Stručnjakinja ponudila savjete o tome kako učinkovito izbjeći prejedanje
ULTRA PRERAĐENA hrana i pića, uključujući čokoladu, pomfrit, hamburgere lanaca brze hrane i gazirane napitke, prodaju se u veličinama do pet puta većim nego kada su prvi put predstavljeni, prema studiji iz prosinca 2021. godine objavljenoj u American Journal of Public Healthu, kako piše CNN.
Takva hrana obično sadrži pet ili više sastojaka i može sadržavati hidrogenirana ulja, bojila ili pojačivače okusa koji se ne nalaze u drugoj prerađenoj hrani, prema novom sustavu klasifikacije hrane koji je osmislio Centar za epidemiološke studije zdravlja i prehrane pri Sveučilištu u São Paulu.
Zašto veliki lanci brze hrane nude tako velike porcije?
Redovita konzumacija vrlo velikih porcija, izvan vaših individualnih potreba za kalorijama, može dovesti do pretilosti i povezanih zdravstvenih posljedica, uključujući bolesti srca i dijabetes tipa 2, kao i druga stanja kao što su apneja u snu, osteoartritis i bolest žučnog mjehura.
Sastojci hrane i pića jeftini su u odnosu na druge troškove kao što su najam, osoblje, oprema, proizvodnja i marketing, tako da proizvođače ne košta puno da ponude veće porcije, objasnila je voditeljica studije dijetetičarka Lisa Young.
"Potrošači su sretni jer iako plaćaju malo više za veliku porciju, dobivaju mnogo više hrane. Dakle, čini se da je to dobitna kombinacija, osim što velike porcije nisu dobre za vaš struk", rekla je Young.
Kad vam se poslužuju veće porcije, mogli biste pretpostaviti da količina koju dobivate odgovara količini koju biste trebali pojesti
Ovakvo razmišljanje vas dovodi u opasnost da nadjačate svoje unutarnje znakove sitosti, koji vam intuitivno pomažu odrediti kada ste pojeli dovoljno hrane. Zapravo, kad se ljudima ponude veće porcije, oni konzumiraju više hrane i pića nego kada im se nude manje porcije, otkrilo je istraživanje. Psiholozi ovo ponašanje prejedanja nazivaju efektom veličine porcije.
"Ako svaki dan jedete 100 kalorija svoje omiljene čokolade, ništa se neće dogoditi", rekla je Young. "Kada jedete ogromne porcije grickalica i pića, to može lako dovesti do debljanja. Zbog toga imamo krizu pretilosti u našoj zemlji. Ne morate tražiti dalje od ovih veličina porcija brze hrane."
Ovladavanje kontrolom porcija
Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da smanjite svoje porcije i poboljšate svoje zdravlje:
Ograničite porcije ultraprerađene hrane.
Čokolada - kad je moguće, uvijek kupujte najmanju veličinu.
Pomfrit - uzmite najmanju porciju koja se nudi i uzmite povrće kao dodatni prilog.
Sok - Kad ste vani, uzmite najmanju dostupnu dozu. Ako ste kod kuće, ulijte piće u čašu od 200 ml.
Žitne pahuljice – izbjegavajte ih jesti izravno iz kutije.
Hamburgeri – "Ako ručate hamburger, večerajte neko lagano jelo koje se sastoji od povrća i kvinoje ili kus kusa", rekla je Young.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati