FOTO Pričali smo s Amerikankama u Washingtonu o pobačaju: "Vraćaju nas u kameno doba"
NEŠTO više od godinu dana nakon što je Trumpova rulja s rogovima na glavama i ogrnuta američkim zastavama pred očima šokiranog svijeta upala u Kapitol i direktno udarila na temelje američke demokracije, na istom mjestu ponovo se okupljaju prosvjednici.
U tih 13 mjeseci u Americi se puno toga promijenilo, ali prosvjednici, odnosno prosvjednice, kažu - na lošije. Naime, kako se čini, suci u američkom vrhovnom sudu se spremaju povući jedan od najvažnijih poteza u novijoj američkoj povijesti. A to je ukidanje presude "Roe vs. Wade" koja je ženama u SAD-u jamčila pravo na pobačaj mimo zakona pojedinih država.
Vijest da bi se to stvarno moglo dogoditi udarna je tema u američkim medijima, osobito onim liberalnim, a ionako polarizirano američko društvo dodatno je podijelila.
Očaj na prosvjedu
Kako je uopće Politico došao do nacrta odluke vrhovnog suda, koji je potvrdio njegovu autentičnost, tema je za sebe, ali trenutačno je puno važnije pitanje je li stvarno moguće da će sud ukinuti presudu.
"Ne da je moguće, nego će se stvarno dogoditi. Eto, dobrodošao u Ameriku, nadam se da ne ostaješ predugo u ovoj šugavoj zemlji", kaže mi jedna od prosvjednica u kasnim dvadesetima koja u rukama drži transparent "Politiko, van iz moje pičke".
Na prosvjedu je i puno muškaraca. Pitaju me odakle sam pa im kažem da je u Hrvatskoj pobačaj, barem po zakonu, dozvoljen, ali da liječnici imaju pravo pozvati se na savjest i odbiti napraviti zahvat. Kao odgovor sam dobio ironičan smijeh.
Manja prava od bake
"Nas vraćaju u kameno doba. Jebote, imat ću manja prava nego što ih je imala moja baka prije 60 godina. Pobačaj je u Americi stara tema, ali stvarno nismo mislili da bi do ovoga moglo doći", kaže druga prosvjednica i kreće podizati transparent "Mičite zabrane s naših tijela".
Slučaj "Roe vs. Wade" od 1973. godine omogućava ženama pobačaj u čitavom SAD-u. Tada je Norma McCorvey dobila sud protiv države Teksas nakon što joj je četiri godine ranije zabranjen pobačaj trećeg djeteta. McCorvey, koja je kasnije rekla da je ona "Jane Roe", tužila je Teksas tvrdeći da je zabrana pobačaja u toj državi protuustavna.
Pozvala se preko svojih odvjetnika na 14. amandman te je tvrdila da on jamči ženama privatnost u donošenju takvih odluka. Sud je presudio u njezinu korist, država Teksas, odnosno tužitelj Henry Wade, žalio se vrhovnom sudu, ali je izgubio te je zabrana pobačaja u svim državama proglašena protuustavnom. U prijevodu, pobačaj je legaliziran.
Presudu nitko nije dirao godinama iako su se povremeno pokretale inicijative, a za njezino čuvanje ključna je bila dugogodišnja sutkinja Ruth Bader Ginsburg, veliki borac za ženska prava, koja je ovakve i slične slučajeve držala pod kontrolom. No, Ginsburg je preminula 2020. godine, a na njezino mjesto došla je Amy Cones, treći sudac kojeg je tadašnji predsjednik Donald Trump postavio u sud.
Od devet sudaca trenutačno su tri liberalna, jedan je manje-više neodlučan, a pet je čvrsto konzervativnih stavova. Ako vrhovni sud zaista ukine presudu "Roe vs. Wade", 14 saveznih država automatski bi zabranilo pobačaj jer imaju tzv. "trigger" zakone, a procjenjuje se da bi isto učinilo još 12 država pa bi ih bilo više od pola.
To su Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Idaho, Indiana, Kentucky, Louisiana, Michigan, Mississippi, Missouri, Nebraska, Sjeverna Karolina, Sjeverna Dakota, Ohio, Oklahoma, Pennsylvania, Južna Karolina, Južna Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Zapadna Virginia, Wisconsin i Wyoming.
"Lako ću ja, imam novaca otići iz svoje države u drugu i napraviti pobačaj, ali što će siromašnije cure iz, recimo, Teksasa kojima treba i po 15 sati da dođu do neke normalne države", pita se jedna od prosvjednica.
Svaka četvrta žena u SAD-u napravi pobačaj
Prema zadnjim istraživanjima koja je objavio New York Times, svaka četvrta žena u SAD-u jednom u životu trebat će pobaciti. Među njima su žene iz raznih društvenih skupina, ali najčešći profil je neudana djevojka u ranim dvadesetima koja je već majka, ima vrlo mala primanja i u većini slučajeva je crnkinja iz neke od država koje naginju demokratima.
Neke savezne države već su djelomično ukinule pobačaj. Na Floridi se od 1. srpnja zabranjuje većina pobačaja nakon 15. tjedna trudnoće, u Oklahomi od kolovoza nakon šest tjedana trudnoće, a u Teksasu je ta mjera već na snazi.
Vijest da bi moglo doći do povijesne odluke šokirala je, a onda i mobilizirala obje strane u SAD-u i postala je još jedna od tema oko koje će se u Americi u vrlo kratkom roku opet lomiti koplja. A tema je u zadnje vrijeme bilo i više nego dovoljno.
Još jedna tema oko koje će se Amerikanci poklati
Sve to događa se uoči tzv. "mid-term" izbora za Kongres. New York Times piše da trenutačno ni demokrati ni republikanci nemaju neku jasnu agendu koje će se uhvatiti te da bi se kampanje mogle vrtjeti upravo oko ove teme. Neki tvrde da će demokrati ojačati i dodatno se mobilizirati, a drugi da bi ukidanje "Roe vs. Wade" dodatno raspalilo maštu republikancima.
U svakom slučaju, ovakvih scena ispred Kapitola vrlo lako bi moglo biti još. Upada u Kapitol valjda više neće biti. Naučili su Amerikanci na teži način pa sad srce njihove demokracije čuvaju jače policijske snage. Jednog od njih na odlasku sam pitao je li problem ako bicikl vozim po nogostupu jer sam pročitao negdje da se ne smije. Nasmijao mi se u lice.
"Čovječe, pogledaj malo oko sebe. Vidiš li kakve probleme imamo? To voziš li ti bicikl tamo gdje ne bi smio nam je trenutačno stvarno zadnje na pameti. Welcome to the United States. Hope you're enjoying it."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati