Hrvati u Srbiji: Ovdje vlada antihrvatska histerija
Foto: Hina
POSLIJE odluke Hrvatske da ne da suglasnost otvaranju poglavlja 23 u pregovorima Srbije s EU, u ovoj zemlji naglo je poraslo antihrvatsko raspoloženje, navode čelnici hrvatske manjine i ističu da će se to nepovoljno odraziti na izlaznost pripadnika hrvatske manjine na izbore i potporu stranci koja ih zastupa na političkoj sceni Srbije.
„U Srbiji je zavladala prava antihrvatska histerija. Očigledno je da se radi o koordiniranoj akciji u kojoj sudjeluju vodeće i minorne srbijanske stranke, mediji, pojedine organizacije, ali i neke nepostojeće hrvatske udruge“, naveo je u izjavi za hrvatske medije u Vojvodini predsjednik Hrvatskog nacionalnoga vijeća (HNV) Slaven Bačić.
Dodao je kako se na hrvatsku manjinu i njezino vodstvo na taj način „vrši pritisak da oni izvrše pritisak na Hrvatsku kako bi ona dala zeleno svjetlo europskom putu Srbije“.
Bačić navodi kako je ozračje napetosti dovelo do tenzija u Srijemu, gdje su pojedini pripadnici hrvatske zajednice doživjeli da ih se u javnosti naziva ustašama, da ih se vrijeđa i poručuje da se odsele u Hrvatsku.
Govoreći o zahtjevu Hrvatske prema pristupnim pregovorima Srbije u dijelu koji se odnosi na prava hrvatske manjine, Bačić je naveo kako su takva stajališta razumljiva jer Hrvatska „samo traži poštivanje bilateralnog sporazuma dvije zemlje o osiguravanju zastupničkih mandata za predstavnike zajednice“.
"Antihrvatsko raspoloženje"
Na stvaranje antihrvatskog raspoloženja u Srbiji upozorio je i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov.
„Situacija je za nas jako nepovoljna. Šešelj je oslobođen optužbi, Srbija je u predizbornoj kampanji, a Hrvatska uvjetuje njezin nastavak pregovora s EU ispunjavanjem određenih obveza. Sve to stvara snažno antihrvatsko raspoloženje u prostoru javnosti što za posljedicu ima povećanje straha kod pripadnika hrvatske manjine, njihovo povlačenje i pasivnost“, naveo je Žigmanov.
Unatoč tomu, dodao je, DSHV će djelovati pozitivno i motivirajuće kako bi se ohrabrili Hrvati u Srbiji i izišli na izbore zakazane 24. travnja.
Hrvatska, u sklopu pregovora Srbije i EU, uvjetuje otvaranje poglavlja 23. poštivanjem prava hrvatske manjine, punom suradnjom s tribunalom u Haagu i ukidanjem nadležnosti u procesuiranju ratnih zločina za područje cijele bivše Jugoslavije.
U Srbiji je u tijeku kampanja za izbore koji će na svim razinama biti održani 24. travnja. DSHV kao jedina stranka hrvatske manjine nastupa u koaliciji s Demokratskom strankom.
Za razliku od srpske manjine u Hrvatskoj, koja može računa na tri mjesta u Saboru, hrvatskoj manjini u Srbiji nisu osigurani mandati u Skupštini Srbije, premda je tako predviđeno Međudržavnim sporazumom o međusobnoj zaštiti nacionalnih manjina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati