Deset bjeloglavih supova na Cresu pušteno u prirodu
DESET oporavljenih bjeloglavih supova pušteno je danas u prirodu iz Oporavilišta za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu, priopćila je Javna ustanova Priroda Primorsko-goranske županije.
Supovi, koji su svoje prve letove nakon izlijeganja na strmim liticama završili slijetanjem u more, spašeni su ljetos pravovremenim dojavama i reakcijama lokalnog stanovništva, brodara te ostalih nautičara i turista, uz asistenciju zaposlenika Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove u Belom.
"Do sad spašen 51 sup"
Danas su novu priliku za suživot s pripadnicima svoje vrste dobili supovi nazvani Tarej, Ledenko, Špilja, Poskok, Alpioniscus, Harpactia, Kristal, Duga, Zlatan i Stalaktit.
"Pet godina nakon uređenja i otvaranja Oporavilišta, kojim upravlja Javna ustanova Priroda Primorsko-goranske županije, broj oporavljenih jedinki koje su dobile drugu priliku za život popeo se na 51", istaknuo je župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina.
Četiri bjeloglava supa opremljena su specijalnim uređajima koji će pružiti uvid u njihovo kretanje nakon puštanja, što je ustaljena praksa u suradnji JU-a Priroda i udruge BIOM, koja niz godina i kroz različite projekte uspješno pribavlja GPS-uređaje, što omogućuje prikupljanje i praćenje podataka na određenom broju jedinki.
Sup Kvarner dobio treću šansu za život
Ravnateljica JU-a Priroda Irena Jurić rekla je kako je praćenje putem GPS-uređaja, osim što pruža vrijedne podatke o kretanju supova, u više navrata omogućilo ponovno spašavanje supova koji su se našli u nevolji. Tako je primjerice sup Kvarner, koji je nakon oporavka pušten u prirodu 2018. godine na Cresu, ponovo spašen u Italiji kada se zahvaljujući GPS-uređaju uočilo da se ptica ne kreće.
Nakon drugog oporavka Kvarner je tako dobio treću šansu za život, a trenutačno se nalazi u Francuskoj.
Zoološki vrt grada Zagreba od početka je stručnom potporom i veterinarskom skrbi uključen u rad Oporavilišta za bjeloglave supove Beli.
"Suvremeni zoološki vrtovi diljem svijeta, pa tako i naš zagrebački, imaju veliku ulogu u edukaciji javnosti o važnosti očuvanja strogo zaštićenih vrsta životinja u njihovim prirodnim staništima, a aktivno sudjeluju i u projektima poput ovog vezanog uz bjeloglave supove", kazao je ravnatelj zagrebačkog Zoološkog vrta Damir Skok.
Gdje su ranije pušteni supovi?
Zahvaljujući kombinaciji očitavanja plastičnih prstenova i telemetrijskog praćenja zna se da je sup Vranac u lipnju zamijećen nedaleko od Beča, sup Marin V. desetak dana nakon puštanja već je bio na hranilištu za supove nedaleko od Udina, sup Barbara detektiran je u austrijskim Alpama, sup Taras napravio je krug od sjevera Poljske do Sisačko-moslavačke županije...
Bjeloglavi supovi se danas u Hrvatskoj gnijezde još samo na kvarnerskim otocima Cresu, Krku, Prviću i Plavniku. Stoga se ulažu veliki napori u očuvanje te strogo zaštićene i ugrožene vrste kao zalog za zdravu budućnost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati