Dejan Kovač o hrvatskom pravosuđu: Tri bitna faktora utječu na ovakvo stanje
DEJAN KOVAČ, hrvatski ekonomist i bivši kandidat za predsjednika države, oglasio se na Fejsu o stanju u hrvatskom pravosuđu.
Njegov status prenosimo u cijelosti.
"U 2018. Hrvatska se sa 40.7 sudaca na 100 000 stanovnika nalazi na "zavidnom" 3. mjestu odmah iza Slovenije (41.7) i Crne Gore(50). Kako onda da nam je pravosudni sustav u ovakvom stanju?
Prosjek EU je na 21.4 što nas stavlja skoro duplo iznad prosjeka. "Zemlje Istočne Europe tradicionalno bilježe vrlo visoku stopu sudaca i državnih službenika po stanovniku. Suprotno tome, zemlje zapadne i južne Europe s pravnim sustavima nadahnutim nordijskim, uobičajenim ili napoleonskim pravom imaju nižu stopu profesionalnih sudaca na 100 000 stanovnika."
"Tri bitna faktora"
Naglasio bih 3 bitna faktora koji utječu na ovakvo stanje: politička instrumentalizacija pravosuđa, ostavština bivšeg sustava nagrađivanja i manjak reformi, te zasićenost administrativno-pravnim procesima.
U Hrvatskoj očiti problem selekcije u sve pore društva je naravno politička pripadnost određenom plemenu, koje sprječava Ustavnu trodiobu vlasti. Političari su premreženi sa pravosudnim sustavom i kontroliraju proces selekcije. Mi ne biramo suce koji brane boje Ustava Hrvatske i prava svih građana Hrvatske, već svog vlastitog plemena.
Drugi problem je da se plaća po vremenu provedenom na poslu a ne po učinku, tako da suci koji časno odrađuju 10x više slučajeva tjedno nego "privilegirani" imaju jednaku plaću. Potrebno je uvesti kvartalne mjere efikasnosti svakog suca koje će se JAVNO objaviti, a najbolje adekvatno nagraditi.
Treći problem je silna "papirologija". Novce smo dobili od EUa i drugih međunarodnih tijela za digitalizaciju procesa. Omogućilo bi lakši uvid u pojedine procese i pokazatelje tko doista radi u sustavu. Zašto se ne provodi ništa?
Pa zato što digitalizacija znači i transparentnost našeg sudstva, a veli narod "U mutnoj vodi teško ćeš ribu uhvatiti..."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati