Još jedan bijeli policajac, još jedan mrtvi Afroamerikanac, još jedna odluka velike porote
Screenshot: CNN
SCENE u kojima afroamerički građani stradavaju u sukobima s policijom i potom izazivaju prosvjede postaju uobičajene u Americi, piše CNN.
Daleko od Fergusona i Michaela Browna, na Staten Islandu u New Yorku, velika porota u srijedu raspravlja o optužnici protiv policajca Daniela Pantaleoa, koji je ugušio Afroamerikanca Erica Garnera.
"Ne mogu disati! Ne mogu disati!," zapomagao je Garner nakon što ga je Pantaleo 17. srpnja bacio na pod i počeo gušiti.
Garner koji je imao 158 kilograma i bolovao od astme se nikada nije pridigao, ambulanta ga je odvezla u bolnicu gdje je proglašen mrtav u 43 godini života.
Policija ga je osumnjičila za ilegalnu prodaju na ulici, muškarac je imao poduži dosje zbog kojeg je bio uhićen 30 puta.
Brown protiv Garner
Ironične paralele označavaju smrt obojice Afroamerikanaca, počevši od navodnih zločina koje su počinili. Brown je optužen za krađu cigareta iz lokalne trgovine, a Garner za preprodaju cigareta na crno.
Slične su bile i reakcije dvojice muškaraca. Garner je, baš kao Brown, držao ruke u zraku dok ga je gušio Pantaleo. Dio svjedoka je tvrdio da se on predao i da je policajac posegnuo za nasiljem bez opravdanja, dio proturječi navedenom.
No, dok se o pojedinostima ubojstva Browna u Fergusonu može samo nagađati jer incident nije zabilježen kamerama, smrt Garnera je ovjekovječio prolaznik snimkom napravljenom putem telefonske kamere. Zapis se na internetu proširio vatrenom brzinom.
Wilson protiv Pantaleoa
Wilson je pred velikom porotom Missourija tvrdio da je Browna ubio u samoobrani, kad mu je ovaj navodno pokušao oteti pištolj i pojurio na njega.
Na videozapisu sa Staten Islanda, Garner se nije suprotstavio Pantaleu, već mu je bio okrenut leđima kad ga je policajac zgrabio oko vrata i bacio na ulicu.
Medicinski vještak u New Yorku je smrt proglasio ubojstvom, kao razlog je naveo "pritisak na vrat i pritisak na prsa", a u izvještaju se spominje i akutni, odnosno kronični bronhitis, pretilost, hipertenzija kao faktori koji su doprinijeli smrti.
U Fergusonu, Wilson se morao sakriti nakon što su počele stizati prijetnje smrću. Prvo je zadržao status policijskog službenika, a ostavku je dao tek nakon odluke velike porote da protiv njege ne podigne optužnicu.
Pantaleo je nakon incidenta koji je rezultirao smrću dobio nove zadatke, a tijekom istrage su mu oduzeti značka i pištolje. Povjerenik newyorške policije je naredio temeljitu reviziju policijskog treninga.
Odvjetnik Pantaleoa kaže da je njegov klijent 21. studenog pred velikom porotom svjedočio dva sata.
"On je bio uznemiren," rekao je Stuart London. "On je oprezno optimističan i zna da mu je sudbina u rukama porote".
Protiv Pantaleo su prije smrti Garner već podignute dvije optužnice u kojima se proziva zbog bezrazložnog privođenja, bezrazložnog zatvarana i drugih kršenja građanskih prava.
Jedna od optužnica je odbačena u siječnju 2014. godine, dok je druga još uvijek otvorena.
Ferguson protiv New Yorka
Ubojstva Afroamerikanaca su izazvala prosvjede u Fergusonu i New Yorku, ali su građani policijsku nasilnost i brutalnost osudili na različite načine.
Prosvjednici u New Yorku su ponašanje policije tijekom uhićenja Garnera nazvali prekomjernim i kriminalnim, ali nije bilo sukoba i nereda kakvi su zabilježeni u Fergusonu.
"Newyorška policija je iskreno simpatizirala s prosvjednicima, svima je dala dovoljno prostora da pokažu svoje frustracije," komentirao je za CNN fotograf Joel Graham koji je pratio prosvjede na Manhattanu.
"Gomila je bila sastavljan od dobrih i dobronamjernih ljudi koji su razumjeli da je mir jedina opcija i ostali odlučni u namjeri da mirno i dostojanstveno podignu glas protiv Ericove smrti," rekao je.
Za razliku od navedenog, prosvjedi protiv ubojstva Browna su bili nasilni, a označila ih je pljačka, odnosno uništavanje privatne i javne imovine.
Odluka velike porote u slučaju Pantaleoa se očekuje do kraja tjedna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati