Klinika "Dr. Fran Mihaljević" je u derutnom stanju, ali prioritet im je bio - parking
Foto: Martina Pauček Šljivak/Index
U VRIJEME dok svijetom hara smrtonosan virus ebole, glavna hrvatska bolnica za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" koja nema zaštitu da u slučaju primitka pacijenta s ebolom spriječi širenje virusa, istovremeno ima veliko novo parkiralište.
S druge strane, izolacijsku sobu neophodnu za sprječavanje širenja smrtonosnih virusa ova bolnica nema jer za to nemaju dovoljno novaca.
Doktorica Alemka Markotić iz Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević već je ranije izjavila kako bi u sobama koje sada postoje za prihvat zaraženih pacijenata tlak trebao biti niži što je još jedna barijera za virus, odnosno da je tlak niži virus ne bi mogao izaći iz sobe. No, te mogućnosti nema jer nedostaje 5 milijuna kuna.
Iako osoblje već nekoliko mjeseci provodi sve mjere, edukacije i treninge unutar Klinike kako bi dočekali eventualnog pacijenta prava karantena u toj bolnici nije moguća upravo zbog tlaka.
Ravnateljica: Već 20 godina tražimo parking
I dok im nedostaje novaca izuzetno nužnu opremu istovremeno je na prostoru bolnice izgrađen veliki parking kojeg je financirao Grad Zagreb.
"Grad Zagreb je proveo natječaj i sklopio ugovor s izvođačem radova. Nemamo saznanja o odredbama ugovora. Radovi su trajali cca. dva mjeseca", stoji u odgovoru ravnateljice Klinike Adriane Vince.
Na pitanje da li je to bio jedan od prioriteta bolnice, s obzirom da kao zarazna nemaju najosnovniju opremu za borbu protiv širenja smrtonosnih virusa, ravnateljica je istaknula kako je Klinika više od 20 godina tražila od Grada Zagreba pomoć u rješavanju problema komunikacija unutar kruga bolnice te parkinga i tek sad je tvrdi, taj problem većim dijelom riješen.
"Međutim potreban nam je još i dodatni izlaz na Mirogojsku cestu. Naime, problem je u tome što u blizini naše Klinike u Mirogojskoj i Rockefellerovoj ulici nije dozvoljeno parkiranje, komunikacije u Klinici su građene u vrijeme kad se nije predviđalo sadašnji obim prometa, te je godinama unutar kruga - uslijed parkiranih vozila uz rubnike unutrašnjih cesta - vladala velika gužva i zakrčenje prolaza za vozila hitne, dostavna vozila, vozila pacijenata itd. Naša bolnica je paviljonskog tipa te je svakako prioritet nesmetana komunikacija i između dijagnostičkih i stacionarnih odjela, CPA, kuhinje itd.", kazala je dr. Vince.
Najsmrtonosniji virusi mogu izaći iz bolnice jer nema izolacijske sobe
I dok osoblje i pacijenti sad mogu nesmetano parkirati u krugu bolnice, ono što je najvažnije za Kliniku ovakvog tipa, budući da je riječ o zaraznoj ova bolnica nema. U slučaju pojavljivanja ebole ili nekog drugog smrtonosnog virusa u Hrvatskoj, ova bolnica ne bi mogla spriječiti dalje širenje virusa.
Iako se kako ističe dr. Vince u sklopu Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" nalazi Odjel za prostornu izolaciju bolesnika s opasnim zaraznim bolestima, činjenica je da nemaju i dalje izolacijsku sobu iz koje virus ne bi mogao izaći.
Umjesto toga bolnica je takve opasne slučajeve opremljena na način da dotičan Odjel ima zaseban ulaz i dizalo, te 3 bolesničke sobe s izdvojenim ulazom za bolesnike s balkona.
"Svaka soba ima 2 kreveta i vlastitu kupaonicu. Također postoji zaseban prostor za propisno odijevanje, svlačenje i dezinfekciju zaštitne odjeće i opreme za osoblje koje njeguje bolesnika. Prostorni uvjeti Klinike za zbrinjavanje potencijalnih bolesnika s ebolom u skladu su s postojećim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i Američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC)", kaže dr. Vince.
Bolnica u derutnom stanju
Ono što smo vidjeli prilikom obilaska kompleksa bolnice poprilično je otužno. Fasade na Odjelima zarazne i Odjela za novorođenčad poprilično derutne i zapuštene, oko kuhinje se kako su nam rekli očevici mogu često vidjeti štakori i žohari, a sve to nimalo ne doliči bolnici u kojoj se liječe bilo kakve, a kamoli zarazne bolnice.
Međutim očigledno je da su prioriteti onima koji vode hrvatsko zdravstvo različiti. Tako se uređuje parking, sobe za sastanke u HZZO-u, opremaju se sobe u Ministarstvu zdravlja dok se u isto vrijeme pacijenti samo dodatno mogu zaraziti ako završe u nekoj od bolnica.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati