Kad ćemo znati tko je pobijedio na predsjedničkim izborima?
HRVATI sutra biraju predsjednicu ili predsjednika Republike. Vesna Fabijančić Križanić, potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva, tim povodom dala je intervju za N1 televiziju.
Sve je spremno za sutrašnje izbore, kaže Fabijančić Križanić, objašnjavajući da svaki izbori nose svoje izazove. Ovaj put su to blagdani i nevrijeme u dvije županije.
"Jučer je bilo izazovno za Donji Lapac u kojemu su četiri biračka mjesta, a pristup nije bio moguć jučer u popodnevnim satima iz Hrvatske, nego samo iz BiH. Uspjelo se očistiti ipak. Sada nema kritičnih točki, bilo nam je izuzetno važno da sva biračka mjesta budu dostupna, kontaktirali smo i Civilnu zaštitu u Gospiću da vidimo kakva je situacija. Jutros nam je javljeno da je sve pod kontrolom", govori.
"Sa žutom potvrdom može se glasati bilo gdje"
Prema riječima potpredsjednice DIP-a, sutra će u Hrvatskoj izvan mjesta prebivališta glasati oko 18 tisuća birača. U inozemstvu će glasati oko 6.900 birača s prebivalištem u Hrvatskoj. Birača s tzv. žutom potvrdom, s kojom se može glasati bilo gdje u Hrvatskoj ili inozemstvu, je oko 2000. Broj onih s plavom potvrdom će se znati tek sutra.
Govoreći o očekivanoj izlaznosti, kaže kako se to ne može predviđati, ali da prethodni izbori ukazuju na to da se vrtimo na oko 50 posto.
Objava rezultata
Fabijančić Križanić kaže da će se objavom rezultata izbora krenuti već u 20 sati, a osvježavat će se svakih 10 minuta.
"S obzirom na bržu obradu podataka, vjerujem da ćemo između 22 i 23 sata imati visok postotak", kaže.
Podsjetimo, ako nijedan od osmero kandidata ne dobije više od 50% glasova u prvom krugu, pobjednik će biti odlučen između dvoje kandidata s najvećim postotkom glasova u drugom krugu.
Izborna šutnja
Fabijančić Križanić govorila je i o izbornoj šutnji.
"Zakon o izboru Predsjednika RH je iz 1992. Nije se mijenjao. Sada imamo društvene mreže, imamo sve moguće izazove modernog doba. Od pitanja treba li nam uopće izborna šutnja ili ne… Izuzetno je važno da je DIP provedbeno tijelo koje mora provesti izbore u zakonskom okviru koji ima. Mi smo, kao i na svakim izborima, objavili priopćenje i pozvali medije i kandidate da se drže izborne šutnje koja je nastupila u ponoć i trajat će do zatvaranja biračkih mjesta.
Ne govorim kao potpredsjednica DIP-a, puno puta sam se ovo pitala. Večeras se otvaraju biračka mjesta u Australiji u 21 sat, a zatvaraju se sutra ujutro. U vrijeme moderne tehnologije, što znači izborna šutnja? Mi smo 2018. izradilo nacrt prijedloga Izbornog zakona, ne mora biti ni jedinstven, samo da se ujednači izborna šutnja, da se razmotri je li ona potrebna.
2026. nam nije izborna godina pa idemo urediti izborno zakonodavstvo. Mi smo to napravili u neizbornoj godini 2018. Vrijeme je za ujednačavanje izbornog zakonodavstva", zaključuje Fabijančić Križanić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati