Pas tragač Bruno uginuo u mukama nakon što je pojeo kobasice s čavlima

ITALIJU je potresla vijest o smrti Bruna, psa tragača koji je spasio živote devet nestalih osoba, a koji je umro u strašnim mukama nakon što je pojeo kobasice s čavlima. Bruno je pronađen u nedjelju ujutro kako leži u lokvi krvi u svojem boksu u centru za obuku u Tarantu, na jugu zemlje.
Sumnja se da je smrtonosna zamka bačena tijekom noći. Teške unutarnje ozljede izazvale su kobno krvarenje koje sedmogodišnji pas nije preživio.
Bruno je bio poznat po iznimnom njuhu i sposobnosti traganja. Proslavio se spašavanjem devet osoba koje su bile nestale, uključujući starije osobe s Alzheimerovom bolešću. Njegovo herojstvo prepoznala je i talijanska premijerka Giorgia Meloni, koja ga je ranije nagradila i koja je sada među prvima izrazila ogorčenje zbog njegova stradanja.
"Riječ je o gnjusnom, kukavičkom i neprihvatljivom činu", poručila je Meloni. "Hvala ti za sve što si učinio, Bruno."
Brunov trener i skrbnik Arcangelo Caressa objavio je emotivnu poruku na društvenim mrežama: "Jutros sam umro zajedno s tobom. Cijeli si život posvetio spašavanju ljudi, a sada ti je to učinio čovjek."
Sumnja na osvetu zbog borbe protiv ilegalnih borbi pasa
Vlasti su pokrenule istragu, a policija pregledava nadzorne snimke u pokušaju da pronađe počinitelja. Vjeruje se da je motiv povezan s Brunovom nedavnom ulogom u razotkrivanju ilegalnih borbi pasa i slučajeva okrutnosti prema životinjama.
Caressa je otkrio da je Bruno nedavno pomagao u operacijama protiv zlostavljanja životinja i ilegalnih borilišta za pse. "Jutros su mi se javile obitelji koje su mi još jednom zahvalile. Njihovi su najmiliji danas živi zahvaljujući Brunu. A njega više nema", rekao je.
Novi zakon o zaštiti životinja na kušnji
U Italiji je 1. srpnja stupio na snagu novi zakon kojim se za namjerno okrutno ubijanje životinja predviđa kazna zatvora do četiri godine i novčana kazna do 60.000 eura. Aktivisti za prava životinja sada pozivaju na hitnu primjenu tog zakona.
Političarka Michela Vittoria Brambilla, koja je autorica zakona, rekla je: "Mamci s čavlima prouzročili su strašnu i bolnu smrt psu koji je spasio tolike živote. Kada se suočimo s tolikom okrutnošću, moramo se zapitati sramimo li se pripadati ljudskom rodu."
Izrazi tuge i potpore pristižu u Nacionalni centar za obuku pasa, gdje je Bruno proveo svoj radni vijek.
Gradonačelnik Taranta Pietro Bitetti izjavio je: "Zajedno moramo poslati jasnu poruku - nećemo dopustiti da Taranto bude prepoznat po ovakvom barbarstvu. Naša zajednica zaslužuje biti prepoznata kao civilizirana, ujedinjena i dostojanstvena."
Sličan slučaj i u SAD-u
Ubrzo nakon vijesti o Brunovoj smrti, u javnost je izašao i slučaj iz SAD-a, gdje je putnik na aerodromu nasilno udario službenog psa tragača. Bigl Freddie pretrpio je ozljede nakon što ga je putnik udario nogom i odbacio u zrak jer mu je pas nanjušio sumnjivu prtljagu.
Freddie je prevezen veterinaru s ozljedama rebara. Počinitelj, koji je stigao iz Kaira, priznao je krivnju, kažnjen je s 840 dolara za veterinarske troškove i ubrzo deportiran natrag u Egipat.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati