Nekadašnja 18+ zvijezda kaže da ima Guillain-Barreov sindrom. Evo što to znači
BIVŠA zvijezda filmova za odrasle Jenna Jameson hospitalizirana je i ne može hodati, a liječnici sumnjaju da ima rijedak autoimuni poremećaj, objavila je na Instagramu.
"Liječnici sumnjaju da je riječ o Guillain-Barreovom sindromu i započeli su IVIG terapiju. Trenutno sam u bolnici i tu ću i ostati dok ne završi terapija. Nadam se da ću uskoro ići kući", napisala je.
Guillain-Barreov sindrom nastaje kada imunološki sustav tijela napada živce, ponekad nakon virusne ili bakterijske infekcije. Može dovesti do paralize, utrnulosti i boli ako je oštećeno zaštitno tkivo koje okružuje živce. Iako nije jasno što uzrokuje Guillain-Barrea, rano liječenje zdravim antitijelima može pomoći u ublažavanju simptoma, a pacijenti se obično oporave u roku od godinu dana.
Uzrok poremećaja je nepoznat, ali infekcije ga mogu potaknuti
Guillain-Barreov sindrom je neurološki poremećaj koji se može pojaviti iznenada, ali liječnici ne razumiju u potpunosti zašto. Prije su se specifični patogeni poput Zika virusa povezivali s ovim stanjem, kao i respiratorna stanja (uključujući covid-19). Prema Jane Hopkins Medicine, sindrom pogađa oko 3000 ljudi u SAD-u. Često se javlja nakon infekcije, operacije ili ozljede.
Simptomi uključuju utrnulost i slabost koji mogu napredovati do paralize
Guillain-Barre obično počinje osjećajem utrnulosti u donjem dijelu tijela ili u stopalima i nogama, piše klinika Mayo. Osjećaj se može proširiti i na gornji dio tijela te uzrokovati grčeve i bol. S vremenom slabost mišića može dovesti do nestabilnosti ili nemogućnosti kretanja, obično dostižući vrhunac dva tjedna nakon pojave simptoma. Stanje često zahtijeva hospitalizaciju jer može dovesti do paralize, praćene otežanim disanjem i srčanim problemima.
Ne postoji lijek, a oporavak može trajati mjesecima ili godinama
Guillain-Barrea može biti teško dijagnosticirati i nema poznatog lijeka, ističe klinika Mayo. Izmjena plazme ili uvođenje zdravih antitijela imunoglobulinskom terapijom mogu pomoći jer tako se uklanjaju štetna protutijela. Lijekovi mogu pomoći u ublažavanju boli i spriječiti stvaranje krvnih ugrušaka zbog nepokretnosti.
Oporavak često počinje oko četiri tjedna nakon pojave simptoma, a može trajati u prosjeku šest mjeseci do godinu dana. Proces oporavka uključuje fizikalnu terapiju za vraćanje snage za svakodnevne zadatke poput hodanja. U malom broju slučajeva, od pet do deset posto, oporavak može potrajati do tri godine, zaključuje klinika Mayo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati