Boja kupaćeg kostima vašeg djeteta može mu spasiti život, tvrde stručnjaci
TOPLI dani su konačno stigli i imamo cijelo ljeto pred nama. U dječjem iščekivanju završetka škole i nestrpljenju oko početka godišnjeg odmora za odrasle, pomalo završavamo s pripremama za toplu sezonu i opskrbljujemo se potrepštinama za plažu.
Kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom, kratka i prozračna odjeća i kupaći kostimi su na vrstu popisa potrebnih stvari. Kada kupujete kupaći kostim za svoje dijete ovog ljeta, stručnjaci tvrde da biste trebali uzeti u obzir boju, uz veličinu i stil, kako piše stranica Motherly.
ALIVE Solutions Inc., organizacija koja se bavi sigurnosnim mjerama u vodi, izvela je test u jezeru i bazenu s bijelim dnom. U oba slučaja otkrili su da su neonske boje kupaćih kostima lakše uočljive na dubini od 50 centimetara.
Ono što je iznenadilo i stručnjake i širu populaciju su rezultati uočljivosti ostalih boja
"Kupaće kostime različitih boja smo u eksperimentu postavili na površinu vode, promatrali smo ih s obale i s blago povišene pozicije, simulirajući uvjete u kojima promatrate dijete iz broda ili s pristaništa", ALIVE Solutions je naveo u objavi.
U testu u bazenu tim je uspoređivao kostime različitih boja pod vodom i simulirao situaciju u kojoj se dijete u takvom kostimu bori da ispliva na površinu. Opet su se istaknule neonske boje poput ružičaste, narančaste i žute.
"Boje koje je bilo najteže uočiti su bijela i svijetloplava, a najbolji izbor bi bile neonsko ružičasta i neonsko narančasta", objasnili su ALIVE Solutions. "Iako se tamnije boje neloše uočavaju u bazenu sa svijetlim dnom, često se mogu zamijeniti s hrpom lišća, prljavštine ili sjenom pa se dobro kloniti tih boja koliko je moguće", otkrili su.
"Također zapamtite", dodali su, "svijetle i kontrastne boje pomažu da ih bolje uočite, ali nije važno koju boju kupaćih kostima vaša djeca nose ako ih pomno ne nadzirete i aktivno ne pratite!"
Američki Crveni križ preporučuje uvijek imati odabranog nadležnog "čuvara" čija je isključiva odgovornost nadzirati djecu tijekom igre u vodi. Stručnjaci kažu da se tragedije mogu dogoditi kada grupe odraslih pretpostave da onaj drugi drži djecu na oku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati