Sve popularnija metoda: Učenje vršenju nužde i kućnom redu pomoću kaveza
Foto: Shutterstock
AKO privikavate štenca na život u kući ili stanu, razmislite o treniranju uz pomoć kaveza. Pseći kavez nije zatvor ili mučilište, već mjesto na kojemu će se vaš ljubimac osjećati sigurno i imati svoj krevetić.
Psi po prirodi vole imati nekakvu vlastitu jazbinu. Također, nikada neće vršiti nuždu u prostoru u kojem jedu i spavaju. Zahvaljujući tome, kavez je odličan alat za učenje psa vršenju nužde koji će mu pomoći da postupno zadobije kontrolu nad svojim mjehurom. Radi se o metodi koja malo-pomalo zamjenjuje vršenje nužde na papiru, metodu koja se godinama primjenjivala na štencima u zatvorenom prostoru.
Kada kupujete kavez imajte na umu konačnu veličinu vašega psa. Kupite kavez koji će mu odgovarati kada naraste, a ne koji mu je primjeren dok je još malen. Pas bi trebao imati dovoljno mjesta da se komotno rastegne, ali ipak ne previše mjesta jer bi inače mogao vršiti nuždu u jednom kutu, a spavati u drugom.
Kavez učinite sretnim mjeston, stavite onamo mekanu deku i igračke, a kavez držite blizu mjesta gdje se nalazite kako bi vas pas čuo i imao društvo. Nemojte ga izolirati u podrum ili sobu u kojoj nikad nema nikoga.
Ako laje ili cvili, nemojte ga pustiti van dok se ne smiri
Prvih nekoliko puta morat ćete ga namamiti u kavez nekom poslasticom ili igračkom. Nakon što ga dobro nagradite, zatvorite vrata na kraće vrijeme. Ako pas laje ili cvili, nemojte ga pustiti dok se ne smiri. Budite blizu i tješite ga.
Čim otvorite vrata, odvedite psa na vršenje nužde van i nagradite ga. Učenje psa da se pomokri na zapovijed dobro će vam doći, posebice po zimi. Nakon toga štenca ostavite neko vrijeme izvan kaveza i pustite ga da se igra oko pola sata. Zatim ga opet stavite u kavez. Štenci se nauče vršenju nužde pomoću kaveza do dobi od četiri do šest mjeseci starosti.
Imajte na umu da učestalost mokrenja ovisi o starosti štenca. Štene staro mjesec dana treba se pomokriti svaki sat, dva mjeseca svaka dva sata itd. dok ne dosegne zrelu fazu. Zamolite prijatelja ili susjeda da vam pomogne dok vas nema doma. S vremenom će kavez smatrati svojim krevetićem i sigurnom mjestom tijekom opasnosti, npr. grmljavine.
Nekoliko važnih savjeta:
- Veselim glasom uvodite psa u kavez.
- U kavez stavite vodu. Ako je vaš ljubimac stalno prevrće, instalirajte mu bocu na kavez.
- Ne držite psa u kavezu cijelo vrijeme.
- U kavez mu stavite igračke za žvakanje kako bi se zabavio.
- Neka vam kavez tijekom noći bude blizu kako biste mogli čuti štenca koji treba obaviti noćni izlazak za vršenje nužde.
- Držite se rasporeda izlazaka.
- Naučite čitati znakove kojima vam pas pokazuje da mora izaći, kao što su njuškanje, kruženje po kavezu, zavijanje, grebanje i zabijanje u vrata.
- Ne grdite i ne tucite psa zbog povremenih nezgoda. To će ga samo zbuniti jer kaznu neće moći povezati s nezgodom u kavezu. Reagirajte samo ako ga zateknete usred "posla". Pljesnite i glasno viknite te ga odmah iznesite van.
- Dobro ga nagradite kada uspješno obavi zadatak.
- Ne koristite kavez kao kaznu jer će je se pas početi bojati i neće više htjeti ulaziti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati