Mislite da je alfa mužjak u svemu prvi? Dobro pogledajte gdje se nalazi vođa čopora
FOTO: Parco Naturale Vanatori Neamt Romania
NE ŽELEĆI da im se pas nametne kao 'vođa čopora' ili 'alfa mužjak' vlasnici pasa često svoje ljubimce hvataju za šiju, bacaju na bok i koriste slične grube metode. Misle da tako psima dokazuju svoj autoritet odnosno silom se pokušavaju nametnuti kao vođe čopora.
Pišući o 'teoriji čopora' Urban Pet navodi kako je ista nastala na temelju proučavanju vukova u zatočeništvu koje je provodio švicarski biheviorist Rudolph Schenkel, a slijedili su ga mnogi drugi.
Došli su do zaključka da se vukovi u čoporu međusobno natječu oko svega i da je najjači vuk zapravo 'alfa' odnosno vođa čopora. Polazeći od teze da pas potječe od vuka teorija čopora počela se primjenjivati u dresuri pasa (pokoravajući pse grubim metodama).
Kako Urban Pet navodi problem tih prvih istraživanja bio je u tome što su se proučavali vukovi u zatočeništvu čije ponašanje i uvjeti života ne odgovaraju životu vukova u divljini. Primjerice, proučavali su se vukovi koji nisu bili u srodstvu, već su izabrani nasumično i za potrebe istraživanja zatočeni u zoološke vrtove.
I zaista, među njima je bilo sukoba, ali kasnija istraživanja pokazala su da se vukovi u divljini ne ponašaju kao vukovi u zatočeništvu. Naprotiv, novija istraživanja pokazuju kako se vukovi u čoporu zapravo ponašaju poput obitelji u kojoj svaki član ima neku ulogu.
Fotografija koja zadnjih nekoliko dana kruži društvenim mrežama samo je jedan od dokaza da vođa čopora nije uvijek na čelu niti je u svemu ostalom prvi. Barem tako tvrdi Saverio Giambi koji ju je objavio na Facebooku.
Kao što možete vidjeti na fotografiji se nalazi čopor vukova u pokretu. Prva tri vuka najstariji su članovi čopora, slabi i bolesni. Kao takvi daju tempo ostatku čopora. Da je situacija obrnuta zadnja tri vuka bi zaostala i vjerojatno uginula.
No, nisu vukovi 'blesavi' kao što neki misle jer prva tri vuka na čelu kolone nisu zato jer je ostatak čopora suosjećajan. Stari i bolesni imaju dva zadatka.
Prvi je da u snijegu naprave stazu te tako ostatku čopora olakšaju kretanje. Drugi zadatak je da budu 'zaštita' ostatku čopora. Naime, dođe li do napada čopor će trojicu najslabijih i bolesnih žrtvovati te se pripremiti za obranu.
Zato se iza trojice najslabijih nalazi 5 najjačih vukova koji štite sredinu u kojoj se nalazi 11 vučica. Slijedi pet mužjaka koji za cilj također imaju čuvati čopor, ako do napada dođe s druge strane kolone. Na začelju se nalazi vođa čopora.
Zašto je vođa na kraju? Iako izgleda kao da zaostaje za ostalim vukovima on se zapravo nalazi na najboljoj poziciji s koje može nadgledati i koordinirati kolonu odnosno ostalim vukovima davati naredbe.
Sve vas koji se psima silom pokušavate nametnuti kao vođe čopora, misleći kako je vođa taj koji u svemu treba biti prvi ova fotografija neka potakne na razmišljanje jesu li vođe zaista uvijek na prvom mjestu?! I jesu li se za mjesto vođe nametnuli silom ili?
Zanima vas više o 'teoriji čopora', po čemu se psi i vukovi razlikuju te koje su odlike dobrog vođe? Opširnije
Update: Čitatelj nam je javio kako fotografija nije nastala u Rumunjskoj (kako je navedeno u originalnom Facebook postu), već Kanadi. Riječ je o organiziranom zimskom lovu vukova na bizone.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati