Tamo gdje ima više od 10 posto ateista, birači su na referendumu glasali PROTIV!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Science and Society Synergy Institute
ANALIZA podataka prikupljenih projektom vizualizacije podataka o Hrvatskoj - HRstat, već sada pokazuje zanimljive trendove, ističu autori priloga dr. Dejan Vinković i dr. Dunja Potočnik.
U ovom kratkom pregledu prezentiramo glasove ZA i PROTIV na mapi Hrvatske u kombinaciji s izlaznošću, te ovisnosti glasova i izlaznosti o obrazovanju, veličini naselja i religioznosti.
Donja mapa pokazuje udio glasova ZA u ovisnosti o izlaznosti. Intenzitet boja na mapi ovisi o jačini korelacije, pri čemu su općine i gradovi s malom izlaznošću obojani blijedom bojom, gotovo bijelom, dok su lokalne jedinice s većom izlaznošću obojane intenzivnom bojom.
Sljedeća mapa prikazuje udio glasova PROTIV na isti način kao i prethodna - s intezitetom boje kao mjerilom izlaznosti. Na taj su način općine s malom izlaznošću, a ujedno velikim postotkom PROTIV slabije vizualno izražene. Ostaju zorno uočljive samo općine i gradovi u kojima su glasovi PROTIV bili popraćeni i relativno značajnom izlaznošću. Mapa izlaznosti dostupna je na interaktivnom portalu HRstat.
Zanimljivo je pogledati i kako se stavovi glasača mijenjaju s veličinom naselja. Histogram dolje prikazuje biračko tijelo podijeljeno u 5 skupina, ovisno o veličini naselja u kojem žive. Za svaku od tih 5 grupa prikazana je izlaznost i udio glasova ZA. Može se jasno uočiti pad podrške opciji ZA s veličinom naselja, ali i rast izlaznosti.
Slična situacija vrijedi i ako se analizira obrazovna struktura biračkog tijela. Na ovoj slici dolje su birači grupirani u 5 skupina po udjelu birača s visokom ili višom razinom obrazovanja u općini ili gradu. Uočava se trend pada glasova ZA i rasta izlaznosti s povećanjem udjela visokoobraozvanosti lokalne sredine. Poveznica s prethodnom slikom je u tome što je udio visokoobrazovanih u djelomičnoj korelaciji i s veličinom naselja. Drugim riječima, veća izlaznost povezana je s većim naseljima u kojima u većoj mjeri nego u manjim naseljima obitavaju visokoobrazovani građani.
Zanimljivo pitanje je i kako svjetonazor po pitanju definicije braka korelira s političkim i religijskim stavovima birača. Tako je na grafu dolje prikazan udio glasova PROTIV u odnosu na udio glasova za tzv. “kukuriku” koaliciju na izborima 2011. Uočljiv je vrlo jasan trend rasta glasova PROTIV s rastom glasova za koaliciju, ali treba primijetiti da je “preslikavanje” glasova samo djelomično - udio glasova PROTIV manji je od udjela glasova za koaliciju, što znači da je vjerojatno i dio glasača “kukuriku” koalicije odabrao opciju ZA na referendumu.
Uz to, posebno je zanimljivo na slici dolje pogledati udio glasova PROTIV u odnosu na udio ne-religijskog korpusa birača po općinama i gradovima. Veličina točaka pokazuje izlaznost (veći kružić simbolizira i veću izlaznost na referendum). Pod ne-religijskim stavom misli se na skeptike, agnostike, ateiste i nevjernike, a podaci su iz popisa stanovništva 2011. Crvenom točkom označen je i sveukupni podatak za Hrvatsku. Trend je vrlo jasan: porast udjela ne-religijskog stanovništva povećava i udio glasova PROTIV. Po pitanu ovog referenduma ispada da je prijelomna točka kada se dosegne oko 10% takvog stanovništva, jer u tom trenutku se postiže i oko 50% glasova PROTIV. To implicira kako će vjerojatno i na nacionalnoj razini doći do promjene stava po pitanju definicije braka u trenutku kada i udio skeptika, agnostika, ateista i nevjernika u biračkom tijelu Hrvatske dosegne oko 10%.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati