Kakav je to zakon potpisao Zelenski i zašto?

VOLODIMIR Zelenski izabran je za predsjednika Ukrajine 2019., djelomično na temelju obećanja da će iskorijeniti raširenu korupciju. No sada kritičari tvrde da njegova vlada pokušava potkopati neka od najvažnijih ukrajinskih antikorupcijskih tijela dok ona istražuju dužnosnike iz njegova kruga.
Zakon daje nadzor nad istragama državnom odvjetniku kojeg je imenovao Zelenski
U ponedjeljak, dok je Ukrajina bila pod još jednim velikim valom ruskih napada, ukrajinske sigurnosne službe provele su desetke pretresa u Nacionalnom antikorupcijskom uredu Ukrajine (NABU) i Posebnom antikorupcijskom tužiteljstvu (SAPO), tvrdeći da su se u ta tijela infiltrirale ruske obavještajne službe.
U utorak je ukrajinski parlament, u kojem većinu drži Zelenskijeva stranka, usvojio zakon kojim se glavnom državnom odvjetniku, kojega je imenovao upravo Zelenski, daje nadzor nad istragama tih dviju agencija.
Zelenski tvrdi da su se u urede infiltrirali Rusi
Kasno u utorak na stranicama parlamenta objavljeno je da je predsjednik potpisao zakon. "Antikorupcijska infrastruktura nastavit će raditi, samo bez ruskog utjecaja", rekao je Zelenski. "To se mora očistiti."
"Ovo je ono što Ukrajini zaista treba", napisao je Zelenski u objavi na Telegramu u noći s utorka na srijedu. "Predmete koji godinama stoje neriješeni mora se istražiti. Dužnosnici koji su pobjegli iz Ukrajine iz nekog razloga godinama mirno žive u inozemstvu - u vrlo uređenim zemljama i bez ikakvih pravnih posljedica - i to nije normalno." Nije naveo nikakve konkretne primjere navodnog ruskog uplitanja.
U utorak navečer tisuće ljudi okupile su se ispred predsjedničkog ureda u Kijevu kako bi prosvjedovale protiv tih poteza. Radilo se o najvećim protuvladinim prosvjedima posljednjih godina.
Aktivisti i analitičari tvrde da su ti događaji dio šireg obračuna s neovisnim medijima, nadzornim institucijama i drugim kritičarima Zelenskijeve vlasti. Upozoravaju da takvi potezi prijete urušavanju demokratskih reformi koje su se godinama mukotrpno uvodile, piše New York Times.
Priveden zaposlenik ureda protiv kojeg nema dokaza
Tijekom pretresa dviju agencija ukrajinske su vlasti privele jednog zaposlenika koji je surađivao s antikorupcijskim uredom, tvrdeći da je djelovao protiv interesa države. Ured je u priopćenju naveo da već godinama surađuje s ukrajinskim sigurnosnim službama u vezi s tim zaposlenikom, ali da nikad nisu dobili nikakav dokaz protiv njega.
Nakon osnivanja NABU i SAPO postali su simboli borbe protiv korupcije i približavanja Ukrajine Europskoj uniji. Osnovani su i kako bi jamčili transparentno upravljanje stranim donacijama te su ih snažno podupirali međunarodni partneri, uključujući Međunarodni monetarni fond. U posljednje vrijeme te su agencije istraživale i osobe bliske predsjedniku.
Ured vodio istragu o mogućim zloupotrebama vlasti unutar administracije Zelenskog
Ured je vodio istragu o mogućim zloupotrebama vlasti unutar Zelenskijeve administracije, uključujući zamjenika premijera Oleksija Černišova, koji je 23. lipnja optužen za korupciju.
Obje agencije osnovane su prije više od deset godina kako bi se uspostavilo neovisni nadzor nad vlašću, pored tradicionalnih tijela za provedbu zakona, koja su smatrana korumpiranima. Osnivanju su pomogli američki FBI i Europska unija, a podržavale su ih i američke administracije.
Međutim, tijekom prvog mandata Donalda Trumpa, njegovi pristaše kritizirali su te agencije jer su, po njihovu mišljenju, pokušavale utjecati na predsjedničke izbore 2016. u korist Hillary Clinton. Ured je tada istraživao nezakonite isplate koje je u Ukrajini primio Trumpov šef kampanje Paul Manafort, što je dovelo do Manafortove ostavke.
Zelenski nakon prosvjeda najavljuje promjenu smjera
Suočen s rastućim pritiskom kod kuće, Zelenski je jučer najavio da će predložiti novi zakon kojim bi se ispravilo posljedice kontroverznog poteza njegove administracije prema neovisnim antikorupcijskim institucijama i vratilo njihovu samostalnost.
U jučerašnjem videoobraćanju Zelenski je rekao da će parlamentu uputiti novi prijedlog zakona kojim bi se agencijama vratilo neovisnost. Podsjetio je da su osnovane nakon uličnih prosvjeda 2014., kada je na vlast došla prozapadna vlada.
Zelenskijeva najava predstavlja iznenadni zaokret u nizu događaja koji su mu donijeli možda i najžešće kritike od početka rata s Rusijom. Kritičari tvrde da je pokušao staviti antikorupcijska tijela pod svoju kontrolu kako bi učvrstio vlast u vrlo osjetljivom trenutku, dok ruske snage nastavljaju napredovati na bojištu.
Umjesto da ojača njegov položaj, zakon je izazvao prve ulične prosvjede protiv njegove administracije otkako je počela ruska invazija, čime je prekršeno nepisano ratno pravilo izbjegavanja javne opozicije.
No nakon sastanka su čelnici dviju institucija objavili zajedničku izjavu u kojoj navode da više ne mogu učinkovito istraživati slučajeve korupcije na visokim razinama vlasti, čime su jasno dali do znanja da ne smatraju problem riješenim.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati