Najbrutalnija liga svijeta: Engleski Championship je za ovo dječja igra
VEĆINA nogometnih trenera složit će se da je Championship najteža liga u Europi. Teških 46 kola, pa još i doigravanje za plasman u Premiership, u kombinaciji s FA kupom i Liga kupom, mogu biti strašno naporni za igrače i stručne stožere.
No druga engleska liga dječja je igra u usporedbi s onim što prolaze klubovi u Brazilu. Južnoamerička nacionalna prvenstva generalno su Europljanima vrlo zbunjujuća. Većina zemalja ima nešto što se zove “Apertura” i “Clausura”, odnosno prvi i drugi krug dvokružnog sustava natjecanja, tj. dvije polusezone. Tako Čile, Paragvaj, Peru i još neke zemlje imaju dva prvaka godišnje, a kod ispadanja se gleda tablica obje polusezone i tako se utvrđuje poredak.
Argentinci su u ludilu formata natjecanja prije dvije godine otišli korak dalje pa su organizirali prvenstvo s 30 klubova u prvoj ligi. Igralo se jednokružno, uz još jedno dodatno kolo u kojem su se igrali samo derbiji. Sezonu kasnije broj klubova smanjen je na 28, ove sezone ih je 26, a izbačeno je i famozno “kolo derbija”.
I dok to sve manje-više ima smisla, sustav natjecanja u Brazilu je jednostavno - brutalan. Letimičnim pogledom na neku od livescore stranica ili ponudu kladionica vidjet ćete čitav niz brazilskih liga s čudnim imenima koje se igraju ovih mjeseci. Paulistano, Carioca, Paranaense, Matogrossense i Gaucho samo su neka od imena za državne lige unutar brazilske federacije. I nemaju baš nikakve veze s nacionalnim brazilskim prvenstvom koje se zove Serie A.
Svaka od 27 saveznih brazilskih država ima vlastiti sustav nogometne lige koja se uglavnom igra od siječnja do svibnja. Kad završe državna prvenstva u svibnju, počinje Serie A koja traje do početka prosinca. U prijevodu, brazilskim klubovima sezona traje gotovo cijelu godinu i imaju tek nešto više od mjesec i pol dana pauze da se odmore i odrade pripreme za novu sezonu.
Kako funkcioniraju državna prvenstva?
Ovisno o veličini države, a neke poput Amazone su dvaput veće od Francuske, neka savezna prvenstva podijeljena su u nekoliko skupina unutar iste lige, a lige Carioca (glavni grad Rio de Janeiro) i Paulistano (glavni grad Sao Paulo) imaju čak četiri razine u piramidi, odnosno prvu, drugu, treću i četvrtu ligu. Pobjednici skupina prve lige ulaze u nokaut-sustav i pobjednik se proglašava prvakom savezne države.
Riječ je o najstarijem sustavu natjecanja u brazilskom nogometu. Liga regije Sao Paula osnovana je 1902. godine i prvo je organizirano prvenstvo u toj zemlji. Primjer su slijedile i ostale savezne države sve do 1959. godine, kad je organizirano prvo brazilsko prvenstvo.
Tek 1959.?
Da. Budući da je Brazil jedna od najvećih zemalja na svijetu, a u to je vrijeme bio siromašan, teško je bilo organizirati nacionalno prvenstvo zbog skupih i kompliciranih putovanja. Savezne lige bile su jako gledane, a nije bilo ni slobodnih termina za odigravanje nacionalnog prvenstva jer bi klubovi u to vrijeme najčešće bili na turnejama po svijetu od kojih su jako dobro zarađivali.
Igraju li i danas najjači brazilski klubovi u saveznim ligama?
Da. Santos, Sao Paulo, Flamengo, Corinthians, Gremio i ostali velikani uredno sudjeluju na svojim državnim prvenstvima i gotovo ih u pravilu osvajaju. Uz njih, tu su i brojni manji klubovi kojima je to jedna od rijetkih prilika da igraju protiv velikana.
Imaju li ta prvenstva ikakvog rezultatskog značaja?
Više ne. Iako je često osvajao prvenstvo svoje države, navijače Gremija su rivali gotovo 20 godina zafrkavali da nemaju nijednu titulu jer nitko nije računao one u Campeonato Gauchu. Velikim klubovima ta natjecanja ništa ne znače, no u državama koje nemaju tako velika imena, titula državnog prvaka vrlo je cijenjena.
Do spomenutog osnutka nacionalne lige državna prvenstva bila su navijačima sve, a upravo je u tim utakmicama Pele zabio većinu od svojih 1000+ golova koliko mu se pribraja u karijeri. Te utakmice su često proglašavane nebitnima, ali su bile vrlo važne i igrale su se “na nož”.
Zašto onda veliki klubovi u njima sudjeluju?
Jer moraju. U Brazilu, više nego u većini zemalja, sve diktiraju novac i politika pa tako najpopularniji klubovi moraju igrati u državnim prvenstvima iako od toga nemaju gotovo ništa. Utakmice na njihovim velikim stadionima prati nekoliko stotina ili tisuća gledatelja, a tek kad igraju s nekim od rivala, tribine budu ispunjenije.
Sastavi su najčešće kombinirani, s puno mladih i rezervnih igrača, a glavne zvijezde eventualno nastupaju u završnicama. Odbiju li igrati državne lige, klubovima prijete izbacivanjem iz nacionalnog prvenstva pa su primorani sudjelovati.
Ogorčeni manjkom gledatelja, najjači klubovi organizirali su prije dvije godine “Primeiru ligu” u kojoj su igrali samo najjači, ali ona je živjela tek dvije godine i djelovala je više kao prijateljski turnir.
Gdje se tu uklapa nacionalno brazilsko prvenstvo?
Kao što smo rekli, po završetku državnih prvenstava u svibnju, u istome mjesecu počinje Serie A. Ispod nje su Serie B, C i D, a prve tri lige imaju jednu skupinu s po 20 klubova. Serie D broji čak 68 momčadi, koje su podijeljene u 17 skupina.
Pobjednici skupina i 15 (!!!) najboljih drugoplasiranih momčadi idu u nokaut-fazu i bore se za plasman u treću ligu. Ispadanja nema, nego se sljedeće godine formiraju nove skupine.
Imaju li ta državna prvenstva ikakve veze s nacionalnim?
Državna prvenstva svake godine popunjavaju sudionike u Serie D. Najbolje momčadi ulaze u jednu od skupina četvrte lige, ovisno o tome sudjeluju li već u nekoj od viših nacionalnih liga. Primjerice, Gremio kao prvak Gaucha, naravno, neće igrati Serie D, nego Serie A, u kojem je već godinama. Crta se pomiče na prvi sljedeći klub koji ne igra u jednoj od četiri nacionalne lige i tako se dobiva kostur Serie D.
Izuzmemo li to, državna prvenstva funkcioniraju potpuno odvojeno i nevezano od nacionalnih. Imaju svoje suce, svoje vodstvo lige, svoje sponzore itd.
Koliko jedan vrhunski brazilski klub unutar jedne sezone odigra utakmica?
Strašno puno. Palmeiras, koji je prošle sezone ispao u polufinalu Copa Libertadoresa, odigrao je u 2018. godini čak 72 službene utakmice u državnom prvenstvu, nacionalnom prvenstvu, kupu i kontinentalnom natjecanju.
Usporedbe radi, Real je prošle sezone, računajući Ligu prvaka (koju je osvojio), prvenstvo, kup i Svjetsko klupsko prvenstvo, odigrao deset utakmica manje. Da je otišao do kraja u kupu i Copa Libertadoresu, Palmeiras bi imao nevjerojatnih 77 utakmica unutar jedne jedine sezone.
Osnovao sam klub u Brazilu. Koliko mi treba do prve lige?
Imate li peh da se vaš novi klub nalazi u saveznoj državi Rio de Janeiro, natjecanje biste ove godine započeli u 4. državnoj ligi. Računamo li da imate fantastičnu momčad koja iz godine u godinu prelazi u viši rang, tek 2026. godine biste dogurali do Serie A. Putem biste morali proći četiri državne lige i doći do prve iz koje biste ostvarili plasman u Serie D.
I onda korak po korak do prve lige. Sa samo mjesec i pol dana odmora između dvije sezone...
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati