Iustitia et Pax: Iz presude je jasno tko je bio agresor, ali treba istražiti zločine na svim stranama
Foto: Tomislav Krišto/Cropix
"OSLOBAĐAJUĆOM presudom generalima Gotovini i Markaču rat je na ovim prostorima napokon gotov", rekli su u Komisiji Iustitia et Pax Hrvatske biskupske konferencije. "Dugo je to trajalo, ali pravda je zadovoljena i ova presuda jasno razlučuje tko je bio agresor na Republiku Hrvatsku".
"Onog koji se ogriješio o taj minimum svakako treba pronaći i treba primjereno kazniti da se uspostavi ponovno pravda u društvu", poručio je tajnik Komisije Gordan Črpić i dodao da se kod istraživanja ratnih zločina moraju sagledati sve okolnosti koje su dovele do toga i ne praviti razliku s koje strane su te strahote počinjene.
"Kako zločine nad civilima u Vukovaru, Bihaću, Baćinu, Škabrnji, Dubrovniku ili Karlovcu, tako i nad srpskim civilima u Groborima i Vladivodama", izjavio je Črpić.
Tajnik komisije Iustitia et Pax je naglasio kako se neke nepravde prema generalima i Domovinskom ratu moraju ponovno razmotriti i istinu izvesti na čistac.
"Kako to da Hrvatska nikada postavila pitanje Vijeću sigurnosti UN-a zašto su podignute optužnice protiv pokojnika koji se ne mogu braniti, nikad nije potaknula raspravu o kompatibilnosti kvalifikacije ujedinjenog zločinačkog poduhvata s međunarodnim kaznenim pravom, nikada nije inzistirala na raspravi o topničkim dnevnicima. Kako je moguće da jedan ozbiljan sud podigne optužbu, a da mu pri tome nedostaju ključni dokazi. Hrvatska pred Vijećem sigurnosti nije pokrenula ni pitanje takozvanih EU promatračkih dnevnika iz Oluje za koje se tvrdi da ih u arhivima nema. Kad je 2010. u završnoj riječi tužitelj priznao da je Oluja bila međunarodni sukob, Hrvatska nije pred Vijećem sigurnosti pokrenula raspravu o međunarodnom sukobu eksplicitno tražeći da se o tom slučaju, a ne u slučaju građanskog rata, definira agresor i da se naznači tko je na tlu bivše države počinio zločin protiv mira", nabrojao je Črpić.
Ono što najviše boli Komisiju Iustitia et pax je ulazak strane televizije u Predsjedničke dvore.
"Još nitko nije optužen ni procesuiran za skandalnozno puštanje britanskih televizijskih ekipa u predsjednički arhiv. Pitamo se također kako to da su brijunski transkripti otišli u Haag protuzakonito, a da nisu bili zaštićeni i označeni pečatom države. Kako to da nitko nije odgovarao i ne odgovara za to", pita se Črpić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati