Bashar al-Assad i Kim Jong-un: Priča o prijateljstvu dvojice diktatora
Foto: FAH
NOVINARI CNN-a Zahra Ullah i Ivan Watson u nedavnom članku usporedili su vladare dviju zemalja koje su trenutno u napetim odnosima s ostatkom svijeta.
U nastavku prenosimo dijelove njihovog članka.
"Trumpova se administracija u prvih 100 dana na vlasti našla u sukobu s dvojicom diktatora: sirijskim Basharom al-Assadom i sjevernokorejskim Kim Jong-unom. Njih dvojica vladaju na suprotnim dijelovima svijeta, ali im je način vladavine začuđujuće sličan".
Obiteljski posao
"Vladaju zemljama sličnih veličina i sličnog broja stanovnika. Obojica su naslijedila položaj od svojih očeva, a njihove su dinastije poznate po vladavini pomoću straha i represije.
Hafez al-Assad došao je na vlast 1970. godine nakon puča, a vladao je Sirijom 29 godina. Prvi mu je sin poginuo u automobilskoj nesreći, pa je drugoga sina Bassara pripremao za nasljednika. Bassar al-Assad preuzeo je vlast 2000. godine, nakon očeve smrti.
Sjevernokorejska dinastija malo je starija. Kim Il Sung, djed dinastije poznat i kao "vječni predsjednik", postao je premijer NR Kine 1948. godine uz rusku pomoć.
Nakon smrti 1994. godine naslijedio ga je sin Kim Jong Il, a zatim je na čelo države koja uvelike njeguje kult ličnosti došao njegov najmlađi sin i sadašnji diktator Kim Jong-un.
Dok se Sjeverna Koreja smatrala otpadničkom državom, Sirija je njegovala diplomatske i političke odnose sa Zapadom. Ali to se promijenilo izbijanjem rata prije više od šest godina, a Sirija i Sjeverna Koreja ostale su u prijateljskim odnosima".
Pjongjanška cesta za Damask
"Hafez al-Assad susreo se s Kim il Sungom u 1970-ima, i stvorili su vojne veze jer su obje zemlje podložne Rusiji i povezane s njom.
Jedna država drugoj šalje poruke podrške i godinama se sumnja da surađuju. U glavnome gradu Sjeverne Koreje, Pjongjangu, postoji sirijsko veleposlanstvo, a pretpostavlja se i da Sjeverna Koreja nabavlja oružje Siriji.
Ranije ovoga mjeseca, nakon sirijskog napada kemijskim oružjem Kim Jong-un poslao je čestitku za godišnjicu osnivanja sirijske vladajuće stranke i za odnos prema neprijateljima, a 20. travnja Assad mu se zahvalio.
Prije dvije godine u Siriji je otvoren park nazvan po Kim Jong-unu, a na otvaranju su ga nazvali "povijesnim vladarom i vođom".
Moćni pokrovitelji
"Osim što ovise jedna o drugoj, obje zemlje ovise i o pokroviteljstvu velikih zemalja. Rusija Siriji šalje oružje i vojsku, a 80 posto međunarodne trgovine u Sjevernoj Koreji ovisi o Kini.
Sjedinjene Američke Države zajednički su neprijatelj obiju zemalja, a stručnjaci napominju da bi se te zemlje mogle još i više zbližiti zbog vlastite izoliranosti".
Pritisak SAD-a
"Dvije otuđene zemlje brzo su se našle na meti američkoga predsjednika Donalda Trumpa.
Njegova administracija nastoji obustaviti sirijsko služenje kemijskim oružjem i sjevernokorejsko nuklearno naoružavanje tako da nagovara Kinu i Rusiju da ih prestanu podržavati.
Potpredsjednik SAD-a Mike Pence nedavno je zaprijetio da se Sjeverna Koreja neće dobro provesti nastavi li s izazivanjem SAD-a. No i Sirija i Sjeverna Koreja nastavljaju im prkositi. Kim Jung-un prijeti nuklearnim napadima, a Bassar al-Assad poriče napade kemijskim oružjem", zaključuju Ullah i Watson.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati