Veterinari tvrde da je ovo 7 najdugovječnijih pasmina pasa
SVI ŽELE imati svoje pse vječno uz sebe, ali s obzirom na to da to nije moguće, možda je najbolja opcija odabrati neku od najdugovječnijih vrsta pasa.
Nedavna studija potvrdila je da mali psi obično žive dulje od većih, a istraživanje pokazuje da male i velike pasmine obično pate od različitih zdravstvenih problema. Međutim, potonja skupina može biti predisponirana za ozbiljnija stanja poput raka i bolesti povezanih s kostima. Iako se veterinari općenito slažu s ovim nalazima, uvijek postoje iznimke od pravila, a ovo su pasmine pasa koje imaju prosječni životni vijek između 12 i 16 godina, piše Best Life.
Chihuahua
Chihuahua je mala, ali moćna, a očekivani životni vijek joj je od 14 do 16 godina. "Unatoč tome što su tako malene, obično su vrlo zdrave i nisu osobito sklone razvoju raka", objašnjava Ray Spragley, osnivač i veterinar u Zen Dog Veterinary Care.
Iako mogu dobiti kronične bolesti kao što su bolesti zuba, srca i medijalna luksacija patele, sva tri problema mogu se riješiti liječenjem i ranim otkrivanjem. Veterinarka Jennifer Sperry dodaje da je vjerojatnije da će čivave voditi manje rizičan način života: "Često su u kući, gdje su izložene manjem riziku od nezgoda i trauma u usporedbi s psima koji su vani."
Zapadnoškotski bijeli terijer
Jaclyn M. Coble, izvršna direktorica i osnivačica Sea Legs Integrative Veterinary Health, kaže da su zapadnoškotski bijeli terijeri jedna od najpopularnijih vrsta pasa. Coble dodaje da je jedno britansko istraživanje pasa iz 2014. pokazalo da ova pasmina ima životni vijek od 12.6 godina.
"Vjeruje se da mali psi žive dulje od velikih pasmina zbog njihove niže stope rasta, što rezultira manjim metaboličkim zahtjevima i nižim oksidativnim stresom na stanice", objasnila je Coble.
Lhasa Apso
Lhasa Apso je još jedna mala pasmina koja teži manje od 9 kilograma. Prema veterinarki Sabrini Kong, ova vrsta često uživa životni vijek od oko 12 do 15 godina, ponekad čak i duže. "Ova se pasmina kroz povijest uzgajala kao pas čuvar u tibetanskim samostanima, što može pridonijeti njihovom dobrom zdravlju", napominje.
Australski govedar
Iako australski govedari mogu težiti do 23 kilograma, oni također imaju očekivani životni vijek od 12 do 16 godina. Kong napominje da je ova pasmina poznata po visokoj razini energije i čvrstoj građi. "Izvorno uzgajani za čuvanje stoke u Australiji, posjeduju snažnu otpornost i aktivan stil života, što značajno pridonosi njihovom ukupnom zdravlju i dugovječnosti", pojasnila je.
Kovrčavi bišon
Poznati po svojoj pahuljastoj dlaci i razigranoj energiji, kovrčavi bišoni mogu živjeti i do 15 godina. "Kao i druge pasmine s dugim životnim vijekom, skloni su bolestima koje se mogu kontrolirati uz veterinarsku skrb i ranu dijagnozu. Neki od kroničnih problema kojima su bišoni skloni su dijabetes, katarakta, kronična bolest bubrega i artritis", kaže Spragley.
Lancashire Heeler
Druga nedavna studija objavljena u časopisu Scientific Reports otkrila je da, osim veličine tijela, veličina pseće njuške također može biti povezana s njihovom dugovječnošću. Prema istraživanju, pasmina pasa s najdužim prosječnim životnim vijekom (15.4 godine) je Lancashire Heeler. Oni imaju srednju do visoku energiju i obično su vrlo zdravi psi.
Patuljasti pinč
Patuljasti pinč je vrlo aktivna pasmina koja ima dug životni vijek od 12 do 14 godina. "Iako su općenito prilično zdravi, blago su predisponirani za medijalnu luksaciju patele, hipotireozu i dijabetes", objašnjava Spragley. Ali, sve dok imaju redovite zdravstvene preglede, to ne bi trebalo biti razlog za zabrinutost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati