Dio ogromne kineske rakete pao na Zemlju, evo gdje se srušio
KRHOTINE kineske rakete pale su na Zemlju iznad Indijskog i Tihog oceana, priopćili su američki i kineski dužnosnici.
Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) priopćila je da je većina ostataka potisnika Long March 5 izgorjela u atmosferi. Dodala je da je mjesto ulaska u atmosferu bilo iznad Suluskog mora u Tihom oceanu.
NASA navodi da Peking nije podijelio "specifične informacije o putanji" potrebne da bi se ustanovilo gdje bi krhotine mogle pasti.
Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu nije odmah komentiralo slučaj. Kina je ranije ovog tjedna rekla da će pomno pratiti ostatke, ali je rekla da predstavljaju mali rizik za bilo koga na Zemlji.
NASA prozvala CNSA
Svemirsko zapovjedništvo SAD-a priopćilo je da je raketa Long March 5B ušla u Zemljinu atmosferu iznad Indijskog oceana oko 12:45 po lokalnom vremenu, ali je problematiziralo "tehničke aspekte ponovnog ulaska, kao što je potencijalno mjesto raspršivanja krhotina".
"Sve svemirske nacije trebale bi slijediti utvrđenu najbolju praksu i dati svoj udio u dijeljenju ove vrste informacija unaprijed kako bi se omogućila pouzdana predviđanja potencijalnog rizika od udara krhotina", rekao je NASA-in administrator Bill Nelson.
"To je ključno za odgovorno korištenje svemira i osiguranje sigurnosti ljudi ovdje na Zemlji", dodao je.
Korisnici društvenih mreža u Maleziji objavili su video predmeta nalik na krhotine raketa.
Aerospace Corp, neprofitni istraživački centar blizu Los Angelesa koji financira vlada, rekao je da je bilo nepromišljeno dopustiti dijelu rakete koji ukupno teži 22.5 tona nekontrolirani povratak na Zemlju.
Različite vrste potisnika - neki su sigurniji
Podsjetimo, stručnjaci su prije nekoliko dana procijenili da će se ovog vikenda na Zemlju srušiti ogroman raketni potisnik i da je velika vjerojatnost da neće svi njegovi dijelovi izgorjeti prilikom ulaska u atmosferu, nego da će neki pasti i na tlo.
Postojala je mogućnost da će se krhotine rakete srušiti iznad naseljenog područja, kao što se dogodilo u svibnju 2020., pri čemu je došlo do štete u selima u Obali Bjelokosti, piše BBC.
Potisnik (rocket booster) u pitanju dugačak je 53.6 metara i težak 22.5 tona, a dio je kineske rakete Long March 5B koja je lansirana 24. srpnja 2022. Raketa je u orbitu prenosila novi modul, budući dio svemirske postaje Tiangong.
Postoje potisnici za višekratnu upotrebu, poput onih kompanije SpaceX, koji se kontrolirano spuste na površinu te se mogu koristiti u narednim misijama. NASA-ini potisnici obično su padali kroz atmosferu pomoću padobrana, i to u predvidljivo područje.
Budući da je kineski Long March 5B tako masivan, stručnjaci su procijenili da bi otprilike četiri do devet metričkih tona potisnika moglo završiti na tlu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati