Kako je Petrović od "najskupljeg navijača" postao bolji od Jordana
Foto: Guliver Images/Getty Images
GODINA 1989. itekako je obilježila karijeru tragično preminulog velikana hrvatske košarke, Dražena Petrovića. Spomenute godine Petrović je u finalu Kupa pobjednika kupova uništio Snaidero Caserte s magičnih 62 poena, a zatim je u dresu Jugoslavije postao prvak Europe i što je najbitnije najbolji igrač Europe.
> Kako je Dražen pokorio Europu: Jednostavno, on nije znao gubiti
> Dražen u reprezentaciji: Simbol Jugoslavije i Hrvatske
> Pogledajte posljednjih 30 koševa Dražena Petrovića
> Ovo je muzej kakav bi Dražen najviše želio
"Najskuplji navijač u NBA-u"
Europski Jordan pokazao Amerikancima što može
"Adelman je bio svjestan mojih sposobnosti, ali nikada mi nije znao objasniti zašto ne igram. Nikad u karijeri nisam sjedio na klupi, neću ni u Portlandu", poručio je Petrović čelnicima kluba, koji su ga na kraju pustili da potpiše za New Jersey Netse.
"Nitko me neće zaustaviti", izjavio je Petrović nakon što se oslobodio okova Portlanda. I, doista, početkom 1991. godine svojoj u prvoj sezoni u dresu Netsa, Petrović je Amerikancima pokazao o kakvom je igraču riječ. Petrović je sezonu u Netsima završio s učinkom od 12.6 poena po utakmici. U prvoj pravoj sezoni i s pravom minutažom, Dražen je polako dostizao svoj europski učinak. Naime, sezonu 1991./1992. završio je s učinkom od 20.6 poena po utakmici, a američki mediji prozvali su ga - Petro. Osim toga, Petrović je zaradio i prva priznanja - nominacija za najnaprednijeg igrača u NBA ligi, a s postotkom šuta od 51 posto, dodijeljena mu je titula najboljeg šutera u NBA ligi.
Draženova najbolja sezona i velika sramota NBA lige
Godine 1993. Petrović je postao apsolutni vladar Netsa. Dugo će ga pamtiti navijači Houstona, protiv čije je ekipe ubacio 44 koša, a svoju zadnju sezonu u Netsima završio je sa učinkom od 22.3 koša po utakmici i postotkom šuta od 51.8 posto s kojim je pregazio i slavnog Jordana. U najboljoj sezoni karijere, Petrović je izabran u treću postavu NBA lige, ali zauvijek će ostati sramotna činjenica da te 1993. godine nije bio pozvan na All-star utakmicu, iako je sezonu završio kao jedan od najboljih.
"U ovom poslu ništa nije slučajno. Ako me sada nisu izabrali, kad će? Pozvali su me da dođem šutirati trice, rekao sam im "ne, hvala". Meni je mjesto na terenu", poručio im je Petrović, koji se nedugo nakon toga uputio prema Poljskoj gdje je Hrvatska igrala kvalifikacijski susret za odlazak na Euro.
Ainge: Petrović mi je rekao da nije u All-Star ekipi zbog svoje nacionalnosti
Nedugo nakon Petrovićeve smrti, Danny Ainge, njegov suigrač iz Portlanda, najbolje je opisao kakav je Dražen bio igrač.
"Nikada u svom životu nisam vidio osobu koja je više od Dražena htjela uspjeti u NBA ligi. Kao da se uvijek htio dokazati nekome. Uvijek je pričao o tome kako mu je cilj biti najbolji u NBA ligi, zaigrati u All-Star momčadi i vratiti se u Europu, gdje je htio završiti karijeru. Htio je dokazati da je jedan od najboljih na svijetu. Košarka je bila njegov život", rekao je Ainge u intervjuu za Chicago Tribune 1993. godine.
"Petrović je osjećao da nije upao u All-Star momčad zbog svoje nacionalnosti i moram se složiti s time", rekao je za kraj.
>> Pročitajte više: 20 godina bez Dražena Petrovića
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati