Fitch: Milanovićeva vlada zaslužuje šansu, ali moraju rezati!
Foto: AFP
HRVATSKI BDP u 2012. godini past će za 1,7 posto, tvrdi bonitetna kuća Fitch u izvještaju "Hrvatska: Fiskalna politika ključna je za održavanje investicijskog rejtinga", objavljenom pet dana nakon što je Fitch odlučio zadržati kreditni rejting Hrvatske jednu stepenicu iznad "junka".
Odluka Fitcha da izmjeni prognozu, odnosno "outlook" Hrvatske iz negativnog u stabilan u vladajućim je krugovima primljena kao izuzetno dobra vijest. U svom najnovijem izvješću Fitch objašnjava kako su se na takav korak odlučili ohrabreni potezima vlade Zorana Milanovića.
Dali Vladi šansu da se dokaže
Naime, običaj ove bonitetne kuće je da unutar dvije godine "rješava" negativan "outlook" njegovim redefiniranjem ili rušenjem kreditnog rejtinga. Iako je Hrvatska, prema Fitchu, postala "negativna" još u svibnju 2009. godine, u ožujku 2012. odlučili su da se rejting neće mijenjati kako bi dali šansu novoj Vladi da krene u potrebne reforme.
U Fitchu smatraju da je to bila ispravna odluka, s obzirom da je Kukuriku vlada postigla određene napretke po pitanju fiskalne konsolidacije. Kao pozitivan potez prije svega se ističe smanjenje deficita, koje je zacrtano proračunom za 2012. godinu koji, prema informacijama iz Ministarstva financija, neće zahtijevati rebalans.
Pohvale je Slavko Linić zaradio i za poreznu reformu, s naglaskom na objavu "liste srama", odnosno liste poreznih dužnika, čime se barem djelomično stalo na kraj izbjegavanju poreznih obveza. "Pokazalo se da se radi o dobro usmjerenom potezu koji je u kratkom vremenu urodio plodom", tvrdi Fitch u svom izvješću, koje prenosi Reuters.
U javnom sektoru će biti otkaza
No, iz agencije za određivanje kreditnog rejtinga ne propuštaju podsjetiti Vladu da se od njih očekuju dodatni rezovi. Naglasak je stavljen na reformiranje Zakona o radu i izmjenu kolektivnih ugovora u javnom sektoru. Fitch smatra kako se radno zakonodavstvo u oba sektora mora "liberalizirati", što zapravo znači da bi se poslodavcima moralo olakšati davanje otkaza, isto kao i zapošljavanje.
U javnom sektoru su, smatra Fitch, potrebne izmjene koje će odražavati ekonomska kretanja. Očito je stoga da je Vlada bonitetnim kućama obećala smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, što je priznao i ministar financija Linić, koji je prošli tjedan, nakon što smo sačuvali rejting, kazao da će biti otkaza i rezanja plaća.
"Liberalizacijom" do većeg broja zaposlenih?
Takva "liberalizacija", vjeruje Fitch, eventualno će rezultirati povećanjem broja zaposlenih, kao i rastom BDP-a. No, iz agencije naglašavaju da je kretanje hrvatskog BDP-a uvelike ovisno o stanju u eurozoni, s posebnim naglaskom na krizom prilično devastiranu Italiju koja je ključno izvozno tržište.
Ključ očuvanja investicijskog rejtinga, dakle iznad razine "junka", je stabilizacija javnog duga i smanjenje proračunskog deficita, zaključuje Fitch.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati