Ovo je prva stvar koju trebate napraviti kada vas dijete ne sluša, tvrdi psihologinja
RODITELJIMA često zna biti vrlo frustrirajuće kada izgleda kao da ih dijete ne sluša ili, još gore, kad ih namjerno ignorira. Stručnjaci objašnjavaju kako se roditelji u tom slučaju najčešće pitaju što rade pogrešno kada je riječ o discipliniranju ili je li njihovo dijete zapravo neposlušno. Istina je da postoji mnogo razloga zašto djeca ne slušaju, a najčešće su oni prolazni te samo podrazumijevaju testiranje granica, donosi Very Well Family.
Upravo zbog toga, psihologinja Amy Morin roditeljima je podijelila nekoliko savjeta kako reagirati ako dijete ne sluša, ali i istaknula jednu stvar koja je najvažnija u cijeloj priči.
Prva i najvažnija stvar koju svaki roditelj treba napraviti u situaciji kada njegovo dijete ne sluša jest, savjetuje Morin, biti strpljiv i dosljedan u svom pristupu. Za učenje ove vještine potrebno je vrijeme, posebno kada je riječ o maloj djeci koja još tu vještinu nisu usvojila. Naime, najgore što možete napraviti kada vas dijete ne sluša jest reagirati naglo, vikati ili fizički kazniti dijete. Psihologinja također objašnjava kako roditelji mogu napraviti nekoliko stvari kako bi pomogli svome djetetu da postane bolji slušatelj, bez negativnih dugoročnih posljedica.
Odaberite pravo vrijeme
Ako dijete nije dobro raspoloženo ili je zaokupljeno nečim drugim, nema smisla pokušavati ga u nešto uvjeriti ili nagovoriti. Roditelji često žele razgovarati i biti saslušani odmah kada pokrenu neku temu, ali dijete možda u tom trenutku nije spremno na to - koji god razlog postojao. Najčešće je to točno usred igre ili tijekom drugog razgovora, a samim time ono što pokušavate poručiti djetetu, pogotovo ako se radi o ozbiljnoj temi, ono neće doživjeti toliko ozbiljno. Čineći to, pokazujete da poštujete vrijeme svog djeteta, nešto što ono kasnije može modelirati u vlastitom životu.
Potičite aktivno slušanje
Jedna stvar koju možete učiniti kada su djeca ometena tijekom razgovora jest da ih zamolite da ponove što ste im rekli kako biste znali da je poruka primljena, savjetuje psihologinja. Ovakvo ponavljanje zapravo je dio tehnike koja se zove aktivno slušanje, gdje se poruka osobe, u ovom slučaju roditelja, ''pojačava'' ponavljanjem. Kako dodaje Morin, poučavanje djeteta ovoj vještini temeljni je korak u podučavanju da nauči slušati kod kuće, ali i u komunikaciji s drugim ljudima ili u školi.
Ponudite mu izbor
Kada svom djetetu dajete upute ili ga tražite da nešto učini, jedna korisna tehnika je dati mu izbor, dodaje Morin. To osnažuje djecu i rezultira time da se osjećaju kao da imaju kontrolu nad svojim životima. Osim toga, davanje izbora potiče dobre vještine donošenja odluka. Naime, oni više ne slijede isključivo naredbe, već sudjeluju u stvarima koje utječu na njihove živote. Naprimjer, umjesto da im kažete da obuku pidžamu, pitajte ih žele li nositi crvenu pidžamu ili plavu. Kad god svom djetetu možete dati izbor, trebali biste to učiniti, savjetuje psihologinja, a zatim, kada dođe vrijeme za direktive u kojima postoji samo jedna alternativa, bit će vjerojatnije da će ih poslušati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati