Žarku Tušeku (HDZ).
Potvrdno je odgovorio na upit Branke Juričev Martinčev (HDZ) ima li DI potrebu za novim zapošljavanjem, s obzirom na to da inspektori uz nove poslove dobivaju i obvezu polaganja stručnog ispita, kao i kupnju internetskih proizvoda pod tajnim identitetom. Navodi i kako je u Inspektoratu od 1976 predviđenih radnih mjesta popunjeno 1307, od čega su 1132 inspektora, te da je lani u mirovinu otišlo sto ljudi.
"Ti ljudi pošteno i korektno rade svoj posao, godišnje obave oko 200 tisuća nadzora, od čega se utvrdi do 20 posto nepravilnosti", kazao je.
Miletić: Umjesto prisile i kazne, edukacije i upozorenja
Da inspektori nisu adekvatno plaćeni za svoj rad smatra i Marin Miletić (Most), ali i naglašava da u drugim državama njihova uloga nisu samo prisile i kazne nego i edukacije i upozorenja.
Mikulić se nije složio s tvrdnjom Mišela Jakšića (SDP) da se "slama" male obrtnike. "To nije istina, jučer smo dobili prvu presudu na sudu", rekao je i naveo da je u 19 velikih trgovačkih lanaca provedeno preko stotinu nadzora s "propustima i kaznama".
Na Jakšićev upit što je poduzeto prema tim lancima s obzirom na najavu novih cjenovnih udara, rekao je da pitanje o cijenama nije ovlast DI-ja i da on ne sudjeluje u politici formiranja cijena.
Mikulić je istaknuo i kako ulaskom Hrvatske u Schengen neće biti manje kontrola hrane te da je lani s tržišta opozvano preko stotinu proizvoda.
Ružica Vukovac (ZPH) poručila je da se mora stati na kraj praksi da izvozimo kvalitetne, a uvozimo proizvode nedovoljne kvalitete ili sigurnosno dvojbene.
Dretarova javna prijava
Davora Dretara (DP), koji je javno prijavio veliku naftnu kompaniju na čijim se postajama može kupiti i kobasice u pecivu, koje poslužuju djelatnici bez rukavica i minimalnih tehničkih uvjeta, pozvao je da to učini i pisanim putem. "Sve što je DI kontrolirao na postajama pokriveno je minimalnim uvjetima, no kad vaša prijava dođe, napravit ćemo nadzor i izvijestiti vas", obećao je Dretaru.
Karolina Vidović Krišto (OIP) prozvala je Mikulića da je i prije imenovanja bio prepoznat kao osoba upletena u sumnjive radnje, počevši od kamenoloma do postavljanja supruge u HŽ. "Vaše se imenovanje komentiralo riječima 'to je kao da stavljate lisicu da čuva kokoši'", izjavila je.
Mikulić joj je odgovorio da "časno, korektno i pošteno radim svoj posao", te ju je pozvao da sve činjenice koje ima o njemu, a nisu u skladu sa zakonima, prijavi nadležnim tijelima. "U suprotnom, takve ljude nazivam lažljivcima i klevetnicima", zaključio je glavni državni inspektor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati