Posredovanje trojice predsjednika u Burkini Faso: Nemiri se nastavljaju
Screenshot: YouTube
DIPLOMATI koji vrše pritisak na vojno vodstvo Burkine Faso, kako bi ono predalo moć civilima, rekli su u srijedu kako traže ljude koji bi mogli služiti kao privremeni državni čelnici do održavanja izbora, prenosi AP.
Tri predsjednika, predsjednik Nigerije, predsjednik Senegala i predsjednik Gane, nalaze se u Burkini Faso kako bi posredovali u tom prijelazu, nakon što je Afrička unija vojnim čelnicima Burkine Faso dala dva tjedna da predaju moć civilnim vlastima.
U suprotnom, Afrička unija zaprijetila je sankcijama koje bi tu siromašnu zemlju mogle dovesti do sloma, piše The Hindu.
Sastanak civilnih predstavnika propao
Tenzije u zemlji rastu, znak toga je i civilni sastanak oporbe i drugih civilnih aktera, koji je završio u izgredima. Oporbenjaci i aktivisti izjurili su iz sobe za sastanke uzvikujući kako se ne slažu te kako dogovor nije postignut. Do nereda je došlo nakon što su se na sastanku pojavili članovi bivše vladajuće stranke.
"Ne možemo sjediti u sobi s onima koji su odgovorni za smrt ljudi čija tijela još nisu pokopana", rekao je Mathias Tankoano, aktivist za ljudska prava i član delegacije udruga civilnoga društva.
"Trebalo bi im se suditi za te smrti i za protuustavno djelovanje zbog kojega je došlo do nasilja u našoj zemlji", dodao je.
UN poziva na smirivanje, dogovor o prijelaznoj vladi
Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je u srijedu zaraćene strane u Burkini Faso na smirivanje stanja te zatražilo od vojske da brzo prepusti vlast prijelaznoj civilnoj vladi, dok je iz prijestolnice te zemlje stigla vijest da su se strane dogovorile o jednogodišnjoj tranziciji.
"Članovi Vijeća sigurnosti prepoznaju demokratske težnje naroda Burkine Faso. Zahtijevaju od snaga sigurnosti da prepuste vlast prijelaznoj civilnoj vladi i učine sve oko hitne uspostave ustavnog poretka", piše u priopćenju australskog veleposlanika Garyja Quinlana. Australija trenutno predsjedava Vijećem sigurnosti.
Petnaest članica VS-a, "zabrinutih" zbog situacije, zahtijeva "organiziranje vjerodostojnih izbora što je prije moguće".
Ban Ki-moon podržao dijalog
Ban Ki-moon podržao je napore trojice predsjednika u toj zemlji, ističući kako trebaju nastaviti sa svojim pozivima na "inkluzivni dijalog".
U međuvremenu, agencija France presse javlja da su se strane u Burkini Faso, nakon pada predsjednika Blaisea Compaorea, dogovorile o prijelaznoj vladi do izbora u studenom 2015.
Političke stranke, civilno društvo, vjerski čelnici kao i oružane snage dogovorili su se o "prijelaznoj vladi na razdoblje od godinu dana" i o organizaciji predsjedničkih i parlamentarnih izbora do studenoga 2015., kaže se u priopćenju objavljenom nakon dana pregovora vođenih u Ouagadougouu pod pokroviteljstvom predsjednika Gane, Senegala i Nigerije.
Bivši predsjednik Compaore svrgnut je s vlasti narodnom pobunom 31. listopada. Vojska je preuzela vlast, ali je prihvatila da zemlju vodi civil.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati