Index Istrage: Kako se Dragan Primorac toliko obogatio?
DRAGAN PRIMORAC bio je u predsjedničkoj kampanji 2009. godine gotovo jedini kandidat koji je objavio imovinsku karticu te je u obraćanjima javnosti često nagovarao ostale kandidate da naprave isto. Petnaest godina kasnije Primorac kaže da u ovoj kampanji neće objaviti imovinsku karticu ni objašnjavati svoju imovinu. Napravit će to, kaže, samo ako pobijedi na izborima. Index Istrage sada otkrivaju zašto je tako tajnovit.
Višestruko povećao svoje bogatstvo od zadnjih izbora
Prije petnaest godina Primorac je imao godišnju plaću od 220 tisuća kuna te dodatnih 19 tisuća kuna godišnje za predavanja. Imao je stan u Zagrebu od 156 kvadrata procijenjen na 2.6 milijuna kuna i manji poslovni prostor tada procijenjen na pola milijuna kuna. Imao je tada i automobil VW Tiguan vrijedan 210 tisuća kuna te ukupnu ušteđevinu od 370 tisuća kuna.
Primorac je danas višestruko bogatiji te posjeduje vilu u zagrebačkom predjelu Šestinskom vijencu, koja vrijedi više od milijun eura, te ima vlasništvo i suvlasništvo u nizu tvrtki u Hrvatskoj i inozemstvu koje posluju s velikom dobiti. Prije devet dana uputili smo upit Draganu Primorcu vezan za sporne detalje njegove biografije posljednjih 15 godina.
Andabak je uložio 100 milijuna kuna, a Primorac know-how
Zanimao nas je poslovni odnos s tajkunom Jakom Andabakom s obzirom na to da je on prvotno s gotovo 100 milijuna kuna financirao te bio suvlasnik današnje Poliklinike Sv. Katarina.
Također su nas zanimali poslovno-rodbinski odnosi s Marijanom Primorcem, poznatim kupcem automobila za bivšeg šefa HDZ-a Ivu Sanadera, te Ivanom Primorcem, koji je zbog odgoja "u dobroj obitelji" odležao manje od dvije godine za prometnu nesreću u kojoj su u Makarskoj smrtno stradale dvije maloljetnice.
Isto tako su nas zanimali detalji istrage DORH-a i policije vezane za sumnje na to da je forenzička oprema nabavljena državnim novcem dok je Primorac bio ministar završila u privatnim tvrtkama. Tada, 2010. godine, pod istragom je bio Gordan Lauc, njegov kasniji poslovni partner u tvrtki Genos. Zanimao nas je i niz drugih detalja.
Zgusnut raspored za novinarska pitanja
Iz PR službe Dragana Primorca obećali su nam odgovore čim kandidat nađe vremena u zgusnutom rasporedu, no nakon 9 dana izgubili smo svaku nadu da će Primorac naći pet minuta za kratka pojašnjenja.
Krenimo redom.
Dao ostavku na isti dan kao i Sanader
Poslovni uzlet Dragana Primorca kreće nakon njegova oproštaja od politike. Prvo je u srpnju 2009. godine dao ostavku u vladi, i to isti dan kada i Ivo Sanader. Ubrzo nakon toga kandidirao se na predsjedničkim izborima, no ispao je već u prvom krugu. Ivo Josipović i Milan Bandić ušli su u drugi krug, a ispred Primorca bili su još Andrija Hebrang, Nadan Vidošević i Vesna Pusić.
Pola godine nakon debakla na tim izborima osniva tvrtku Origo zdravlje, koja danas u svojem vlasništvu ima Polikliniku Sv. Katarina te Sv. Katarina Skin Clinic. Direktorica te tvrtke je supruga Dragana Primorca Jadranka.
Osnivači te tvrtke bili su Dragan Primorac i Jako Andabak, i to nakon što je Andabak donirao čak 2 milijuna kuna za tada neuspješnu predsjedničku kandidaturu Dragana Primorca. Primorac je na tim izborima imao svega 5.93 posto glasova u prvom krugu.
Kako je krenuo Primorčev najveći biznis?
Tri mjeseca nakon osnivanja Origo zdravlja pokreće se i danas poznata Poliklinika Sv. Katarina. Bitno je napomenuti da je cijela ideja krenula upravo od hotelijera Andabaka, koji je imao ideju otvoriti ustanovu za pacijente s problemima s kralješnicom kojima više ne pomaže fizikalna terapija, a nisu ni za operaciju.
Primorac je morao osmisliti cijeli projekt, a zauzvrat je dobio vlasnički udio, i to 50 posto. Andabak je prvotno uložio 40 milijuna kuna, a kasnije navodno još 60 milijuna. Prva specijalna bolnica Sv. Katarina bila je u Zaboku i otvorena je početkom lipnja 2011. godine.
"Već dugo želim pokrenuti ovakvu bolnicu. Da bih želju i ostvario, morao sam naći čovjeka koji ima znanje i zaključio sam da Primorac to može najbolje napraviti. Dugo sam ga nagovarao da izađe iz politike i prihvati se ovoga projekta i sada smo partneri", rekao je Andabak povodom početka rada Poliklinike Sv. Katarina.
Ivana Andabak, kći Jake Andabaka, u jednom razgovoru 2011. godine izjavila je da povrat novca očekuju za desetak godina.
Lanjska godišnja zarada - 917 tisuća eura
Primorac je tada, 2011. godine, navodio da je bolnica u Zaboku samo početak te da se uskoro pokreće Specijalna bolnica za ortopediju u Stubičkim Toplicama. Tada je govorio da su Andabak i njegovi europski partneri spremni uložiti čak 1.2 milijarde kuna.
No, Andabak iz tog posla izlazi već 2013. godine, nedugo nakon što Poliklinika otvara svoja vrata u Zagrebu, gdje joj je i danas sjedište. O detaljima tog razlaza Primorac za sada ne želi razgovarati. Danas su vlasnici Origo zdravlja u 50-postotnom omjeru Jadranka Primorac i Gojko Ostojić, koji je ujedno vlasnik i osnivač Sveučilišta Libertas.
Poliklinika Sv. Katarina danas ima prihode u visini od 13.9 milijuna kuna, a prošlogodišnja neto dobit iznosila je 917 tisuća eura. Poliklinike danas postoje i u Splitu i Zaboku, a ambulante u Makarskoj i Dubrovniku.
Jutarnji list je nedavno objavio da je Sv. Katarina u razdoblju od 2013. do kraja 2023. od HZZO-a dobila 24.2 milijuna kuna, odnosno 3.585.995 eura, da bi u ovoj godini, u kojoj je HDZ Primorca odlučio lansirati u predsjedničku utrku kao svoga kandidata, zabilježila dvostruki skok u odnosu na ranije godine.
No, vratimo se još malo u prošlost.
Nakon što se povukao iz političkog života, Primorac je dosta surađivao s Gordanom Laucom i njegovim Genosom. Primorac se 2013. godine pohvalio kako je Europska komisija dodijelila njemu i Laucu 17 milijuna kuna, i to za istraživačke projekte iz područja medicine.
Istraga zbog državne aparature koja je završila u privatnim poliklinikama
Svoju poslovnu suradnju s Laucom Primorac je okrunio 2014. godine, kada je s njim osnovao Genos - DNA laboratorij, iz kojeg je izišao 2020. godine. U kontekstu suradnje Primorca i Lauca zanimljiva je informacija iz travnja 2010. godine, kada se odvijala istraga o nabavi sofisticirane i skupe opreme za forenzičke analize mimo javnih natječaja.
Tada su istražitelji ušli u sedam forenzičkih laboratorija i nekoliko fakulteta u Zagrebu, Osijeku i Splitu te Laucov privatni laboratorij Genos. Predmet istrage bila je sumnjiva nabava forenzičke opreme za državne institucije, koja je završila u privatnim laboratorijima. Policiju je tada vodio Tomislav Karamarko, a šef DORH-a bio je Mladen Bajić.
U DORH-u, nakon više od tjedan dana otkako smo poslali upit kako je završila istraga, i dalje u svojim arhivama tragaju za odgovorom, no javio nam se Lauc. Kako ističe, nije nikada nađeno nešto sumnjivo.
Suradnja s Laucom
"Kod nas su obavljali neke predistražne radnje, no, kako nije bilo ništa sumnjivo, istraga nikada nije ni otvorena", kaže Lauc i dodaje da mu nije poznato da bi bilo kakva forenzička oprema završila u privatnim laboratorijima.
Primorac i Lauc surađuju i danas, i to u Međunarodnom društvu primijenjenih bioloških znanosti, gdje je Primorac predsjednik, a Lauc dopredsjednik. Uz to, Primorac je dvije godine bio zaposlenik Genosa, od 2012. do 2014. godine.
No, vratimo se još malo na poslovni dio. Još 2009. godine Primorac i njegova supruga Jadranka osnovali su tvrtku za savjetovanje Consortium, koja je prvotno bila registrirana na adresi splitskog stana, a danas ima sjedište u Zagrebu. Prihod tvrtke u prošloj godini bio je 236 tisuća eura, a dobit 94 tisuće eura. Zaposlena je jedna osoba s plaćom malo većom od 3037 eura. Ta jedna osoba je Draganova supruga Jadranka.
Ima i firmu s indijskim znanstvenikom, koja je na gubitku
Dragan Primorac ima 50 posto vlasništva u Međunarodnom centru za primijenjena biološka istraživanja d.o.o. za savjetovanje, a drugu polovicu indijski znanstvenik Parth Sandip Shah.
Tvrtka je završila prošlu godinu s 25.741 eurom gubitka. Isto tako, ovaj predsjednički kandidat do 2020. godine bio je direktor tvrtke Frater Semper, koja je u zadnjoj godini njegova direktorovanja imala gotovo 70 tisuća eura gubitka.
Danas je vlasnik njemački državljanin Nikolai Peter Burkart, kojem je Primorac bio partner u danas ugašenoj tvrtki Dental Medical Center. Primorac je vlasnički povezan s tvrtkom u inozemstvu Upwind Holding GmbH, koja je registrirana u Njemačkoj.
Vila kupljena za 933 tisuće eura bez kredita
Što se nekretnina tiče, stan na Pantovčaku od 156 kvadrata koji je prijavio 2009. godine prodan je 2018. godine Ivanu Primorcu, sinu Marijana Primorca, i to za 460 tisuća eura, a od Ivana Primorca je kupio novu vilu na Šestinskom vijencu za 933 tisuće eura.
Kredit nije vidljiv na vili, što sugerira da je razlika između vrijednosti stana na Pantovčaku i vile plaćena u gotovini. Naglasimo da su u tom predjelu dvije vile koje gotovo isto izgledaju, u jednoj stanuje kandidat za predsjednika, a u drugoj je Ivan Primorac. Primorac nije htio razgovarati na temu poslovno-rodbinskih veza s Marijanom i Ivanom Primorcem.
Pod istragom zbog kupovine automobila Sanaderu
Ivan Primorac je kao 17-godišnjak bez vozačke dozvole, višestruko kažnjavan za prometne prekršaje, prouzročio nesreću u kojoj su smrtno stradale dvije maloljetne djevojke. Osuđen je na dvije i pol godine zatvora, ali mu je kazna smanjena za šest mjeseci uz obrazloženje da "dolazi iz društveno prihvatljive obitelji".
Otac mu je Marijan Primorac, koji je 2004. kupio prvi automobil marke BMW za premijera Ivu Sanadera, što je svojedobno bio predmet interesa DORH-a. Poslovni prostor koji je imao 2009. godine prodan je jednoj tvrtki iz Pušćine.
*********
Istraživačko novinarstvo je najskuplje i financijski potpuno neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno i odvažno istraživačko novinarstvo.
Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj
Originalno objavljeno na Index Istrage
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati