Mjesečna košarica: Kava i marže svugdje iste, u Zagrebu režije najskuplje, a tržnice najjeftinije
Ilustracija: oukosher.org
PREMA statistikama, prosječna obitelj u Hrvatskoj sastoji se od 3,2 člana. Usporedbom troškova tipične obitelji u Hrvatskoj, koja se dakle, sastoji od tri člana tvrtka Stratego PR, došla je do zaključaka o mjesečnim troškovima u šest hrvatskih gradova: Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Puli, Splitu i Dubrovniku.
U toj tipičnoj obitelji oba roditelja rade, a dijete ide u školu. Mjereni troškovi sastoje se od režija, osnovnih namirnica, prijevoza i "razonode". Osječani za troškove mjesečno izdvajaju 3210 kuna, što je za 204 kune manje od stanovnika Zagreba. Najskuplje režije plaćaju se u Zagrebu, ali Zagreb ima najjeftinije voće i povrće. Rijeka ima najjeftinije režije i prehrambene artikle, dok je kultura najjeftinija u Splitu. U proračun nisu uvrštena porezna i prirezna opterećenja koja su različita od grada do grada. Zbrojivši šest najosnovnijih higijenskih artikala, higijenska se košarica pokazala najskupljom u Zagrebu, a najjeftinijim u Osijeku.
Živežni artikli najskuplji su u Dubrovniku
Kad je o osnovnim živežnim artiklima riječ, Dubrovnik najskuplji, a Rijeka najjeftiniji grad. Za mjesečne količine 27 artikala osnovnih namirnica Dubrovčani mjesečno izdvajaju 1701.6 HRK, a Riječani 1429.9 HRK. Pokazalo se da u promatranoj košarici osnovno povrće u trgovinama najmanje košta u Puli (130.08 HRK), a najviše u Rijeci (155.86 HRK). Voće je najjeftinije u osječkim trgovinama (136.69 HRK), a najskuplje u Splitu (151.25 HRK).
Voće i povrće
Svježe voće i povrće najjeftinije je na zagrebačkim tržnicama, gdje bi prosječna obitelj s jednim malim djetetom za procijenjenu količinu namirnica izdvojila 218.81 HRK. Istu količinu namirnica Dubrovčani plaćaju mnogo više – 404 HRK. Radi pravedne usporedbe, u ukupnu analizu troškova uvrštene su samo namirnice koje su promatranog dana pronađene u svim gradovima.
Režije su najskuplje u Zagrebu
U troškove režija uračunate su naknade koje variraju po gradovima – komunalna naknada i naknada za odvoz smeća te prosječna potrošnja vode za tri osobe u stanu od 50 m2. Troškovi telefona i struje nisu uspoređivani jer su jednaki u svim gradovima. Također nisu uspoređivani ni troškovi grijanja jer su građanima na raspolaganju različiti energenti npr. u Dubrovniku nema prirodnog plina, ali su klimatski uvjeti povoljniji. Zagreb je najskuplji grad – prosječna mjesečna naknada za odvoz smeća za stan od 50m2 iznosi 54 HRK, dvostruko više od Pule ili Rijeke.
Mjesečna karta najskuplja u Zagrebu
Najskuplja mjesečna radnička karta košta 290 HRK, a plaćaju je zagrebački radnici. Za razliku od njih, Dubrovčani za javni prijevoz izdvajaju 200 HRK. U istraživanje je uračunato da promatrana obitelj mjesečno koristi dva radnička i jedan učenički pokaz.
Kultura je najskuplja u Rijeci
Rijeka se pokazala kao najskuplji grad, kada je kulturno uzdizanje u pitanju – najjeftinija ulaznica za kazalište (HNK) iznosi 60 HRK. Najjeftiniji u kategoriji kulture je Split u kojem možete pogledati film za 20 HRK, a isto toliko ćete izdvojiti i za poneku kazališnu predstavu. Računato je da promatrana obitelj mjesečno dva puta posjeti kino te jednom kazalište (HNK, IV. kategorija: balkon od 1. do 5. reda i 5. mjesto u ložama od br. 1 do br. 6).
Cijena kave u kafićima je svugdje ista
Cijene kave promatrane su u kafićima koji se nalaze u blizini gradskih tržnica te se pokazalo da kava u svim gradovima košta 7 HRK po šalici.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati