Banožić: Ministar Krstičević je slao izvješće Kolindi iz respekta, a ne na mišljenje
KLUBOVI SDP-a i Socijaldemokrata nisu sudjelovali u saborskoj raspravi o izvješćima o obrani za 2020. i 2021. jer vlada od predsjednika republike nije zatražila prethodno mišljenje, a ministar obrane Mario Banožić isticao je da vlada nije obavezna tražiti prethodno mišljenje.
"Dok se nedvosmisleno ne utvrdi legalnost prijedloga izvješća kojega je vlada poslala saboru tj. da je doneseno na vladi na zakonit i ustavan način mi nećemo sudjelovati u ovoj raspravi i tražit ćemo od saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav tumačenje da li je to utemeljeno ili nije", rekao je Davorko Vidović (Socijaldemokrati).
Poručio je i da za to nisu ni od koga "mentorirani" te da im "ne zanima AP ni ZM niti bilo tko drugi". Da neće sudjelovati u toj saborskoj raspravi prije je najavio i uime Kluba SDP-a Siniša Hajdaš Dončić navodeći da je grubo prekršen zakon jer nije traženo prethodno mišljenje predsjednika republike.
Banožić tvrdi da nisu bili obvezni tražiti mišljenje Milanovića
Predsjednik Zoran Milanović u četvrtak je kritizirao Godišnje izvješće o obrani za 2021., ustvrdivši da su u njemu nezakonitosti, propusti i neistine. Upozorava i da vlada nije tražila njegovo prethodno mišljenje, što je, smatra suprotno obvezi iz članka 7. stavka 1. podstavka 14. Zakona o obrani.
Banožić je na brojne oporbene upite rekao kako vlada o izvješćima o obrani nije bila obavezna tražiti prethodno mišljenje predsjednika republike jer je 2013. godine Hrvatski sabor donio Zakon o obrani u kojem se više ne traži prethodno mišljenje predsjednika republike na godišnje izvješće o obrani.
Banožić je negativno odgovorio na upit Dalije Orešković (Centar) je li na godišnje izvješće za 2019. vlada tražila prethodno mišljenje Zorana Milanovića. "Za izvješće za 2019. nije tražila, a što se tiče samog izvješća o njemu donosi odluku sabor", kazao je. Na to je Franko Vidović (Socijaldemokrati) rekao kako ima dokument koji pokazuje da je vlada to zatražila.
"Krstičević je slao izvješće Kolindi iz respekta"
HDZ-ov Ante Deur je Davorku i Franku Vidoviću poručio kako namjerno krše zakon dodvoravajući se predsjedniku republike. I HDZ-ov Nikola Mažar smatra da oporba "brani neobranjivo" isto kao i u slučaju davanja potpori Ukrajini kroz misiju EUMAM.
I Sandru Benčić (Možemo!) zanimalo je je li to izvješće trebalo doći na prethodnu suglasnost predsjedniku republike i je li takva praksa slanja izvještaja na prethodnu suglasnost predsjedniku republike postojala i prije njega.
Banožić je odgovorio da je tadašnji ministar obrane Damir Krstičević 2016. i 2018. godine poslao izvješće tadašnjoj predsjednici republike (Kolindi Grabar Kitarović) ne na mišljenje, već iz respekta bez obzira na to što na to nije imao zakonsku obavezu.
"Očekujem da mi se ispričate"
Urša Raukar Gamulin (Možemo!) smatra da je Banožić lagao kada je rekao da je bivši ministar Krstičević "iz pristojnosti" poslao godišnje izvješće na mišljenje Grabar Kitarović, jer je Franko Vidović pokazao dokument po kojem Krstičević traži mišljenje predsjednice republike. No, Banožić je opovrgao da je u tom slučaju lagao.
Istaknuo je i da je ovo ista situacija koja je bila i kada se u saboru trebala donijeti odluka o obuci ukrajinskih vojnika u operaciji EUMAM. "Isto je ovako bilo postavljeno pitanje o legalnosti nečega. Kada se pokazalo da je bilo legalno, nitko od vas nije dao ispriku. Očekujem da mi se ispričate kada završi ova priča na saborskom odboru", poručio je.
HDZ-ovac optužio oporbu da ih vodi Milanović
Smatra kako je cilj oporbe bio umanjiti što je sve vlada učinila za Hrvatsku vojsku.
Tijekom brojnih replika oporba i vladajući različito su tumačili je li vlada prije toga trebala tražiti prethodno mišljenje predsjednika republike, pri čemu su vladajući ostali pri mišljenju da ne postoji takva obveza. HDZ-ov Goran Ivanović smatra i da se tijekom rasprave o izvješću o obrani jasno pokazalo da je Zoran Milanović vođa oporbe.
Sabor je bez rasprave podržao vladin prijedlog da razriješi dosadašnjeg predsjednika, zamjenika predsjednika i članove Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) radi isteka mandata te da Tonka Obuljena ponovno, na pet godina, imenuje predsjednikom Vijeća. Za članove vijeća vlada je predložila Antu Milasa, Nikolu Popovića, Mislava Hebela i Marka Jukića.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati