Istražili smo tko i kako može smijeniti Burilovića s mjesta šefa HGK
LUKA BURILOVIĆ, šef Hrvatske gospodarske komore (HGK), našao se opet u središtu afere kada je otkrivena njegova manjkava poslovna biografija. Naime, tvrtka Agrotehna iz Lipovca za koju je Burilović tvrdio da je bio vlasnik i direktor, na kraju je ispala radnja, pa se postavilo pitanje je li Burilović uopće ispunio uvjet o najmanje deset godina uspješnog rada na višim izvršnim ili strateškim upravljačkim pozicijama u gospodarstvu.
>> Sudovi potvrdili: Burilović je lažirao životopis, nema uvjete da bude šef HGK
No ta vijest čini se da u HGK nije uzbudila nikoga. Jučer su objavili reakciju u kojoj je stajalo da je Burilović 2014. godine, kada je izabran za čelnika ove organizacije, imao sve propisane uvjete za navedenu funkciju. Danas smo nazvali svih pet članova Nadzornog odbora HGK, no kada smo otkrili da je razlog našeg poziva nova afera Luke Burilovića, ni jedan od petorice članova nije nam uzvratio poziv. Nije se uzbuđivao ni premijer Andrej Plenković koji je rekao da posljednju aferu Burilovića nije uopće pratio. No, krenimo redom.
Od tvrtke do trgovačke radnje
Portal građanske inicijative Psihološko proljeće jučer je objavio da predsjednik HGK ne ispunjava formalne uvjete potrebne za vođenje te organizacije. Naime, istraživali su firmu Agrotehna iz Lipovca, čiji je vlasnik i direktor Luka Burilović, prema službenoj biografiji, bio prije 1996. godine. No ispalo je da ni na jednom trgovačkom sudu ne postoji podatak o toj tvrtki, odnosno da Burilović nije osnovao ni vodio tvrtku.
"Agrotehna bila je registrirana kao ‘trgovačka radnja’. “Agrotehna Lipovac poslovala je od 24. 12. 1990. do 4. 4. 1996. godine kao 'trgovačka radnja' koja je u tom razdoblju bila priznati pravni oblik (u gospodarstvu)", stoji u reakciji HGK na ovaj nevjerojatan podatak.
Sudski registar o Sladorani jedno, Burilović u službenoj biografiji drugo
Podsjetimo da je Index već ranije otkrio da je Burilović u svojoj službenoj biografiji naveo da je u siječnju 2008. postao predsjednik Uprave Sladorane i bio na toj poziciji sve do 2014., no u službenom sudskom registru stoji da je na tom mjestu bio tri mjeseca i to od veljače do svibnja 2014., a onda odlazi na mjesto predsjednika HGK.
Burilović je od 2004. do 2005. godine bio šef Nadzornog odbora Regionalne veletržnice Benkovac koja je u stečaju, a 2011. godine bio je u nadzornim odborima Sladorane Županja, a od 2012. godine u Viro-Kooperaciji, sve do 2014. godine. U isto vrijeme bio je i član društva te predsjednik Nadzornog odbora tvrtke Vinkovačka televizija d.o.o., gdje mu je jedno vrijeme radila i supruga.
Jesu li članstva u Nadzornim odborima dovoljna?
Naime, sve je ovo bitno jer u Statutu HGK jasno stoji da predsjednik HGK mora imati najmanje deset godina uspješnog rada na višim izvršnim ili strateškim upravljačkim pozicijama u gospodarstvu. Udruga Psihološko proljeće koja je otkrila da je tvrtka Agrotehna zapravo radnja, tvrdi kako se članstvo u nadzornim odborima ne može prihvatiti kao rad na "višim izvršnim ili strateškim upravljačkim pozicijama".
Pokušali smo danas tijekom dana o ovoj temi razgovarati s članovima Nadzornog odbora HGK, no od svih smo dobili odbijenicu. Predsjednik Nadzornog odbora je Ante Pažin iz tvrtke Vinka Plus koja djeluje u sklopu državne Fortenove, odnosno bivšeg Agrokora. Ostavili smo poruku, rekli razlog poziva, no nije nas više kontaktirao.
Što o svemu kaže Nadzorni odbor HGK?
Zvali smo i Antuna Marodi u tvrtku Toni, no također nakon što smo ostavili poruku, nije nam se povratno javljao. Isti slučaj bio je i s Ivanom Peharom iz tvrtke TRZC Automobili koji je danas zauzet sastancima. Nije bilo sreće ni sa Stjepanom Šafranom iz Metal producta, a ni s Miljenkom Bakovićem iz Auto Hrvatske.
Prema internim aktima HGK, Nadzorni odbor kontrolira provođenje Statuta i drugih općih akata HGK. Navodno neispunjavanje uvjeta za predsjednika HGK spada u opis tog posla. Iz Statuta HGK jasno je kako Burilovića s njegove pozicije može smijeniti samo Skupština, no kontrolu bi trebao obavljati Nadzorni odbor. O sazivu Skupštine HGK koja se bira na vrlo zanimljiv i poseban način, već smo pisali.
Uputili smo i službeni upit na adresu HGK vezano za ovu aferu, no do objave ovog članka nismo dobili nikakav odgovor.
Naglasimo kako ovo nije prva ni posljednja afera Luke Burilovića od početka ove godine. Početkom godine Index istrage otkrile su kako Burilović prima oko 60 tisuća kuna mjesečno.
>> Index Istrage otkrile još jednu plaću Burilovića. Mjesečno dobije više od 60.000 kuna
Otkrili smo da je na plaći u HGK u visini od 23 tisuće kuna kao i da prima naknadu za dva Nadzorna odbora, i to Ine i Podravke, u Upravi je državnog Fonda za zaštitu okoliša, a tu je i prihod od Badela 1862. U Nadzorne odbore Ine i Podravke smjestio se kao prijedlog vlade, a po funkciji je i u Nadzornom odboru Fonda.
Burilović: Već 30 godina se bavim poduzetništvom, a imao sam i tvrtku
"Kao čovjek koji se 30 godina bavi poduzetništvom i još od devedesete ima svoju tvrtku, naravno da imam i neke druge prihode koje sam u ovih 30 godina stvarao i da s obzirom na ove okolnosti, gdje ljudi teško žive, to možda za nekoga izgleda jako puno, potpuno mogu razumjeti", rekao je ovoj temi Burilović.
Index Istrage objavile su i kako Burilović koristi BMW serije 5 s 340 konjskih snaga koji s dodatnom opremom vrijedi gotovo milijun kuna. Radi se o službenom automobilu parazitske HGK. Osnovna cijena tog automobila je veća od 492 tisuće kuna s PDV-om, a na to se još obračunava porez. Tu je i bogata dodatna oprema na koju je, kako tvrdi naš izvor, potrošeno oko 350 tisuća kuna. Iz HGK su nam odgovorili kako je automobil iz 2018. godine, kao i da je auto u vlasništvu leasing kuće te da je cijena puno manja.
>> Prije tjedan dana od HGK smo tražili račune za luksuzni BMW koji vozi Burilović
Iako smo još sredinom veljače zatražili, do danas nam nisu iz HGK predočili ugovor o nabavi skupocjenog BMW-a koji bi dokazao da je riječ o manjoj cijeni za skupocjeni BMW. Burilović je, podsjetimo, na to rekao da HGK nema račun, već da je automobil uzeo u najam.
"Nemamo račune za automobil"!?
"Gledajte, kako možete napisati nešto što potpuno ne odgovara istini. Nemamo račune, auto je na najam. Prema tome, nismo ga platili. A i opet, kažem, njegova vrijednost, mi ga nismo kupili nego ga imamo u najam", rekao je Burilović.
Otkriveno je i kako je šef HGK cijepljen preko reda, iako su iz HGK dan ranije tvrdili da to nije istina. Naime, portal Index imao je informaciju da je Burilović cijepljen no dobili smo službeni odgovor iz HGK kako to nije točno. Dan kasnije, suočen s činjenicama, Burilović je pred kamerama N1 Televizije priznao da se cijepio. Burilović je tvrdio da se cijepio jer je "ratni vojni invalid".
>> Pogledajte kako šef HGK bježi po ulici od Indexovih pitanja o cijepljenju i BMW-u
"Ja sam hrvatski ratni vojni invalid. U ratu sam proveo 1690 dana u rovu. Između ostalog, dobio sam TBC, tešku bronhijalnu bolest. Imam respiratorne probleme, blagu astmu i sve ostalo", rekao je tada Burilović pokušavajući opravdati cijepljenje preko reda. Ispada da je Burilović na prvoj crti u ratu bio više od četiri godine.
>> Burilovićeva opravdanja su besmislena, kaže da je u rovu bio više od četiri godine
Pokušali od Burilovića više puta doznati nešto o njegovom ratnom putu, ali nije nam želio puno kazati. Nije nam želio kazati gdje i kako je postao invalid, iako se upravo na invalidnost iz rata pozivao kad je pravdao cijepljenje.
Doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Osijeku
Pisali smo i o Burilovićevom doktoratu. Kao i veliki dio HDZ-ovaca doktorirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i to na temu "Pozicioniranje hrvatske industrije šećera na tržištu Europske unije".
>> Pročitali smo Burilovićev doktorat, zalaže se za ukidanje parafiskalnih nameta
Pročitali smo njegov rad s obzirom na to da se hrvatska industrija u posljednje vrijeme ne samo da se nije pozicionirala, nego je gotovo nestala. Ono što je posebno zanimljivo u tom radu iz 2018. godine je to da se čelnik HGK koja se financira obveznom članarinom zalaže za ukidanje parafiskalnih nameta za industriju šećera. Index se bavio i Burilovićevim studiranjem u Banjoj Luci na kontroverznom Panevropski univerzitetu Aperion, na što je Burilović i reagirao.
Index je istraživao i Burilovićevu imovinu. Burilović je vlasnik kuće u Vinkovcima, a od prosinca 2019. godine vlasnik je stana u Zagrebu od 84 kvadrata koji se nalazi u elitnoj zgradi Blok-Bužanova. Stan je kupio bez kredita, a vrijednost mu je oko 280 tisuća eura. U toj zgradi, podsjetimo, stan je kupio i Uskokov optuženik Dragan Kovačević, bivši šef Janafa.
>> Otkrivamo imovinu šefa HGK: Elitni stan kupljen gotovinom, kuća, poslovni prostor...
Burilovićeva supruga vlasnica je pola poslovnog prostora u centru Đakova od 628 kvadrata koji je kupljen u rujnu 2017. godine, i to za, prema podacima iz zemljišnika, 1.5 milijuna kuna. Također bez zaduženja kod banke.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati