Želite li gekona? Ovo su stvari koje trebate znati o njima!
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Facebook
Leopard gekon (Eublepharis macularius) idealna je životinja za početnike koji su se odlučili za ovakvu vrstu ljubimca u terariju. Lako ih je održavati, mirni su i rijetko kada će ugristi. Lako se privikava na život u terariju. Odrasli gekon teži od 60 do 80 grama, a naraste do 25 cm. Vrlo lako prihvati društvo čovjeka pa ga možete držati u rukama. Čiste su životinjice i za obavljanje nužde će upotrebljavati samo jedan mali dio terarija koji ćete kasnije lako očistiti.
Leopard gekon (Eublepharis macularius) je gušter iz porodice gekona. Potječe iz pustinjskih predjela srednje Azije. Radi se o vrsti gekona koja nije zahtjevna i ne traži mnogo i stoga je dobar za početnike i djecu. Potreban mu je terarij dimenzija 70 x40x30 cm (terarij, a dovoljan je za 2-3 životinje: mužjaka i ženku ili mužjaka i dvije ženke - nikad ne držite dva mužjaka zajedno, jer će se boriti do smrti!. U terariju je potrebno održavati temperaturu, u toplijem dijelu od 30 do 35 Celzija, a u hladnijem od 20 do 25 Celzija. Po noći temperatura može pasti i ispod 20 stupnjeva.
Gekoni su noćne životinje i ne sunčaju se tijekom dana te im UV lampa nije potrebna. Potrebno mu je osigurati izmjenu svjetla i mraka u razmacima od 12 sati (12 sati dan, 12 sati noć). Vlaga se treba održavati od 40 do 50%. Iako leopard gekon pije relativno rijetko, uvijek je u terariju potrebno imati posudicu sa svježom vodom koju je potrebno svakodnevno mijenjati. Važno je biti pažljiv u doticaju s njima i nikako ih se ne smije podizati ili povlačiti za rep koji će u tom slučaju kao obrambeni mehanizam, otpasti.
Rep će nakon nekog vremena ponovo izrasti, ali neće biti tako lijep kao prvobitni. Ako je leopard gekon mlad te dobro hranjen, presvlačit će se svaka 2-3 tjedna. U periodu presvlačenja u terariju je potrebno osigurati nešto veću vlažnost te postaviti vlažnu koru od drveta koja će služiti gekonu kao oslonac za vrijeme presvlačenja.
Leopard gekon jede sve što i drugi kukcojedni gušteri. To uključuje: crve brašnare (Tenebrio molitor), crve Zophobase (Zophobas morio), žohare (npr Blaptica dubia), gliste (rod Lumbricus), cvrčke (rodovi Acheta i Gryllus), skakavce (porodica Acrididae) i sl. Dobro ih je hraniti kukcima ulovljenim u prirodi, ali samo kada ste 100% sigurni da nisu bili izloženi insekticidima.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati