Bizarna priča o Chaplinovom Oscaru koji je na dodjelu čekao 20 godina

CHARLIE Chaplin, jedna od najvažnijih osobnosti filmske povijesti, poznat je po liku Skitnice i filmovima koji su spajali komediju s društvenim komentarom. Iako je uživao globalnu popularnost, na vrhuncu Hladnog rata našao se na meti američkih vlasti. Optuživali su ga za naklonost komunizmu i osporavali mu moralni integritet, a kad je 1952. otputovao u Englesku na premijeru filma Svjetla pozornice, povratak mu je, jednostavno, onemogućen.
Američke mu vlasti nisu izdale vizu, a pod istragom FBI-a i izložen stalnim pritiscima, Chaplin se s obitelji trajno preselio u Švicarsku.
Oscar u egzilu
Film Svjetla pozornice, koji je okupio dvije legende nijemog filma, Chaplina i Bustera Keatona, zbog političke zabrane nije imao pravo na distribuciju u SAD-u, a time ni na Oscara. Premijeru u Americi doživio je tek 20 godina kasnije, kada se Chaplin 1972. vratio u Hollywood kako bi primio počasnu nagradu za životno djelo.
Tek tada je film mogao biti uvršten u natjecateljski program, pa je 1973., dvadeset godina nakon premijere, Svjetla pozornice osvojio Oscara za najbolju originalnu glazbu. Bio je to Chaplinov jedini natjecateljski Oscar, unatoč brojnim nominacijama tijekom karijere, uključujući i one za Velikog diktatora.
Povijesna ironija
Chaplin nikada nije osvojio Oscara za režiju, scenarij ili glumu, iako je njegov doprinos filmu neupitan. Ironično, tek nakon što su mu američke vlasti dopustile povratak, dobio je i službeno priznanje koje je odavno zaslužio.
Za samog Chaplina, Svjetla pozornice bio je jedan od osobno najvažnijih projekata, temeljen na vlastitoj noveli. Iako manje poznat od njegovih ranijih klasika poput Zlatne groznice ili Svjetala velegrada, ovaj film simbolizirao je zatvaranje jednog velikog kruga i povratak umjetnika na mjesto koje mu pripada.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati