Što manje bebe, to sramežljivije osobe
Foto: Shutterstock
KANADSKI su znanstvenici ranije pronašli vezu između niske porođajne težine i sklonosti stidljivom, opreznom ponašanju.
Istraživanje objavljeno u časopisu Pediatrics tvrdi da mladi odrasli ljudi rođeni s ekstremno niskom porođajnom težinom (manje od kilograma) imaju veće šanse da budu stidljivi, oprezni i neskloni rizičnom ponašanju, nego oni koje su rođeni s normalnom težinom.
Vodeći autor dr. Louis Schmidt, inače profesor psihologije, neurologije i biheviorizma na Sveučilištu McMaster u Hamiltonu tvrdi da rezultati studije pokazuju kako postoje različiti načini da se postane stidljiv, od kojih neki mogu biti razni događaji u ranom djetinjstvu. Profesorica psihijatrije i biheviorizma na Medicinskom fakultetu Texas, dr. Jane Ripperger-Suhler kaže da samo zato što je beba rođena s malom težinom ne znači de će poslije, u odraslom životu, biti anksiozna, ali postoji nešto što ipak povezuje to dvoje.
Viši rizik za poteškoće u učenju i emocionalne probleme te općenito lošije zdravlje
Prethodna su istraživanja otkrila da djeca rođena s ekstremno niskom kilažom imaju kasnije viši rizik za poteškoće u učenju i emocionalne probleme, uključujući neuroze, poremećaje pažnje, hiperaktivni poremećaj i sklonost prema izraženijem oprezu te su generalno lošijega zdravlja.
Istraživanje je izvršeno nad 71 mlađom osobom koja je rođena s ekstremno malom kilažom i 83 koje su pri rođenju imale normalnu težinu. Znanstvenici su zatim procijenili komponente ličnosti – temperament (stidljivost i društvenost, neurotizam i ekstroverziju), motivaciju (bihevioralnu aktivaciju i inhibiciju), kognitivne i afektivne pokazatelje (samopoštovanje, usamljenost) i socijalizaciju.
Dokazano je da su odrasle osobe koje su rođene s ekstremno malom kilažom, bez obzira na spol, tijekom života značajno stidljivije, inhibirane, manje društvene, opiru se riziku te imaju veću sklonost da prate socijalno prihvaćene obrasce ponašanja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati