Saznajte što sve posjeduje Hrvatska: Objavljen Registar državne imovine
Screenshot: DUUDI
HRVATSKA vlada napokon je uspjela popisati svu imovinu koju posjeduje. Registar državne imovine objavljen je na internetskim stranicama Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI).
U Registar imovine zasad je uneseno 383.218 stavaka, ali on još nije završen. Registar bi se trebao upotpunjavati u narednim mjesecima. Putem registara moguće je pretraživati državne nekretnine, kao i dionice i udjele u trgovačkim društvima.
Mladen Pejnović, predsjednik DUUDI-ja, na konferenciji za novinare u Banskim dvorima objasnio je kako vrijednost imovine koja je popisana u registru za sada nije poznata. Procjene vrijednosti se, kaže Pejnović, rade u individualnim slučajevima, primjerice kada se Vlada odluči na prodaju.
Staviti državnu imovinu u funkciju
"Ovo nije popis za rasprodaju", napomenuo je Ranko Ostojić, potpredsjednik Vladek koji se pred novinarima pojavio zajedno s Pejnovićem. Ostojić ističe kako je ovo prvi put da Hrvatska ima javno dostupan Registar državne imovine.
Država, kaže Ostojić, više ne smije biti loš gospodar. Ideja Vlade je svu državnu imovinu staviti u funkciju. "Mnogo toga je do sada zjapilo prazno", priznaje Ostojić.
Čeka se upis većine poljoprivrednih zemljišta
Ukupno je u Registar upisano 362.628 nekretnina. Od toga 2109 otpada na građevine i građevinska zemljišta, 2718 na poljoprivredna zemljišta, 298.236 na šume i šumska zemljišta, 41.766 na vodna dobra, 27.790 na stambene objekte, 8414 na poslovne prostore, 940 na nekretnine koje koristi državna uprava...
Prema Pejnovićevima najavama, najviše posla još ima na popisivanju poljoprivrednih zemljišta. Za sada su popisana samo zemljišta u Zagrebu. "Na konačnom popisu će vjerojatno biti nekoliko stotina tisuća čestica", tvrdi Pejnović.
Kazne za one koji nisu popisali imovinu
Popisati još treba i dobar dio pomorskih dobara, kao i koncesije. Također, svi koji su morali nisu DUUDI-ju još ni dostavili podatke o svojoj imovini. Među onima koji nisu dostavili podatke su Hrvatski geološki institut, Agencija za opremu pod tlakom i Hrvatska matica iseljenika.
Protiv takvih će se, najavljuje Pejnović, pokrenuti sankcije. Posebno je Pejnović istaknuo da su i Hrvatsku gospodarsku komoru uspjeli natjerati da im preda popis imovine. "HGK je od toga dugo bježala, ali na koncu su predali popis imovine", ističe Pejnović.
Voćnjaci, šume, vinogradi... Sve to ima Ured predsjednika
Posebnu pažnju privukla je nezanemariva lista imovine koju posjeduje Ured predsjednika. Popis imovine Ureda predsjednika u Registru se proteže na šest stranica.
Ured Ive Josipovića tako raspolaže nizom poslovnih prostora, kao i građevinskog i poljoprivrednog zemljišta.
Osim rezidencije na Pantovčaku i pripadajućeg joj zemljišta, Ured predsjednika u Samoboru posjeduje i rezidenciju s livadama, voćnjacima, vinogradima i šumom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati