Gotove "muke po Janši": Slovenski parlament oduzeo zastupnički mandat Janezu Janši
Foto: FAH
SLOVENSKI parlament u srijedu je nakon višesatne rasprave i proceduralnih zapleta oduzeo zastupnički mandat Janezu Janši, bivšem premijeru i predsjedniku najjače oporbene stranke.
"Konstatiram da Janezu Janši kao osobi koja je pravomoćno osuđena na više od 6 mjeseci zatvora s današnjim danom prestaje zastupnički mandat, u skladu sa zakonom o zastupnicima", izjavio je predsjednik parlamenta Milan Brglez, nakon što su zastupnici glasovali o Janšinu mandatu.
SDS bojkotirao glasanje
Da Janša mandat zadrži, makar je pravomoćno osuđen na dvogodišnju kaznu zatvora zbog korupcijske afere Patria, glasovalo je 6 zastupnika, a 58 je bilo protiv, dok su zastupnici Janšine Slovenske demokratske stranke (SDS) glasovanje bojkotirali.
Prema zakonu o zastupnicima, mandat prestaje onima koji su osuđeni na kaznu zatvora veću od 6 mjeseci. No, Janšini zastupnici ponavljali su u raspravi pred oduzimanje mandata njihovu predsjedniku da je Janša osuđen zbog političkih razloga i bez dokaza, da se oduzimanjem njegova mandata krši ustavom zajamčeno izborno pravo, te da se zakon koji predviđa oduzimanje mandata odnosi samo na one zastupnike koji su osuđeni dok im je tekao mandat, što s Janšom nije slučaj.
Iako je bio u zgradi parlamenta, Janša nije bio u saborskoj dvorani za vrijeme višesatne rasprave koju su pratili proceduralni zapleti. Zastupnici iz njegove stranke su na njegovu zastupničku klupu postavili natpis: "Janez Janša, politički zatvorenik".
SDS: Janši se krše građanska prava
Zbog toga su protestirali zastupnici stranaka vladajuće koalicije premijera Mire Cerara, dok su zastupnici Udružene ljevice (ZL), manje oporbene stranke, naveli da Janša nije politički zatvorenik nego "zatvoreni političar" koji je pravomoćno osuđen i izdržava kaznu u zatvoru.
Predsjednik zastupničkog kluba SDS-a Jože Tanko na početku je od predsjednika parlamenta Milana Brgleza u više navrata zatražio prekidanje sjednice, navodeći da ona nema ustavno i zakonsko opravdanja, što je Brglez odbio.
Janšina stranka tvrdi da je oduzimanje zastupničkog mandata njihovom predsjedniku "u suprotnosti s ustavom i zakonom", da se Janši krše građanska prava i da je njegov mandat pravovaljan jer su ga građani izabrali na izborima, makar su znali da je osuđen i da je u zatvoru.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati