Zašto mala djeca stalno govore „ne"? Stručnjaci dali objašnjenje koje ima smisla

VEĆINA roditelja daje sve od sebe kako bi svojoj djeci pružili nezaboravne trenutke. No što kad vam dijete, nakon cijelog dana punog aktivnosti, jednostavno odgovori "ne"?
To se dogodilo Samanthi Afran, majci koja je uskladila poslovne obveze, požurila prije djetetovog popodnevnog odmora i odvela svog 21-mjesečnog sina Ezru u dječji muzej. Sve to završilo je neočekivanim (i pomalo hladnim) odgovorom.
"Jesi li se zabavio", pitala ga je po povratku. A Ezra je samo rekao: "ne".
Nakon što je snimku tog trenutka objavila na TikToku, video je brzo postao viralan jer su se mnogi roditelji prepoznali. Svi su već čuli to slavno dječje "ne" nakon truda, planiranja i organizacije.
U opisu videa Samantha je napisala: "Moja je greška što sam ti ispunila svaku želju."
Dječji odgovori koji iznenađuju
Komentari su se brzo nizali: "Doslovno, i moja kći je ista", "Pitala sam sina nakon dva sata u muzeju je li mu bilo zabavno. Rekao je: 'Zabavno u čemu?'", "Moj mališan na sve odgovara 'ne'. 'Jesi li imao dobar dan?' 'Ne.' 'Voliš li mamu?' 'Ne.' 'Voliš li čips koji upravo jedeš?' 'Ne.' U redu, mali."
Iako ovakvi odgovori roditelje često izmore, stručnjaci kažu da je riječ "ne" zapravo sasvim normalna faza razvoja.
Zašto djeca toliko vole riječ "ne"?
Obiteljska liječnica i stručnjakinja za psihološku otpornost dr. Deborah Gilboa objašnjava da mala djeca nemaju istu percepciju vremena kao odrasli.
"Ne gledaju unatrag i ne procjenjuju prošle događaje kao mi. Oni žive u trenutku, gotovo kao mala zen bića", kaže dr. Gilboa.
To znači da ako ih pitate jesu li se zabavili, a u tom trenutku su umorni, gladni, znojni ili razdraženi, odgovor će biti: "ne". Ne zato što se nisu zabavili, nego zato što tada i u tom trenutku tako osjećaju. Za razliku od starije djece i odraslih, dvogodišnjaci još ne znaju povezati emocije iz prošlih događaja s trenutačnim stanjem. Oni žive "sada i ovdje", i to doslovno.
Djeca ne govore "ne" da ni nas isprovocirala
Roditeljstvo je ponekad iscrpljujuće, osobito kad pokušavate dobiti suradnju od malog tvrdoglavca koji vas gleda u oči i govori "ne" na sve što kažete. Dječja psihologinja Reem Raouda savjetuje da umjesto autoritativnog "Zato što sam ja tako rekao" koristimo rečenice koje potiču dijalog, ali i jasno pokazuju tko vodi.
Time ne ulazite u pregovaranje, nego dajete primjer smirenog i dosljednog vodstva. Priznajete njihove osjećaje, ali ostajete dosljedni. "Kad se dijete osjeća shvaćeno, brže se smiruje i više vjeruje roditelju", ističe Raouda.
Dakle, mala djeca ne govore "ne" da bi vas isprovocirala. To je njihov način izražavanja osjećaja, trenutačnog stanja i želje za kontrolom. Iako nas to "ne" može naljutiti, pogotovo kad znamo koliko smo se trudili, dobro je znati da iza tog jednostavnog odgovora stoji puno više od tvrdoglavosti. Roditeljstvo, na kraju krajeva, nije nastojanje da dobijemo "da", već vještina da se nosimo s "ne". A ako pritom još uspijemo sačuvati malo humora, već smo na pola puta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati