Udruga iz Osijeka koja brine o napuštenim mačkama pred gašenjem: Trebamo pomoć
PANDEMIJA je utjecala na sve segmente života, a u najlošijoj situaciji dosada našla se i Udruga Devet života iz Osijeka. Iako su znali da će ova godina biti teža od ostalih, volonteri Udruge tvrde kako su skoro u bezizlaznoj situaciji.
"Dugo već smo na čekanju za prostor za sklonište, a koliko vidimo ništa se u tom smjeru ne razvija u korist osječkih napuštenih mačaka. Dojava ima previše i građani nikako da shvate da nije dosta imati samo mjesto za mačku - ta mačka treba većinom liječenje, cijepljenje, kastraciju, hranu, pijesak... Većina građana se opravdava da s mačkom nemaju gdje jer imaju već: psa/dva, mačku/ dvije, djecu, alergičare u domu. Imamo i mi to sve i preko 100 mačaka za kojima svaki dan čistimo, peremo, dajemo terapije, hranimo i trošimo resurse koje sad više nemamo", kazali su iz Udruge Devet života.
"Ne treba komplicirana matematika da shvatite da je ovo kako mi sada radimo neodrživo i da, ako se stvari jako brzo ne promijene razmišljamo o konačnim postupcima - ne zato što to želimo, već zato što već duže gledamo u zid. Nažalost tu će najgore proći oni koji su najmanje krivi. Oni koji ne znaju što je politika i zašto neke životinje u ovom gradu imaju bolji status i Grad ih financira. Možda smo i same krive za to jer smo uvijek sve radile same, no kako je udruga postala poznatija tako se i broj dojava (do toga da nas ljudi žicaju za svoje mačke) utrostručio, a mi ne možemo skupiti 11 000 kn samo za veterinarske troškove. Podsjećamo da smo prijašnjih godina imale po 25.000 kn troškova prije nego smo opremile stacionar i tako smanjile nepotrebne troškove. Sve u svemu Grad Osijek trenutno guši jedinu udrugu koja godinama brine za mačke", poručuju iz Udruge.
"Sramotno je za reći da naše projekte većinom financiraju firme koje imaju sjedište u Zagrebu. Grad Osijek je za naš projekt ove godine izdvojio 5000 kn i to će se utrošiti za kastracije uličnih mačaka (to je iznos za otprilike 20 - tak mačaka). Mrtve mačke sa ulice pokupi Higijeničarska služba Grada i za njih Grad plaća. Ovdje možete vidjeti izvješće za prošlu godinu. Najviše je pokupljeno mrtvih mačaka - 156. Izračunali smo da je Grad Osijek za zbrinjavanje mrtvih mačaka platio 18.720,00 kn", podaci su kojima Udruga raspolaže.
"2020. godina nas je sve potresla, izvukla iz polusna u gadnu realnost u kojoj živimo. A realno je to da ćemo mi u idućih par mjeseci odlučiti što ćemo. Ako se situacija ne promijeni, nažalost nećemo imati puno izbora. Budućnost ove udruge u vašim je rukama", poručili su iz Udruge Devet života.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati