Istraživanje: Bogati širom svijeta postaju još bogatiji zbog rasta tržišta dionica
VRIJEDNOST imovina najbogatijih širom svijeta porasla je prošle godine 12 posto, približivši se razini od 202 tisuće milijardi dolara zahvaljujući uzletu tržišta dionica i slabijem dolaru, pokazalo je godišnje izvješće savjetodavne tvrtke Boston Consulting Group (BCG).
Ako se isključe promjene valutnih tečajeva, vrijednost imovine najbogatijih uvećana je sedam posto, utvrdili su u BCG-u.
Najveći udio u toj imovini drže stanovnici Sjeverne Amerike, gotovo 43 posto, dok se najsnažniji rast vrijednosti imovine bilježi u Aziji, Latinskoj Americi i na Bliskom istoku, pokazalo je istraživanje objavljeno u četvrtak.
Većina superbogatih živi u Sjedinjenim Državama, Kini i Japanu.
Godišnje istraživanje BCG-a pokazalo je također da je Švicarska u 2017. godini zadržala poziciju najvećeg centra za upravljanje imovinom stranaca, u ukupnoj vrijednosti 2.300 milijardi dolara.
Slijedi Hong Kong s 1.100 milijardi dolara imovine povjerene na upravljanje, te Singapur s 900 milijardi dolara.
Dva su azijska centra u proteklih pet godina bilježila stope rasta vrijednosti imovine povjerene na upravljanje od 11, odnosno 10 posto godišnje, u usporedbi sa švicarskih tri posto.
Više od 35 milijuna Amerikanaca vlasnici su imovine vrijedne od 250 tisuća do milijun dolara
Budući da je u Švicarskoj u međuvremenu ublažen zakon o bankovnoj tajni, bogati teže skrivaju bogatstvo od poreznih vlasti u matičnoj zemlji.
Upravo zbog te izmjene Švicarskoj danas žestoko konkuriraju zemlje poput Hong Konga i Singapura.
U BCG-u ukazuju i na pad tržišnog udjela brokerskih tvrtki koje bogatima pružaju usluge upravljanja imovinom, poput Morgan Stanleyja, Bank of America Merrill Lynch Wealth Managementa, UBS-ovog Wealth Managementa u Sjevernoj i Južnoj Americi i Wells Fargo Advisorsa, budući da se manje bogati klijenti učestalo odlučuju za druga rješenja.
Tako je udio brokerskih tvrtki u tržištu usluga upravljanja imovinom pao u 2016. godini na 37 posto, sa 41 posto u 2012. godini, dok je udio kompanija s izravnim kanalima upravljanja, poput Charlesa Schwaba i Fidelityja u spomenutom razdoblju umjereno porastao, s 20 na 21 posto.
Više od 35 milijuna Amerikanaca vlasnici su imovine vrijedne od 250 tisuća do milijun dolara, što se spomenutom sektoru definira kao masovna imućnost. Viši partner u BCG-u Brent Beardsley napominje da mnogi štediše u toj kategoriji drže većinu novca na računima mirovinske štednje kojima pak u brojnim slučajevima upravljaju tvrtke poput Schwaba ili Fidelityja.
"One imaju prirodnu strukturnu prednost u odnosu na klasične financijske tvrtke", istaknuo je Beardsley.
Kada su pak u pitanju superbogati u Sjevernoj Americi, prednost i dalje imaju kompanije specijalizirane za savjetovanje pri ulaganjima, utvrdili su u BCG-u.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati