BiH i dalje protiv odlaganja nuklearnog otpada iz Krškog na Trgovskoj gori
MINISTAR vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac danas je izrazio žaljenje zbog odluke Hrvatskog sabora da Trgovsku goru potvrdi kao lokaciju za odlagalište radioaktivnog otpada te je najavio da će je BiH nastaviti osporavati.
U posebnoj izjavi Košarac je kazao kako ga ne iznenađuje činjenica da je Hrvatski sabor potkraj veljače dao suglasnost trećoj reviziji programa odlaganja nuklearnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva, po kojemu bivša vojarna Čerkezovac, na Trgovskoj gori u općini Dvor, ostaje preferentna lokacija za odlagalište na kojemu bi trebao biti pohranjen i otpad iz nuklearne elektrane Krško.
Programom koji je 28. veljače podupro Hrvatski sabor predviđeno je da se unutar kompleksa bivše vojarne na Trgovskoj gori gradi skladište površine 1643 četvorna metra, u koje bi se moglo smjestiti 230 posebnih kontejnera od armiranog betona. Skladište bi se izgradilo sukladno zahtjevima za potresne zone područja Čerkezovca.
Vlasti u BiH: Ugroženo zdravlje i opstanak više od 250 tisuća ljudi
"Ova odluka nas neće spriječiti da nastavimo s mjerama koje smo dogovorili", izjavio je Košarac istaknuvši kako su sve razine vlasti u BiH ujedinjene u nastojanjima da spriječe uspostavu odlagališta na lokaciji koja je u neposrednoj blizini granice Hrvatske i BiH.
Procjena vlasti u BiH je kako bi na taj način bilo ugroženo zdravlje i opstanak više od 250 tisuća ljudi, koliko iz živi u općinama u slivu rijeke Une. "To je potpuno nedopustivo", izjavio je bosanskohercegovački dužnosnik.
Košarac je podsjetio kako je ovaj projekt već problematizirao i u tijelima Europske unije, odnosno u komunikaciji s ravnateljem Općeg ravnateljstva Europske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Christianom Danielssonom i ravnateljicom Općeg ravnateljstva za energetiku Dittom Juul Jorgensen.
Tema na predstojećem summitu EU - zapadni Balkan u Zagrebu
"Od njih sam dobio uvjeravanja da će se Europska komisija dodatno angažirati na rješavanju spornog pitanja te da će ga delegirati kao temu na predstojećem summitu EU - zapadni Balkan u Zagrebu", izjavio je Košarac
Najavio je kako će iskoristiti svaki naredni susret s dužnosnicima EU-a za razgovore o Trgovskoj gori, kao i bilateralne kontakte s hrvatskim dužnosnicima jer smatra "apsolutno neprihvatljivim" da Hrvatska ne informira tijela vlasti u BiH o svojim nakanama.
Dodao je kako su za BiH važni dobrosusjedski odnosi pa bi stoga bilo najbolje ovaj spor riješiti diplomatskim putem. Također je rekao da će predložiti Predsjedništvu BiH uspostavu stručnog pravnog tima koji bi pripremio moguće pokretanje arbitražnog postupka pred međunarodnim sudom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati