FOTO U Istri srušena vikendica žene iz Pakraca. Odvjetnik tvrdi da ima sve papire
JUTROS je u Rovinju, na Štanjeri, srušen prvi od najavljenih 14 bespravnih objekata. Objekt je, kako doznaje Glas Istre, u vlasništvu žene iz Pakraca koja radi u Italiji. Njezin odvjetnik Dubravko Zeljko, koji je prisustvovao rušenju, kazao je da se ne slaže s rušenjem, dodavši da vlasnica ima Rješenje o izvedenom stanju iz 2017. godine.
I državni inspektor Andrija Mikulić dao je izjavu.
"Pojačani inspekcijski nadzori su u Istri, posebno na području Vodnjana, Bala, Ližnjana i Medulina. Obavljeno je više od 100 nadzora, i evo upravo danas je zatvoreno 100. gradilište", rekao glavni državni inspektor Andrija Mikulić dodavši kako je zakon jasan i vrijedi za sve.
Napomenuo je i da su prije rušenja provjerili dokumentaciju objekata, i u pojedinim slučajevima utvrdili čak i falsificiranu dokumentaciju.
Mikulić je pozvao jedinice lokalne samouprave na suradnju te na brže rješavanje predmeta bespravne gradnje jer se, kako je istaknuo, "ponajviše zajedničkim zalaganjem može stati na kraj bespravnoj gradnji".
Dodao je da su bespravni graditelji u Istri, konkretno, dva, počeli sami uklanjati objekte, a još tri su u fazi uklanjanja.
"Prije nego idemo na zadnje rješenje o izvršenju, apsolutno se kontroliraju svi dokumenti u predmetu. U nekoliko predmeta smo ustanovili da dokumenti koji su predani da bi se potencijalno nešto moglo legalizirati, nisu bili izdani od tijela čije su zaglavlje nosili. To smo pitali i nadležna tijela i oni su nam potvrdili da su to dokumenti koje oni nikad nisu izdali. Dakle radi se vjerojatno o falsifikatima i te slučajeve smo prijavili nadležnim tijelima" - kazao je Mikulić.
"Vodilo se računa o svemu, pa tako i o tome da objekti koji će se rušiti, nisu jedina adresa bespravnih graditelja", istaknuo je Mikulić. Rušenje bespravno sagrađenih objekata, njih 14, najavljeno je još ranije i jutros je krenula realizacija. Na području Istre u tijeku su pojačani inspekcijski nadzori, posebno na području Vodnjana, Bala, Ližnjana i Medulina.
Odgovarajući na pitanje novinara, Mikulić je rekao da je od travnja 2019. godina u Istri naplaćeno 1,4 milijun eura kazni za bespravnu gradnju, a 130 objekata je uklonjeno dok je u istom razdoblju u Hrvatskoj naplaćeno šest milijuna eura kazni, a uklonjeno 935 bespravno sagrađenih objekata.
Napomenuo je da će uklanjanje nelegalnih objekata trajati "određeni broj dana", a sve stvari nađene u objektima koji su predviđeni za rušenje se popisuju i odnose u skladište gdje se čuvaju određeni broj dana.
Glavni državni inspektor je još jednom pozvao gradove i općine na suradnju i kooperativnost. Također ih je pozvao da što brže riješe predmete koje su zaprimili i što prije izdaju rješenja o izvedenom stanju kako bi građevinska inspekcija mogla postupati.
"Krenuli smo, i ne odlazimo. U Istri je trenutno sedam ili osam inspektora koji operativno rade", poručio je Mikulić.
Župan Miletić: Sve političke opcije svjesne su tog problema
Boris Miletić, bivši IDS-ovac, sada nezavisni župan, rekao je u izjavi za Hinu da je pitanje bespravne gradnje za njega nadstranačka tema te kako mu je drago da su sve političke opcije svjesne tog problema.
"Dobro je imati konsenzus. Svi skupa moramo maksimalno raditi kako bismo osvijestili razinu problema i senzibilizirali ljude na vodećim, zakonodavnim pozicijama", istaknuo je Miletić za Hinu i podsjetio da problem bespravne gradnje u Istri traje već nekoliko desetljeća te da je poprimio goleme razmjere.
"Prema podacima naše javne ustanove Natura Histrica, na području Istre ima pedesetak tisuća bespravnih objekata, s time da bespravnu gradnju moramo podijeliti na više vrsta, od one koja se dešava unutar građevinskih područja, zatim puno gori je slučaj kada se to dešava izvan građevinskog prostora, odnosno na području poljoprivrednog ili šumskog zemljišta, a možda najgori oblik je kada se dešava u zaštićenim područjima", rekao je Miletić.
Jesu li Miletić i IDS odgovorni za takvo stanje? "Odgovornost bih prihvatio kada bismo imali ovlasti i ingerencije"
Na pitanje smatra li sebe i svoju bivšu stranku IDS odgovornima za takvo stanje, Miletić je odgovorio da bi svu odgovornost, kako je rekao, "prihvatio na sebe kada bi imali ingerencije i ovlasti".
"Mi o tome već dugi niz godina govorimo, tražimo spuštanje ovlasti Inspektorata na regionalnu i lokalnu razinu, izmjene zakona da to bude kazneno djelo, a ne prekršajna osnova, iako, kada se gradi u zaštićenim područjima, mi kazneno prijavimo ljude nadležnim institucijama", rekao je Miletić.
Dodao je kako je pohvalno što je državni inspektor Mikulić reagirao i poslao dodatne inspektore u Istru, što je, kako je ocijenio, korak naprijed.
"Svi s nestrpljenjem očekujemo rušenje prvih 14 objekata jer mislim da će to biti dobra poruka svima. Ipak živimo u pravnoj državi koja mora bolje funkcionirati", zaključio je župan Miletić.
Gradonačelnik Umaga o Miletiću: To je kao da netko nakon 20 godina postane vatrogasac, a bio je piroman
Krajem siječnja stranicu bespravnagradnja.hr pokrenulo je 17 IDS-ovih gradova i općina, a u manje od 24 sata posjetilo ju je više od 3700 građana, koji su pokazali da je interes za tu temu velik.
Ocjenjujući bespravnu gradnju svojevrsnom "tihom okupacijom i karcinomom koji izjeda Istru na dnevnoj razini", umaški gradonačelnik Vili Bassanese je rekao da su institucije i političari zakazali te kako svi naglašavaju taj problem danas, kad je "voda došla do grla".
"Zakon o legalizaciji objekata iz 2012. je pljuska struci i najnegativniji je zakon koji je uopće donesen u povijesti Hrvatske, udar je to na prostor, pravo zlo", istaknuo je Bassanese, dodajući da isto misli i o izmijenjenom zakonu iz 2022.
Kako je za Hinu rekao umaški gradonačelnik, do golemih razmjera bespravne gradnje došlo je zbog nerada institucija i političara, a dio odgovornosti snose i dosadašnji župani - od Jakovčića i Flege, do Radina i Miletića. Smatra kako je nepojmljivo da je župan Miletić tek u rujnu, na svečanoj sjednici Županijske skupštine, progovorio o tom problemu i time sebi napravio PR.
"To je kao da netko nakon 20 godina postane vatrogasac, a prije toga je bio piroman. Sve to izgleda neuvjerljivo i neargumentirano. Pozdravljam svaku inicijativu koja je iskrena, ali ove nisu iskrene jer otvoriti web stranicu koja je nemoćna, to je politički PR potez", poručio je gradonačelnik Umaga.
"Iza bespravne gradnje stoji ogroman biznis"
Iza problema bespravne gradnje, dodao je, "stoji ogroman biznis jer kada imaš šumsko zemljište, ono vrijedi tri eura, a kada ga prodaješ, kao vikend-parcela vrijedi 30 do 40 eura".
Istaknuo je kako je Grad Umag Građevinskoj inspekciji prijavio tri tisuće nelegalnih uzurpiranih zemljišta i objekata u kojima "nelegalno boravi od pet do osam tisuća ljudi".
Jedan od gradova koji su najviše na udaru bespravnih graditelja je Vodnjan, a prema podacima komunalnog redarstva toga grada, samo tijekom srpnja i kolovoza prošle godine, u samo dva mjeseca, Građevinskoj inspekciji predano je čak 400 prijava bespravno izgrađenih objekata.
"To je pokazatelj razmjera i teške situacije s bespravnom gradnjom na Vodnjanštini, posebno na obali i u njenom zaleđu, koja se tolerirala proteklih desetljeća, čak i nagrađivala legalizacijom", poručio je vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio (nezavisni).
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati