VIDEO Ovo je deset nogometnih pravila za koja vjerojatno nikad niste čuli
KOLIKO ste dobro upoznati sa svim nogometnim pravilima?
Istina, teško je kao navijač znati apsolutno svako pravilo. Ponekad čak i profesionalni nogometaši budu zatečeni i iznenađeni relativno nepoznatim nogometnim pravilom. S druge strane, suci imaju odgovornost i obavezu znati sve o nogometnim zakonima i za njih ne bi trebalo biti nikakvih iznenađenja, piše GiveMeSport.
Jedna videosnimka kompanije Unisport na YouTubeu - pod nazivom 10 nogometnih pravila za koja niste znali da postoje - navodi niz pravila o kojima možda niste imali pojma. Snimka je postala viralna, dosad je zabilježila gotovo tri milijuna pregleda. Evo o kojih se 10 pravila radi...
Pravilo 1: Ako postignete gol s oštećenom loptom, gol se poništava
Lopta mora biti u ispravnom stanju u svakom trenutku, a to podrazumijeva i dovoljnu napumpanost. Ako to nije slučaj, i lopta oštećena uleti u mrežu, gol bi trebao biti poništen.
Videosnimka prikazuje primjer tijekom utakmice Lige prvaka u kojoj je gol priznat, usprkos činjenici da je lopta pukla na putu prema golu. Tehnički – gol je trebalo poništiti.
Pravilo 2: Žuti karton za nepropisnu proslavu gola ostaje na snazi čak i ako je gol poništen
Recimo da igrač skine dres nakon što postigne gol i zbog toga dobije žuti karton. Zatim se dogodi VAR analiza i gol ipak bude poništen. Nogometašu i dalje ostaje žuti karton zbog neadekvatne proslave.
Pravilo 3: Možete biti isključeni prije nego što utakmica i počne
Da, sudac ima moć dati igraču direktan crveni karton još i prije početka utakmice, ako misli da ga zaslužuje iz bilo kojeg razloga.
To se dogodilo Patriceu Evri u studenom 2017. godine prije utakmice u Ligi Europe između Marseillea i Vitorije. Evra, koji je utakmicu trebao početi s klupe, isključen je zbog udaranja jednog od navijača svog tima.
Pravilo 4: Broj igrača kojima je dozvoljeno izvoditi penale u penal seriji mora biti jednak u obje ekipe
To zaista ima smisla, ali to nije nešto o čemu uopće razmišljate. Ako jedna ekipa u penal seriju uđe s igračem manje, onda jedan igrač protivničke ekipe mora odustati od izvođenja penala.
Poznat je primjer s finala Svjetskog prvenstva 2006. godine. Zinedine Zidane je isključen zbog udaranja glavom Marca Materazzija, pa je jedan Talijan bio primoran penal seriju gledati sa strane. Koji je to igrač bio? Gennaro Gattuso. Bonus bod ako ste to znali.
Pravilo 5: Možete započeti utakmicu sa samo sedam igrača
Teško je zamisliti da će se to ikada dogoditi, ali teoretski je moguće.
Sve dok momčad može imati barem sedam igrača, utakmica može početi.
Pravilo 6: Napadači ne smiju biti u živom zidu, niti manje od metar udaljeni od njega
Ovo je pravilo uvedeno na početku aktualne sezone, jer su nogometni zakonodavci stekli dojam da je prisustvo napadača u živom zidu obrane nešto što je protivno duhu same igre. Često njihovo prisustvo u zidu samo dovodi do gubljenja vremena, a i ne postoji legitimno taktičko objašnjenje zašto bi im trebalo omogućiti da tako ometaju protivničku obranu.
Pravilo 7: Ne možete postići autogol iz slobodnog udarca ili outa
Šansa da igrač postigne autogol iz slobodnog udarca praktično ne postoji - osim ako se to ne napravi namjerno.
Nešto realnije je postići autogol poslije outa. To se zamalo dogodilo u Premier ligi 2002. godine, tijekom utakmice između Aston Ville i Birmingham Cityja.
Tom prilikom Olaf Mellberg je vratio loptu golmanu Peteru Encklemanu, koji je imao dodir s njom prije nego što je ušla u mrežu. To je značilo da je gol regularan.
Ali da je lopta direktno poslije Mellbergovog ubačaja završila u mreži, protivničkoj ekipi bi se dodijelio udarac iz kuta, koliko god to čudno zvučalo.
Pravilo 8: Kapetan koji izabere pravu stranu novčića, može birati loptu ili stranu
Još jedno pravilo koje je uvedeno 2019. godine. Kapetani sada mogu birati hoće li njihova ekipa započeti utakmicu. Ranije, bili su ograničeni na odabir gola na koji će njihova ekipa napadati.
Pravilo 9: Prilikom penala, vratar ne smije dodirivati stative, prečku ili mrežu - ne smije se ni kretati
Ako vratar dodiruje bilo koji dio gola i time ga izbaci iz apsolutno statičnog stanja, bilo da su u pitanju stative, prečka ili mreža - sudac ne bi trebao signalizirati da se izvede penal.
Često ćete vidjeti kako vratari dodiruju i pomiču različite dijelove gola kako bi dekoncentrirali izvođače.
Pravilo 10: Vratari mogu držati loptu u rukama najviše šest sekundi
Mnogi ljudi su svjesni ovog pravila, barem iz kuta fair-playa. Čak i u školi, odrastali smo podsjećajući vratara na "pravilo šest sekundi". Međutim, ovo pravilo suci ponekad zapostavljaju - čak i na najvećim natjecanjima.
Video prikazuje jedan primjer gdje je Simon Mignolet držao loptu 21 sekundu prije nego što je protiv njegove ekipe dosuđen indirekt.
Vide možete pogledati ovdje:
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati