Kako pripremiti dijete za samostalan život: Šest ključnih savjeta za roditelje

PRIPREMA djeteta za samostalan život jedan je od najvećih izazova za svakog roditelja. Ključ uspjeha leži u usađivanju osjećaja odgovornosti, što djeci pomaže da se lakše snađu u svijetu odraslih. Ako želite dijete opremiti vještinama potrebnima za samostalnost, bez pribjegavanja podmićivanju ili vikanju, donosimo šest provjerenih savjeta.
Uspostavite jasnu dnevnu rutinu
Sve počinje od dobro organiziranog dana. Pomozite djetetu da stvori rutinu koja uravnotežuje školske obveze, kućanske poslove te vrijeme za igru i hobije. Dobar raspored pomaže da se veliki i zahtjevni zadaci razlome na manje, dostižne ciljeve.
Najbolji način da ih to naučite jest vlastitim primjerom, tvrde stručnjaci za The Times of India. Uspostavite rutinu za cijelu obitelj, poput zajedničkog buđenja i odlaska na spavanje u isto vrijeme.
Pretvorite svakodnevne poslove u trajne navike
Počnite s osnovnim kućanskim poslovima poput slaganja kreveta ili pranja suđa. U početku im dopustite da vas promatraju i pomozite im dok ne steknu sigurnost da zadatak mogu obaviti potpuno sami. Kada vidite da su stekli samopouzdanje, zadužite ih da jednom tjedno samostalno preuzmu određene obveze. Postupno ih učite i složenijim zadacima, kao što su pranje rublja ili priprema jednostavnih obroka.
Naučite ih dogovarati termine
Vještina koja se često zanemaruje jest samostalno dogovaranje termina, bilo telefonski ili putem interneta. To će ih naučiti kako s više samopouzdanja obavljati važne zadatke poput odlaska k liječniku ili u banku. Dok još žive s vama, neka za vježbu preuzmu dogovaranje termina za cijelu obitelj. Poštovanje dogovora i dolazak na vrijeme također su ključne vještine za samostalan život.
Organizacija je pola posla
Nesnalaženje s važnim dokumentima ili stvarima može stvoriti velike probleme. Predmeti poput službenih dokumenata, lijekova ili kutije za prvu pomoć moraju uvijek biti na sigurnom i poznatom mjestu. Potaknite dijete da redovito održava svoju sobu urednom i pokažite mu kako se koriste alati za organizaciju, poput registratora ili organizatora za ladice.
Pripremite ih za hitne situacije
Ključno je da se dijete zna samostalno nositi s nepredviđenim i opasnim situacijama. To uključuje sve – od znanja kako postupiti u slučaju curenja plina, požara ili potresa do brige o vrijednim stvarima i zaštite doma od provala. Pokažite im što treba učiniti u najčešćim hitnim slučajevima i pobrinite se da znaju sve izlaze za nuždu u svom budućem domu.
Cijenite trud, a ne samo rezultat
Prvi koraci u samostalnom životu mogu biti teški. Kao roditelj djetetu gradite samopouzdanje tako što ćete pohvaliti svaki njegov trud i napredak, a ne samo savršen ishod. Povratna informacija o tome kako se nose s novim odgovornostima pomoći će im da shvate što rade dobro. I najmanja pohvala može im dati vjetar u leđa i osjećaj da su sposobni za velike stvari.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati