Pet pogrešaka koje mogu skratiti život našim psima
VEĆINA vlasnika pasa zna osnovna pravila kada je u pitanju briga o ljubimcima, no svi ponekad radimo pogreške, što znači da uvijek ima mjesta za napredak.
Angelo Sorbello, vlasnik kompanije Pet Sprint koja se bavi prodajom dodataka za prehranu pasa, u nedavnom intervjuu za Parade Pets otkrio je pet loših navika koje mogu skratiti životni vijek naših ljubimaca i kako ih popraviti. Evo na što bi vlasnici pasa trebali obraćati pažnju.
1. Pušenje u blizini psa
Pušači bi trebali biti svjesni da je pasivno pušenje štetno za pse i ljude. Izloženost dimu može izazvati respiratorne probleme, alergijske reakcije pa čak i rak.
Sorbello poziva vlasnike pasa koji su pušači da puše na otvorenom ili u dobro prozračenim prostorima, daleko od svojih pasa.
2. Izloženost toksinima
Kućna sredstva za čišćenje, pesticidi, pa čak i određene biljke, mogu biti otrovni za pse ako ih znatiželja natjera da ih pojedu ili slučajno udahnu.
"Istraživanja pokazuju da ljudi i psi u svojim tijelima zadržavaju iste otrovne kemikalije. Kod ljudi, ove kemikalije mogu izazvati zdravstvene probleme tek za nekoliko desetljeća, ali njihov utjecaj na kućne ljubimce može se vidjeti već nakon nekoliko godina. Dakle, toksini koji štete vlasniku, štete i psu", upozorava Sorbello.
3. Nedostatak socijalizacije
Nedostatak socijalizacije kod pasa može izazvati anksioznost, strah i agresivno ponašanje što negativno utječe na životni vijek ljubimca.
"Počnite izlagati svoje štene novim ljudima, okruženjima i drugim životinjama što ranije. Štenci koji se socijaliziraju kada su stari između šest i osam tjedana bolje reagiraju na ljude kada odrastu, nego štenci koji prolaze socijalizaciju nakon tog razdoblja", objašnjava Sorbello.
4. Zanemarivanje mentalne stimulacije
Istraživanja pokazuju da se osobnost pasa mijenja kako stare, no neki vlasnici s godinama gube interes i ne posvećuju dovoljno pažnje svojim ljubimcima. Adekvatna mentalna stimulacija potrebna je u svim periodima psećeg života.
"Dosada može uzrokovati tešku anksioznost, destruktivno ponašanje, pa čak i pad kognitivnih sposobnosti. Igra s igračkama koje potiču psa na razmišljanje, redoviti treninzi i nova iskustva održavaju pseći um oštrim i sprječavaju mnoge probleme u ponašanju", objašnjava Sorbello.
5. Prekomjerno skakanje
Skakanje s namještaja ili povišenih površina možda djeluje kao bezazlena zabava, ali može uzrokovati dugotrajna oštećenja zglobova pasa, osobito kod pasmina sklonih displaziji kukova. Vlasnici bi trebali naučiti psa da izbjegava visoke skokove te koristiti rampe ili stepenice za kućne ljubimce kad god je to moguće kako bi njihovi ljubimci izbjegli bespotrebno naprezanje.
U zaključku, Sorbello poručuje vlasnicima: "Obratite pažnju na male promjene u ponašanju vašeg psa, poput povećane pospanosti ili izbjegavanja tjelovježbe. Ti znakovi mogli bi upućivati na zdravstvene probleme, a pravovremena intervencija može puno pomoći u očuvanju dobrog zdravlja. Uvijek se konzultirajte s vašim veterinarom ako primijetite čak i najmanje promjene."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati