Nježni roditelji odgajaju uspješnu djecu, a ovo izgovaraju u tri uobičajene situacije
NJEŽNO roditeljstvo sve je popularnija metoda odgoja koja potiče mame i tate da prepoznaju osjećaje svoje djece, a istovremeno provode pravila.
"Nježno roditeljstvo ima veći fokus na poštivanju djece i njihove individualnosti, kao i na pokazivanju empatije i povezivanja", kaže dječja psihologinja Irina Gorelik.
To ne znači da roditelji koji slijede ovaj pristup ne provode nikakvu disciplinu. Nježno roditeljstvo teži istom ishodu kao i tradicionalno roditeljstvo, ali koristi drugačiji pristup. Umjesto kažnjavanja, roditelj može disciplinirati dijete razumijevanjem.
Prednosti nježnog roditeljstva su višestruke. Nježno roditeljstvo može povećati djetetovo samopouzdanje i sposobnost da regulira vlastite emocije. Može smanjiti borbu za moć između djeteta i roditelja, čime se poboljšavaju odnosi. Također, može poboljšati komunikaciju između djeteta i roditelja.
"Kada razmišljate o provođenju pravila, može biti korisno identificirati i potvrditi temeljne emocije te istovremeno postaviti jasne granice", kaže Gorelik, navodeći tri primjera kako nježno roditeljstvo može izgledati u praksi.
Vaše dijete želi igračku dok ste u kupovini
Gorelik savjetuje da prije odlaska u trgovinu djetetu objasnite kako idete u kupnju te da biste mogli vidjeti stvari koje ćete poželjeti kupiti, ali vam nisu potrebne jer trebate samo namirnice.
Ako vas dijete u trgovini počne tražiti da mu ipak kupite igračku, recite mu: "Vidim da stvarno želiš ovu igračku, izgleda jako zabavno i jasno mi je zašto je želiš. Danas ne kupujemo nove igračke. Znam da je to frustrirajuće, ali tako smo se dogovorili."
Vaše dijete ne želi ispustiti mobitel iz ruku i spremiti se za izlazak iz kuće
Prije nego što krenete, možete reći djetetu: "Znam da stvarno želiš ostati kod kuće i igrati videoigre. Nepravedno je što moramo ići. Ponekad i ja želim ostati kod kuće, ali moramo ići."
Ako dijete odbija isključiti mobitel ili tablet i obući se, možete postaviti strožu granicu i reći: "Vrijeme za mobitel je isteklo. Znam da je teško prekinuti zabavu. Možeš ga isključiti sam ili ću ga ja isključiti."
Ako dijete nastavi odbijati, roditelj može sam isključiti mobitel.
Dijete se svađa s bratom ili sestrom
Gorelik predlaže da u ovakvoj situaciji upozorite djecu da se ne smiju svađati, a pogotovo tući, oko, primjerice, igračke.
"Možete ih fizički odvojiti i pomoći im da se ohlade. Kasnije možete razgovarati o tome što dijete još može učiniti sljedeći put kada postane frustrirano zbog brata, sestre ili vršnjaka", rekla je.
Svi ovi pristupi imaju za cilj pomoći vašem djetetu da se osjeća shvaćeno, istovremeno ga učeći kako se nositi sa svojim emocijama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati