Dijetetičarka: Želite smršavjeti? Ne uzimajte ove dodatke
MRŠAVLJENJE može biti izazovno, pa se mnogi okreću dodacima prehrani u nadi da će im pomoći da brže postignu željene rezultate. No, iako zvuče primamljivo, mnogi dodaci za mršavljenje ne ispunjavaju obećanja, a neki mogu čak i otežati postizanje ciljeva. Osim što su skupi, dodaci prehrani nisu strogo regulirani, pa nije uvijek jasno što zapravo unosimo. Najbolji način za gubitak kilograma je pristup temeljen na prehrani, koji uključuje unos nutritivno bogate hrane i dugoročno održavanje blagoga kalorijskog deficita.
Dijetetičarka je objasnila zašto popularni dodaci prehrani za mršavljenje nisu učinkoviti te je otkrila savjete za zdrav i održiv gubitak kilograma.
Ekstrakt zelene kave
Ekstrakt zelenih zrna kave često se reklamira kao sredstvo za mršavljenje. Ovaj dodatak potječe od neprženih sjemenki kave i sadrži klorogensku kiselinu, spoj za koji se tvrdi da smanjuje apsorpciju masti i ubrzava metabolizam. No, kako ističe dijetetičarka Danielle VenHuizen, "ove tvrdnje uglavnom nisu utemeljene na kvalitetnim istraživanjima", rekla je za EatingWell.
Prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), samo nekoliko studija na ljudima ispitivalo je učinkovitost ovog ekstrakta, a rezultati su bili nedosljedni. Pregled istraživanja iz 2020. godine sugerira da ekstrakt može smanjiti tjelesnu masu i indeks tjelesne mase (BMI), no nije značajno utjecao na postotak tjelesne masti, što znači da je izgubljena masa mogla biti voda ili mišićna masa. Osim toga, još uvijek nema dovoljno podataka o sigurnosti dugotrajne uporabe ovog dodatka.
Kofein
Kofein je najpoznatiji stimulans na popisu dodataka za mršavljenje i prirodno se nalazi u kavi, čaju i čokoladi. Kofein povećava termogenezu, proces u kojem tijelo proizvodi toplinu i troši više kalorija.
Istraživanja pokazuju da kofein može pomoći u sagorijevanju masti, ali u velikim dozama. Pregled iz 2020. godine otkrio je da je potrebno više od tri miligrama kofeina po kilogramu tjelesne mase kako bi se postigao učinak na razgradnju masti, što za osobu tešku 68 kg znači unos od 200 miligrama kofeina ili dvije šalice kave.
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) smatra da je unos do 400 miligrama kofeina dnevno siguran, ali tolerancija varira od osobe do osobe. Nuspojave mogu uključivati tjeskobu, nervozu, ubrzan rad srca i glavobolje. Iako kofein može blago ubrzati metabolizam, dodaci prehrani s kofeinom često sadrže prekomjerne količine i druge stimulativne tvari, što ih čini rizičnima. Umjesto toga, dijetetičari preporučuju konzumaciju prirodnih izvora kofeina, poput kave ili čaja.
Iako nisu brza rješenja, najuspješniji načini mršavljenja temelje se na zdravoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti. VenHuizen preporučuje povećan unos voća i povrća bogatog vlaknima te zdravih masti. "Ove namirnice prirodno povećavaju osjećaj sitosti i imaju protuupalne učinke koji mogu pomoći u mršavljenju", zaključila je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati