"Nisam mogla ispružiti nogu. Na prvu se nisam bojala, ali shvatila sam da nije dobro"
LEONA POPOVIĆ (27) je početkom prosinca doživjela tešku ozljedu lijevog koljena na treningu u američkom Killingtonu. Hrvatska skijašica osjetila je bol a da nije pala, nakon čega je magnetskom rezonancom utvrđen velik problem. Odmah je poručila kako "nije vrijeme za plakanje" te otišla na operaciju u Innsbruck.
Doktor Christian Fink zašio je medijalni menisk lijevog koljena i napravio rekonstrukciju prednjeg križnog ligamenta, koji nije bio puknut, ali je bio vrlo tanak i slabe kvalitete, što je koljeno činilo nestabilnim. Austrijski kirurg operirao je Popović i 2018. godine nakon što je pala u veleslalomu u Pjongčangu i tako na najgori mogući način završila nastup na svojim prvim Zimskim olimpijskim igrama.
Skijašici iz Mrkoplja ovo nije prva teška ozljeda u karijeri u kojoj je dvaput osvajala druga mjesta u slalomu te posljednje tri sezone završavala na 15., 6. i 14. mjestu najboljih slalomašica Svjetskog kupa. Ovaj je put psihički spremnija, izjavila je u intervjuu za Index par minuta nakon što je odradila jednu rundu terapija.
Opisala je kako je došlo do ozljede i što je podrazumijevala operacija, govorila je o međuodnosima najboljih skijašica svijeta, povratku Lindsey Vonn i novom pravilu wild cardova u Svjetskom kupu.
Kako je došlo do ozljede koljena?
Malo neobično. Nisam pala, već sam u jednom zavoju osjetila koljeno. Nije me čak ni toliko jako zaboljelo da sam morala stati, nego sam osjetila čudan osjećaj u koljenu. To se dogodilo pet-šest zavoja prije cilja. Odskijala sam do kraja i onda, kada sam stala, shvatila sam da me boli s unutarnje strane koljena. Nisam mogla ispružiti nogu, koljeno je bilo zaključano.
Na prvu se nisam bojala da će biti strašno. Poslijepodne sam ledila koljeno, nadala se da će sutradan biti OK, ali shvatila sam da nije baš dobro. Posumnjali smo na menisk jer mi se koljeno zaključalo u pogrčenu poziciju, što je znak puknutog meniska.
Kako je prošla operacija?
Doktor mi je na operaciji rekao da će provjeriti prednji križni ligament kada uđe u koljeno jer se na slikama nije vidjelo da je puknut. Složila sam se s time, odlučila sam da treba napraviti sve što je potrebno kako bi koljeno funkcioniralo.
Rekao je da mu nije drago kada kreće s operacijom, a nije siguran što sve treba napraviti. Tek kada uđe u koljeno može vidjeti hoće li čistiti ili šivati meniskus, na slikama se nije vidjelo. Odlučio je raditi novi prednji križni i šivati menisk, a ja sam to tek saznala kada sam se probudila. Doktor je rekao da idemo u operaciju puni nade, ali spremni na sve. Tako je i bilo.
Na društvenim mrežama objavili ste da "nema vremena za plakanje", no je li početna reakcija zapravo bila drugačija?
Znala sam da je sezona gotova ako me čeka šivanje meniska. Smirenije sam reagirala nego kod prijašnjih ozljeda. Znam što sam sve prošla i da sam se vratila te bila i bolja nego prije. Znala sam da to mogu pa mi je psihički bilo lakše.
A kako ste reagirali 2018. godine?
Tada mi je teže palo jer mi se prvi put dogodila infekcija, ligament nije bio dobar i morala sam ponovno na operaciju. Nisam skijala, a nisam se ni oporavila, morala sam sve raditi ispočetka. Kao da sam samo izgubila vrijeme. Sve sam bila radila kako bih se vratila skijanju. A kada sam se vratila, shvatila sam da koljeno nije bilo stabilno i da moram sve ponovno proći.
Dobili ste puno poruka podrške na društvenim mrežama. Kakav je odnos skijašica u Svjetskom kupu kada se dogodi nesreća poput ove Vaše?
Svi su puni podrške, svjesni smo što nosi sport kojim se bavimo. Puno mi se cura javilo, od kojih su neke bile i više puta ozlijeđene od mene te mi poručile neka im se slobodno javim ako ću nešto trebati. Sa svima sam si dosta dobra, nema loših odnosa.
Koliko je psihički teško vratiti se skijanju nakon ozljede koljena?
Da, potrebno je vrijeme dok se ne opustiš na skijama. U početku postoji strah od utrka. Vrijeme je ključni faktor, postaje lakše što više treniraš i skijaš. Nakon ove ozljede nisam razmišljala o kraju karijere, ali nakon prošle čak i jesam. Sada sam psihički spremna na sve što me čeka. Bit će teško, ali znam da mogu.
Bila si 13. i 25. u slalomskim utrkama u Leviju i Gurglu te osvojila 26 bodova, ali je sezona završena zbog ozljede. Koji je bio plan za ovu natjecateljsku godinu?
Plan je bio postepeno se vratiti što boljem skijanju, prikupiti dobre rezultate i fokusirati se na Svjetsko prvenstvo. No, fokus se brzo promijenio, sada je na nekim drugim stvarima.
Problemi s koljenom nisu rijetkost u sportu, osobito ne u skijanju. Lindsey Vonn ga je operirala ove godine, ali se svejedno s 40 godina, pet godina nakon kraja karijere i brojnih ozljeda, vraća skijanju. Što Vi mislite o tome?
Kod nje je poanta u tome da ima umjetno koljeno. U skijanju sam sigurna da se nitko nije vratio s umjetnim. Bit će zanimljivo, čula sam da je dobra na treninzima. Bilo bi fora da uspije i napravi dobar rezultat, ali strah me da će je ponijeti i da će se zaletjeti više nego treba. Ali to je do nje.
Vi pozitivno gledate na povratak Vonn, no pročitao sam mišljenja nekoliko legendarnih skijašica i skijaša koji se boje za njeno zdravlje.
Jako je riskantno, ali ako je ona odlučila probati... Valjda poznaje svoje tijelo. Zanimljivo je i za sport.
Kakva je Vonn privatno?
Nisam je jako dobro upoznala, ali imam dojam da se ponaša kao mentorica, drugačije nego kada je u prvom dijelu karijere gledala svoje uspjehe.
Što mislite o dodjeli wild cardova za utrke, novom pravilu koje pogoduje bivšim skijašima poput Vonn i Marcela Hirschera, koji se u međuvremenu ozlijedio, da odmah upadnu na utrke Svjetskog kupa? Je li to nepravedno prema ostalima ili neki to zaslužuju zbog legendarnog statusa u skijanju?
Podijeljena su mišljenja o tome. S jedne strane, dobro je za sport, imam osjećaj kao da se više pričalo o skijanju kada je Hirscher najavio povratak. Podigao je popularnost jer se u skijanju događa nešto novo. S druge strane je nepravedno. Kada se vraćaš iz statusa ozlijeđenog, to je dosta loše. Dok s wild cardovima cijelu sezonu možeš startati 31. neovisno o tome napraviš li rezultat.
Kakav je plan oporavka za naredne mjesece?
Sada sam u prvom dijelu rehabilitacije u Selcu kod doktorice Vlaste Brozičević, koja dugo surađuje s Hrvatskim skijaškim savezom. Janica i Ivica su također bili kod nje. Oko šest tjedana moram biti na štakama, nakon čega će uslijediti konkretnije vježbe.
Gledamo razne opcije, treba ići postepeno i pažljivo. Bilo bi dobro kada bih lagano skijala na ljeto, ali ne želim gledati previše unaprijed. Želim biti kondicijski spremna, a onda se vratiti skijanju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati